|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Raport i Shoqatės pėr tė Ardhmen e Botės lidhur me forcat qė ndikojnė nė ndryshimin e botės

 
 

 

25 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (24.11.2005) - Njėra prej prirjeve ėshtė rritja e popullsisė. Nė raport thuhet se deri nė mes tė kėtij shekulli pritet qė popullsia e botės tė arrijė nė 9 miliardė banorė. Mes zonave qė ka mė shumė tė ngjarė tė pėrjetojnė rritje tė mėdha tė popullsisė janė territoret palestineze, Nigeria, Jemeni dhe Angola.

Por rritja e popullsisė nė shumė vende industriale pritet tė bjerė. Megjithatė, pėrparimet nė fushėn e mjeksisė ndihmojnė qė popujt e kėtyre vendeve tė jetojnė mė gjatė.

Edhe migrimi ndėrkombėtar luan rol nė formimin e sė ardhmes. Nė raport thuhet se ekziston njė farė qėndrese, por edhe pranimi nė rritje i kulturave tė ndryshme. Migrimi po ndėrthur njerėzit me prejardhje tė ndryshme dhe siē thuhet nė raport po i detyron ata qė tė gjejnė mėnyra pėr tė bashkėjetuar nė paqe dhe harmoni. Thuhet se kjo ėshtė mė se e vėrtetė mes tė rinjve.

Ekonomia botėrore po integrohet gjithnjė e mė shumė. Raporti, pėr shembull, vė nė dukje se kompanitė nė vende me rroga tė larta po i eksportojnė vendet e punės si dhe shėrbimet nė vendet me rroga tė ulėta.

Nė tė njėjėn kohė, Interneti u bėn tė mundur bizneseve qė tė kėrkojnė nė gjithė botėn pėr materiale me kosto mė tė ulėt. Nė disa raste, Interneti mund tė ndihmojė kompani tė vogla qė tė konkurojnė me kompani tė mėdha.

Lidhur me ēėshtje tė tjera, raporti paralajmėron se ekstremistėt islamikė do tė pėrhapet dhe do tė fitojė mė shumė pushtet. Nė tė thuhet se ekstremistėt janė zemėruar si rezultat i pėrmbysjes nga pushteti tė Talebanėve nė Afganistan dhe Sadam Huseinit nė Irak. Prandaj ka edhe mė shumė tė ngjarė qė nė tė ardhmen tė ketė revolucione.

Lidhur me ēėshtjen e energjisė, pėrdorimi i naftės pritet tė mbrrijė nė 110 milion fuēi nė ditė deri nė vitin 2020 nė krahasim me 80 milion fuēi nė ditė qė ėshtė niveli i tanishėm. Nė raport nuk pėrfillet njė mendim popullor se bota nuk do tė ketė mė naftė. Sipas raportit, llogaritjet e OPEK-ut tregojnė se 11 vende tė tij anėtare kanė ende naftė edhe pėr 80 vjetėt e ardhshėm. Madje prodhimi mund tė shtohet nė vende tė tjera si Kina, Rusia dhe Kazakistani.

Shoqata pėr tė Ardhmen e Botės e pėrshkruan veten si njė organizatė shkencore dhe arsimore me rreth 25 mijė anėtarė. Ajo e ka bazėn nė shtetin amerikan tė Merilandit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.