|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gelbard: Marrėdhėniet e mira me Serbinė janė nė interes tė shqiptarėve tė Kosovės

 
 

 

26 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (25.11.2005) Ilir Ikonomi

Ish i dėrguari i Shteteve tė Bashkuara nė Ballkan, Robert Gelbard, i tha Zėrit tė Amerikės se pavarėsisht nga rezultati i bisedimeve tė ndėrmjetėsuara nga zoti Martti Ahtisaari, shqiptarėt e Kosovės duhet ta kuptojnė se do tė ishte nė interesin e tyre qė ata tė kenė marrėdhėnie pozitive me Serbinė. Ambasadori Gelbard, i cili tani punon si konsulent privat, tha se gjatė negociatave qė ka filluar, zotit Ahtisaari do t’i duhet tė pėrballet me pyetje tė shumta dhe tė vėzhtira.

Zėri i Amerikės: Ambasador Gelbard, nėse ju do tė ishit Martti Ahtisaari, si do tė vepronit nė kėto bisedime, ēfarė do t’u thoshit palėve?

Robert Gelbard: Sė pari dua tė them se jamė shumė i kėnaqur qė zoti Kofi Annan caktoi ish presidentin Ahtisarin si negociator. Jam gjithashtu i kėnaqur qė Shtetet e Bashkuara kanė shprehur mbėshtetje tė plotė pėr zotin Ahtisari.

Nuk besoj se do tė kishte njė kandidat mė tė mirė se sa ai. Kam punuar me zotin Ahtisari kur kam qenė i dėguari presidencial pėr Ballkanin dhe ai ishte president i Finlandės. Gjithashtu, jo shumė kohė mė parė ai arriti diēka qė unė mendoja se ishte e pamundur.

Ai realizoi me negociata njė marrėveshje lidhur me rajonin Aceh tė Indonezisė. Unė kam qenė ambasador nė Indonezi dhe e njoh shumė mirė kėtė rajon. Pra, ky ėshtė njė njeri i jashtėzakonshėm. Pa parashikuar rezultatin e bisedimeve pėr Kosovėn, mendoj se zoti Ahtisaari do tė pėrpiqet qė sė pari tė masė temperaturėn dhe tė krijojė njė ide se cilat janė pozicionet e palėve.

Ėshtė e qartė se Kosova dhe Serbia nuk mund tė kthehen nė situatėn e viteve 90. Ahtisarit do t’i duhet tė shikojė nėse Kosova ėshtė apo jo e gatėshme pėr pavarėsinė dhe nėse po, nė ēfarė forme. Kėtu ka disa ēėshtje thelbėsore.

Unė jam shumė i zhgėnjyer qė gjatė mandatit tė UNMIK-ut kėto 6 vitet e fundit, nė Kosovė ėshtė bėrė pak pėrparim nė kuptimin e zhvillimit tė procesit politik dhe tė institucioneve demokratike, tė pėrfshirjes sė pakicave dhe tė krijimit tė njė klime tė mirė investimesh.

Ne e dimė se Kosova nuk ka shumė burime natyrore prandaj duhen gjetur mėnyra pėr krijimin e vendeve tė punės, pėrveēse duke pėrdorur paratė qė vijnė nga diaspora. Mė shqetėson shumė fakti qė nė Kosovė ka patur aq dhunė. Kjo nuk ėshtė mėnyra pėr t’i dhėnė besim komunitetit ndėrkombėtar se njė Kosovė e pavarur do tė ishte demokratike, do tė respektonte tė drejtat e pakicave dhe do tė ishte njė fqinjė e mirė pėr vendet rreth saj.

Pėrsa i pėrket Serbisė, zoti Ahtisari do tė bėjė shumė pyetje, pėr shembull si mendojnė udhėheqėsit serbė se do t’i vazhdojnė marrėdhėniet me Kosovėn pas gjithė atyre gjėrave tė tmerrshme qė ndodhėn. Njė nga ēėshtjet thelbėsore ėshtė se me cilin do tė negociojė zoti Ahtisaari nė Serbi.

Ndryshe nga ē’ndodh me shqiptarėt, nė Serbi nuk ka njė zė tė vetėm, sepse pjesė tė ndryshme tė qeverisė thonė gjėra tė ndryshme. Mendoj se Serbisė i duhet tė vendosė se cili ėshtė nė tė vėrtetė pozicioni i saj.

Zėri i Amerikės: Si diplomat, ju e kuptoni mė mirė se kushdo tjetėr se sa larg janė pozitat e shqiptarėve dhe serbėve lidhur me Kosovėn. Mendoni se zgjidhja pėrfundimtare mund tė jetė diēka e imponuar se sa e arritur me bisedime?

Robert Gelbard: Nuk e di. Do tė jetė shumė e vėshtirė pėr tė arritur me negociata ndonjė ēėshtje pėr tė cilėn tė gjithė tė jenė dakord. Por njė nga gjėrat pėr tė cilėn shqiptarėt duhet tė reflektojnė thellė ėshtė se do tė ishte nė interesin e tyre qė nė fund tė fundit ata tė kenė marrėdhėnie pozitive me Serbinė. Shpresoj se ata e kuptojnė se do tė ishte e padėshirueshme pėr ta qė si rrjedhojė e asaj qė do tė ndodhė nė Kosovė, nė Serbi tė vijė nė pushtet partia radikale.

Kjo do tė krijonte njė situatė tė komplikuar dhe konfrontuese. E dėshirueshme pėr ta do tė ishte qė, pavarėsisht nga statusi pėrfundimtar, gjėrat tė pėrfundonin me njė situatė nė tė cilėn ata tė krijonin marrėdhėnie mė tė mira me Serbinė sepse pėr shkak tė gjeografisė ata do tė jenė fqinjė pėrjetė. Lidhur me statusin, ėshtė e vėshtirė tė imponosh diēka nga jashtė sidomos kur kjo do tė duhet tė miratohet nga Kėshilli i Sigurimit.

Zėri i Amerikės: Nėse zgjidhja do tė jetė pavarėsi e kushtėzuar, ēfarė natyre do tė kishin dhe sa konkrete do tė ishin kushtet qė do tė viheshin?

Robert Gelbard: Natyrisht kjo do tė varet nga zoti Ahtisari pėr t’u vendosur me anė bisedimesh por ekziston njė gamė e gjerė mundėsish. Njė mėnyrė se si e pėrfytyroj unė do tė ishte vendosja e njė numri standardesh dhe treguesish qė do tė duhej tė pėrmbusheshin, pra tė jepeshin demonstrime tė qarta pėr arritjet nė aspektet e institucioneve demokratike, tė institucioneve shoqėrore, atyre ekonomike, tė drejtave tė pakicave, marrėdhėnieve me fqinjėt e tė tjera.

Nėse do tė isha nė vend tė zotit Ahtisari, unė do tė kėrkoja prova konkrete pėr ato qė do tė arriheshin me kalimin e kohės. Njė ide qė ėshtė diskutuar ėshtė ideja e postit tė njė pėrfaqėsuesi tė lartė si nė Bosnje, pra qė pėrfaqėsuesi i lartė tė ketė tė drejtėn tė ndėrhyjė. Por numri i alternativave ėshtė i pafund.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.