|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Zvicėr: Kosova - nuk ka zgjidhje tjetėr pėrveē pavarėsisė, sipas Kalmi-Rei (Calmy-Rey)

 
 

 
26 nėntor 2005 /TN
 
Mishlin Kalmi-Rei (Micheline Calmy-Rey), kėshilltarja federale, shefja e Departamentit tė punėve tė jashtme, tregon se nuk ka zgjidhje tjetėr tė Kosovės pėrveē njė shteti demokratik.
 
Bernė (ZVICĖR), 25 nėntor 2005 / ATS : Zgjidhja « mė realiste » nė ēėshtjen e Kosovės ėshtė dhėnia e njė « pavarėsie formale » krahinės serbe, mendon Mishlin Kalmi-Rei (Michelin Calmy-Rey)
 
Masat duhet tė shoqėroheshin me njė « mbrojtje tė vėrtet tė pakicave », shton kėshilltarja federale.
 
Nė mbrojtje tė pavarėsisė, Berni nuk do tė anashkaloj as mbėshtetjen e vet nė pėrmirėsimin e « kushteve ekzistencionale tė tė gjitha pakicave tė Kosovės », as pranimin e « gjysmė-kushteve » nė zbatimin e « kushteve institucionale dhe praktike nė garantimin e tė drejtave tė barabarta pėr tė gjithė banorėt e Krahinės, thekson Zonja Kalmi-Rei (Calmy-Rey) nė njė shkrim tė botuar tė premtėn (25.11.2005) nė « Le Temps ».
 
« Zvicra haptas ka folur pėr qėllimet e saja para vendeve tė tjera. Tashmė ato janė shumė tė mbėshtetura nga bashkėsia ndėrkombėtare », gėzohet kėshilltarja federale. Zonja Kalmi-Rei (Calmy-Rey) ka qenė shumė e kritikuar nga Beogradi gjatė njė vizite nė Serbi nė mbarim tė korrikut (2005) pėr mbėshtetjen e saj nė favor tė « pavarėsisė formale » tė Kosovės.
 
Sipas shefes tė Departamentit federal tė punėve tė jashtme (DFAE), « secili thekson » haptas se duhet hedhur posht njė ndarje territoriale tė Kosovės. Dhe qė « mbajtjen e status-kuos dhe tė gjitha formulave tjera qė nuk shpiejn drejt pavarėsisė janė tė rrezikshme pėr njė shkallėzim qė do tė pėrfshinte gjithė rajonin.
 
Pėrfundimisht « Nuk ka tjetėr pėrveē pavarėsisė dhe njė ditė integrim evropian qė do tė mund t’i ofronte Kosovės shanse tė pėrmirsimit ekonomik pėr njė kohė tė gjatė.
 
Nuk ka tjetėr zgjidhje, nė Ballkanin perėndimor, pėrveē pėrkrahjes pėr njė vizion tė “shteteve shumetnike”, shton ajo. Ajo premton se Berni “do tė vazhdoj tė mbėshtesė bisedimet” pėr mbrojtjen e pakicave.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.