|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Greqia duhet ta ndėrrojė rrėnjėsisht kursin e vet politik ndaj shqiptarėve

 
 

 
25 nėntor 2005 /TN
 
Ky kurs i mbėshtetjes politike qė ia bėn Serbisė, e komprometon Greqinė. Dhe kėtė degradim,  ėshtė koha e fundit, qė t’ia lejojė vetes.. Vetėm duke qenė nė fqinjėsi tė mirė me Shqipėrinė, dhe duke e pėrkrahur pavarėsinė e Kosovės do tė mund tė jetė njė shtet krenar pėr lashtėsinė e tij kulturore. Grekėt nuk duhet ta harrojnė as kontributin qė kanė dhėnė shqiptarėt pėr pavarėsimin e saj nga Turqia. Pėr pavarėsinė e Greqisė, shumė shqiptarė i kanė lėnė eshtrat nėn komandėn e suliotit, Marko Boēari, qė i doli zot nė njė kohė shumė tė vėshtirė pėr tė. Vetėm popujt e kulturuar i ndihmojnė lėvizjeve kombėtare tė popujve tė tjerė pėr pavarėsi. Shqiptarėt kėtė provim e kanė dhėnė pėr ta me Marko Boēarin e shqiptarėt qė u rreshtuan pas tij qė t’ia heqin qafe Turqinė…
 
Nazmi LUKAJ
 
1.
Qė kur u pavarėsua nga Turqia, Greqia asnjėherė nuk iu shmang armiqėsisė ndaj shqiptarėve, edhe pse, pėr shkak se jemi dy popuj tė lashtė nė Ballkan, do tė duhej tė ishte fqinji ynė mė i mirė. Kjo jo vetėm qė i dėboi gati tė gjithė ēamėt nga trojet e tyre, jo vetėm qė s’heq dorė nga apetitet  pėr  ta rrėmbyer Shqipėrinė e Jugut etj., por edhe u rreshtua vazhdimisht me ato shtete qė e pėrkrahėn dhe e pėrkrahin politikėn shovene tė Serbisė pėr ta ngulfatur pavarėsinė e Kosovės.
 
Pra, vazhdimisht e ka pėrkrahur dhe e pėrkrah Serbinė, njė shtet qė kurrė nuk hoqi dorė nga politika e saj shovene jo vetėm ndaj shqiptarėve, por edhe  popujve tė tjerė. Pėrkrahja qė ia bėri dhe vazhdon t’ia bėjė kėsaj,bazėn e ka te antishqiptarizmi i vetė Greqisė. Njė fakt tjetėr qė e pėrkrah kėtė, ėshtė edhe qė popujt e tyre kanė pėrkatėsi fetare ortodokse. Greqia, me pėrkrahjen qė ia ka bėrė dhe po ia bėn Serbisė, po e thellon antishqiptarizmin e saj.
 
 
 2.
Kėtė kurs politik qė po e ndjek Serbia ndaj shqiptarėve, Greqia, mė nė fund, duhet ta ndėrrojė rrėnjėsisht. Kjo, si njė shtet qė ka njė popull me lashtėsi si tė shqiptarėve, kurrrė nuk do tė mund tė ndjehet krenare me kulturėn e saj tė lashtė pėrderisa ndjek njė politikė antishqiptare. Se, pėr t’u dėshmuar si njė shtet i kulturuar, duhet tė mbajė raporte miqėsore me Shqipėrinė dhe duhet t’i pėrkrahė kėrkesat e shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi. As njėjtėsia e fesė qė ka me popullin serb, nuk duhet tė jetė pengesė pėr tė qė tė jetė nė anėn tonė.
 
Nėse nuk e ka bėrė kėtė nė tė kaluarėn, duhet ta kuptojė pėrfundimisht se tash ėshtė koha qė tė gjitha shtetet me lashtėsi kulturore t’i pėrkrahin popujt e kulturuar, e jo pėr hir tė lidhjeve tė njėjta fetare, t’i pėrkrahin shtetet qė nuk mund tė lirohen nga politika shovene ndaj fqinjėve. Si dy popuj mė tė lashtė nė Ballkan, grekėt me shqiptarėt duhet t’i lidhė kultura e tyre e lashtė, qė duhet tė jetė parim i politikės sė tė gjitha shteteve tė civilizuara.
 
Se ē’kulturė ka njė popull, e dėshmon edhe mbėshtetja qė ia bėn njė populli tė kulturuar. Duke e pėrkrahur Serbinė, Greqia e ka zvetėnuar lashtėsinė e saj kulturore. Sa kohė tė jetė nė anėn e Serbisė, zvetėnimi i lashtėsisė sė kulturės sė saj do tė marrė njė pėrmasė edhe mė tė madhe. Si do tė mund tė arsyetohet Greqia se ka njė popull tė kulturuar, kur e pėrkrah politikėn shovene pėr ta frenuar pavarėsinė e Kosovės? Si mund ta arsyetojė kulturėn e vet, kur pėrkrah njė shtet qė vazhdimisht ka bėrė lufta pėr t’i shtypur popujt e tjerė?
 
 
3.
Ky kurs i mbėshtetjes politike qė ia bėn Serbisė, e komprometon Greqinė. Dhe kėtė degradim,  ėshtė koha e fundit, qė t’ia lejojė vetes.. Vetėm duke qenė nė fqinjėsi tė mirė me Shqipėrinė, dhe duke e pėrkrahur pavarėsinė e Kosovės do tė mund tė jetė njė shtet krenar pėr lashtėsinė e tij kulturore. Grekėt nuk duhet ta harrojnė as kontributin qė kanė dhėnė shqiptarėt pėr pavarėsimin e saj nga Turqia.
 
Pėr pavarėsinė e Greqisė, shumė shqiptarė i kanė lėnė eshtrat nėn komandėn e suliotit, Marko Boēari, qė i doli zot nė njė kohė shumė tė vėshtirė pėr tė. Vetėm popujt e kulturuar i ndihmojnė lėvizjeve kombėtare tė popujve tė tjerė pėr pavarėsi. Shqiptarėt kėtė provim e kanė dhėnė pėr ta me Marko Boēarin e shqiptarėt qė u rreshtuan pas tij qė t’ia heqin qafe Turqinė.
 
E, te Greqia mbetet qė t’i pėrmirėsojė gabimet e veta ndaj shqiptarėve. Hapi i parė i saj nė kėtė drejtim, ėshtė qė ta pėrkrah pavarėsinė e Kosovės. Edhe njė gjė duhet ta ketė tė qartė Greqia. Vetėm duke e pėrkrahur  pavarėsinė  e Kosovės, dhe duke mbajtur raporte tė mira me Shqipėrinė, do ta ketė pėrspektivėn mė tė ndritur. Se shqiptarėt dinė ta ēmojnė lashtėsinė kulturore tė njė populli. Dhe dinė ta ēmojnė tė mirėn qė ua bėn njė popull nė kohėra tė vėshtira…    


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.