|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė ka sot gjashtė mijė studentė

 
 

 

25 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (24.11.2005) Isak Ramadani

Shtetet e Bashkuara kanė investuar rreth gjysmėn e fondeve tė nevojshme pėr ndėrtimin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė. Sot ky universitet ka gjashtė mijė studentė. Interesimi ėshtė i madh pėr tė studjuar nė kėtė universitet, tė cilin studentėt shkurt e thėrrasin Shtul.

Ambasadorja amerikane nė Shkup Gillian Milovanovic vizitoi tė mėrkurėn pėr herė tė parė kėtė universitet dhe tha se ka mbetur shumė e kėnaqur me atė qė pa.

“Ėshtė njė universitet me sistem dhe mundėsi tė mrekullueshme”, u shpreh ajo.

Ambasadorja Milovanovic u takua me studentė dhe petagogė entuziastė dhe njė ekip tė shkėlqyer administratorėsh. Ajo tha se do tė vazhdojė bashkėpunimi pėrmes programit tė Universitetit tė Indianės qė ėshtė paraparė deri nė vitin 2007.

Rektori Alajdin Abazi thekson praninė dhe ndihmėn e Agjensisė Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar qė i jep kėtij universiteti. Rektori Abazi thotė se Universiteti i Indianės nė Shtetet e Bashkuara ka dhėnė kontribut tė konsiderushėm qė nga themelimi, ndėrsa tani nė njė fazė tjetėr po ndihmon nė planifikin e programeve dhe shkėmbimin e pedagogėve.

“Universiteti i themeluar nė vitin 2001 ka hapur programe pėr studime pasuniversitare. Ne shpresojmė se SHBA do tė vazhdojnė edhe mė tutje ta pėrkrahin.”

Zoti Abazi bėn tė ditur se 10 pėrqind e studentėve janė nga Kosova dhe Shqipėria. Ai flet rreth planeve qė kanė tė bėjnė me hapjen e programeve tė reja studimore duke theksuar kėtu fillimin tashmė tė ciklit tė dytė tė studimeve, siē njihen nė bazė tė procesit tė Bolonjės, studimet pasuniversitare, ndėrsa mė pas studimet pėr doktoratė.

Nė bazė tė politikės sė fleksibilitetit tė gjuhėve nė Universitetin e Evropės Juglindore, numri i studentėve joshqiptarė ose i atyre qė i ndjekin mėsimet nė gjuhėn maqedonase ėshtė rreth njėzet pėrqind. Njė gjė e tillė krijon njė ambient tė shumėllojshėm ku raportet ndėrmjet studentėve tė pėrkatėsive tė ndryshme janė shumė tė mira.

Universiteti po pėrgatitet t’i japė titullin Honoris Causa fituesit tė ēmimit Nobel me origjinė shqiptare Ferid Murat. Kjo do tė bėhet nė verėn e vitit tė ardhsėm. Ndėrsa vetėm para pak muajsh Universiteti i Evropės Juglindore i dha kėtė titull shkrimtarit tė njohur, Ismail Kadare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.