|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Mediokritetet...

 
 

 
26 nėntor 2005 /TN
 
Mediokritetet i bėjnė dėm partive politike, shkollave, kulturės, publicistikės..., se i klanizojnė. Por, mė sė shumti i bėjnė dėm vetes se shpėrfaqin tėrė paditurinė e tyre, qė mundohen ta kamuflojnė, duke pranuar detyra qė s’mund t’u dalin zot. E, kėshtu, bėhen gazi i botės. Por, kurrė nuk e kuptojnė kėtė. Se mediokrit janė gjysmanalfabetė. Kėta, nuk ėshtė thėnė rastėsisht, janė njerėzit mė tė kėqij. Tė kėtillė i bėn padituria e tyre, qė ua bėn shpirtin sa tė miut. Pėr fat tė keq, tė tillė kemi sa tė duash nė shoqėrinė tonė…

Janė grumbulluar kudo, dhe kudo janė mospėrfillės. Fallsiteti ėshtė tipari kryesor i tyre. Falls flasin. Falls buzėqeshin. Falls tė pėrshėndesin. Falls ecin nė rrugė. Bota mendojnė se sillet rreth tyre. E shefave u pėrkulen deri nė gjunjė, kur nuk i sheh kush.
 
Nazmi LUKAJ
 
Mediokritetet  mė sė shumti i bėjnė dėm vetes. Duke qenė individė me aftėsi tė kufizuara intelektuale, pranojnė tė ushtrojnė veprimtari qė s’mund t’u dalin mbanė. Po iu ofrua rasti ta marrin njė post tė lartė nė politikė, ngjiten nė tė pa njė pa dy.
 
Po iu ofrua rasti tė bėhen gazetarė, turr bėjnė pėr t’u marrė me kėtė profesion, edhe pse dy fjalė nuk dinė t’i lidhin kryq. Po iu ofrua rasti tė bėhen mėsimdhėnės, pa njė pa dy e kapin ditarin, edhe pse mė sė paku janė pėr tė. Po iu ofrua rasti tė bėhen kėshilltarė politikė, turr e vrap e pranojnė njė detyrė tė tillė, edhe pse njė libėr me temė politike kurrė nė jetėn e vet s’e kanė lexuar.
 
( Mjafton pėr ta qė e mbajnė dokumentin e kėshilltarit. Edhe ashtu, kush nuk kėrkon kėshilla prej tyre). Tė gjitha pėrgjegjėsitė pranojnė t’i marrin mediokritetet, pa e matur veten aspak se a do tė mund tė jenė nė nivelin qė kėrkojnė ato. E rėndėsishme pėr ta nuk ėshtė se janė tė zotėt a jo pėr njė detyrė tė caktuar, por tė duken si njerėz tė rėndėsishėm.
 
Dhe kėshtu, duke marrė pėrgjegjėsi qė nuk pėrputhen me mediokritetin e tyre, mėtojnė ta plotėsojnė nė opinion mungesėn e aftėsive intelektuale qė kanė. Ēdo detyrė e pranojnė  vetėm qė ta krijojnė bindjen e rrejshme pėr vete se janė dikushi. Si mediokritete qė janė, paraqiten si shumė megalomanė kudo qė punojnė. Dhe shesin mend se gjoja dinė ēdo gjė.
 
Prandaj, janė tė mėrzitshėm kudo qė punojnė. Se imponohen pėr t’i bindur tė tjerėt qė janė shumė tė zotėt. Tė mėrzitshėm i bėn mediokriteti i tyre. Pėr t’u mbajtur sa mė gjatė nė skenėn politike, kulturore, publicistike etj. formojnė klane. Jashtė tyre e shohin vetėn humbės kudo qė punojnė. Gjithmonė u frikohen intelektualėve tė mirėfilltė, tė cilėt i luftojnė me  aparatin e intrigave, qė tė mos vijnė deri te ndonjė post i rėndėsishėm shtetėror a partiak, kulturor, shkencor...
 
Mediokritetet, pėr kėtė qėllim, kudo qė lėvizin, pėrhapin fjalė se filan politikani nuk ėshtė me filan partinė, por nė tė ka hyrė pėr interesa personale, dhe se nuk e ndjen atė si tė vetėn. Po e kundėrshtove  klanin e mediokėrve politikė se nuk janė tė vėrteta fjalėt qė thotė pėr filanin e fistekun, ta lodhė trurin me ligjėrata qė tė tė bindė se ashtu ėshtė, dhe s’ka tjetėr tė vėrtetė pėr tė.  Politikanin e pakorruptuar dhe tė ndershėm  si njeri, mediokrit me ēdokusht  duan qė ta paraqesin si tė korruptuar.
 
Dhe ti, po e kundėrshtove  klanin e mediokėrve, do tė bėhesh edhe vetė  objekt i aparaturės sė intrigave tė tij. Se klanet e mediokėrve duan qė  tė jesh konformist, pėrndryshe tė shpallin luftė tė rreptė. Klanet e mediokėrve ekstazohen, kur ia arrijnė qėllimit t’i margjinalizojė intelektualėt e mirėfilltė.
 
Ekstazohen se janė mediokėr. Nė luftėn qė bėjnė ndaj intelektualėve tė mirėfilltė, fytyra e tyre e vėrtetė zbulohet shumė shpejt. Dhe, shumė shpejt kuptohen nga opinioni se nuk janė gjė tjetėr veēse mediokėr, qė pėrmes ruajtjes sė posteve tė tyre, ose ngjitjes nė to, duan t’i plotėsojnė dobėsitė e veta intelektuale. Mediokritetet i bėjnė dėm partive politike, shkollave, kulturės, publicistikės..., se i klanizojnė.
 
Por, mė sė shumti i bėjnė dėm vetes se shpėrfaqin tėrė paditurinė e tyre, qė mundohen ta kamuflojnė, duke pranuar detyra qė s’mund t’u dalin zot. E, kėshtu, bėhen gazi i botės. Por, kurrė nuk e kuptojnė kėtė. Se mediokrit janė gjysmanalfabetė. Kėta, nuk ėshtė thėnė rastėsisht, janė njerėzit mė tė kėqij. Tė kėtillė i bėn padituria e tyre, qė ua bėn shpirtin sa tė miut. Pėr fat tė keq, tė tillė kemi sa tė duash nė shoqėrinė tonė.
 
Janė grumbulluar kudo, dhe kudo janė mospėrfillės. Fallsiteti ėshtė tipari kryesor i tyre. Falls flasin. Falls buzėqeshin. Falls tė pėrshėndesin. Falls ecin nė rrugė. Bota mendojnė se sillet rreth tyre. E shefave u pėrkulen deri nė gjunjė, kur nuk i sheh kush.
 
Sa keq qė kemi kaq shumė mediokėr. Sa keq dhe sa e dhimbshme ėshtė qė nuk e kuptojnė se sa  tė vegjėl janė. Shumė tė vegjėl. Sa keq qė janė fluskė sapuni nė shoqėri, e mendojnė se kravatat qė i mbajnė, i kanė bėrė autoritete. Zoti ua ruajtė shėndetin mediokėrve! Se mendtė  i kanė pėr salltanet…        


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.