|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Kundėrshtohet propozimi i presidentit serb pėr ndarjen e Kosovės

 
 

 

25 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (24.11.2005) Besim Abazi

Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi hodhi poshtė sot ēdo ide pėr ndarjen e tėrėsisė tokėsore tė Kosovės duke i cilėsuar pėrpjekje tė tilla si veprime nė kundėrshtim mė vullnetin e qytetarėve tė Kosovės por edhe me qėndrimet e bashkėsisė ndėrkombėtare. Komentet e tij pasuan propozimin qė presidenti i Serbisė Boris Tadiq i ka dorėzuar sot edhe zyrtarisht qeverisė sė Serbisė si pjesė tė platformės pėr bisedimet lidhur me statusin e Kosovės.

Presidenti serb, i cili njė javė mė parė e pėrmendi kėtė ide nė njė takim me presidentin rus Vladimir Putin, sot ka theksuar se nė Kosovė duhet tė krijohen dy tėrėsi, njė mė shumicė serbe dhe njė mė shumicė shqiptare, ndėrsa Kosova sipas tij duhet tė mbetet pjesė e Serbisė. Bashkė me kėtė propzoim ėshtė bėrė e ditur se Beogradi ka krijuar edhe ekipin e vet tė negociuesve qė do tė udhėhiqet nga presidenti serb Boris Tadiq, kryeministri Vojislav Koshtunica dhe ministri I jashtėm Vuk Drashkoviq. Nė delegacion janė pėrfshirė edhe personalitetet tė tjera tė qeverisė serbe.

Krijimi i delegacionit dhe hedhja e propozimit pėr ndarje tė Kosovės nė baza etnike, janė bėrė nė tė njėtėn kohė kur nė Beograd po qėndron i dėrguari i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės Marti Ahtisaari. Mbrėmė nė pėrfundim tė vizitės sė tij nė Prishtinė, zoti Ahtisari hodhi poshtė ēdo mundėsi tė ndarjes sė Kosovės, njė qėndrim ky i shprehur edhe nga zyrtarė tė tjerė ndėrkombėtarė dhe i pėrmbledhur nė parimet e Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn.

Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi tha sot pasdite se propozimi i zotit Tadiq ėshtė i papranueshėm dhe njėkohėsisht ėshtė thirrje pėr ripėrtėritje tė konflikteve tė reja nė kėtė pjesė tė Evropės. “Qeveria e Serbisė ka pasur rastin qė njėherė e pėrgjithmonė te diferencohet nga politikat qė janė krijuar pėr dekada tė tėra nė Beograd.

Nė lidhje me politikat etnike qė kanė sjellė deri tek disa luftėra, gjakderdhje dhe gjenocide. Fatkeqėsisht, Qeveria e Beogradit po tregon se nuk ėshtė e gatshme qė tė diferencohet nga ato politika dhe nuk ėshtė ende e pėrgatitur dhe e gatshme tė shkėputet nga ajo e kaluar dhe tė orientohet, sikurse vendet e tjera tė rajonit drejt proceseve tė reja historike dhe drejt njė Evrope me vlera tė reja”, tha kryeministri Kosumi.

Zoti Kosumi tha se Kosova i ka kufijt e saj dhe ēdo pėrpjekje pėr ndarje tė saj ėshtė thirrje e skajshme. Kosova, tha ai, dėshiron qė nė paqe tė zgjidhė problemet me fqinjėt dhe duke u bėrė njė shtet i pavarur ajo do tė ndikonte nė ruajtjen e paqes dhe qėndrueshmėrisė nė rajon.

Ai tha se ēfarėdo planesh pėr mbetjen e Kosovės nė kuadėr tė Serbisė, pavarėsisht se prej nga vijnė, janė tė papranueshme dhe nė kundėrshtim me vullnetin e qytetarėve tė Kosovės. Pavarėsia e Kosovės, theksoi ai, ėshtė e panegociueshme, ndėrsa ēdo pėrpjekje pėr njė zgjidhje gjysmake qė nuk do tė pėrmbushte synimet e qytetarėve tė Kosovės, sjell vetėm pasiguri e destabailitet edhe nė tėrė rajonin.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.