|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ahtisari shprehet pozitivisht pėr diskutimet nė Kosovė dhe nė Serbi

 
 

 

26 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (25.11.2005) - Ish presidenti finlandez Marti Ahtisari tha se ka marrė shumė informacione, tė cilat do tė krijojnė njė bazė tė fortė pėr bisedimet e ardhshme mbi tė ardhmen e Kosovės.

 Duke folur pas takimeve nė Beograd me presidentin serb Boris Tadic dhe zyrtarė tė tjerė, zoti Ahtisari refuzoi tė bėnte spekullime rreth kohės pėr zhvillimin e bisedimeve. Por tha se shpreson qė t’i afrojė dy palėt mė pranė njera tjetrės pėr negociata tė drejtpėrdrejta nė fillim tė vitit tė ardhshėm.

Zoti Tadic ka sugjeruar ndarjen e Kosovės sipas vijave etnike dhe rajoneve tė banuara nga serbėt dhe shqiptarėt. Ai dhe udhėheqės tė tjerė serbė kanė riafirmuar gjithashtu kundėrshtimin e fortė ndaj kėrkesave tė palės shqiptare pėr pavarėsinė e Kosovės dhe kanė ngulur kėmbė qė Kosova duhet tė mbetet pjesė e Serbisė.

Nė kuadėr tė misionit tė tij zoti Ahtisari do tė udhėtojė nė Mal tė Zi, Shqipėri dhe Maqedoni.


Kosovė: kthehen trupat e 41 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės

26 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (25.11.2005)  - Autoritetet serbe kthyen nė Kosovė trupat e 41 shqiptarėve tė vrarė gjatė konfliktit tė fundit tė viteve 90-tė dhe tė varrosur nė varreza masive nė Serbi.

Trupat iu dorėzuan tė premte autoriteteve tė Kombeve tė Bashkuara nė zonėn kufitare tė Merdares. Trupat besohet t’u pėrkasin shqiptarėve tė vrarė gjatė konfliktit nė Kosovė, qė pastaj jenė ēuar me kamion nė njė qendėr stėrvitore tė policisė jashtė Beogradit dhe nė zona tė tjera pėr t’u varrosur nė varreza masive.

Qė nga zbulimi i varreve, autoritetet serbe kanė nxjerrė 836 trupa dhe mė shumė se 600 prej tyre ua kanė kthyer familjeve.

Specialistė tė mjekėsisė ligjore thanė se planifikojnė tė bėjnė analizat e ADN-sė pėr tė pėrcaktuar identitetin e viktimave dhe t’ua kthejnė ato familjeve. Ata u kanė bėrė thirrje tė afėrmve tė personave tė humbur tė japin mostra gjaku pėr tė ndihmuar nė procesin e identifikimit.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.