|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Prishtinė: Marti Ahtisari takohet me pėrfaqėsues tė pakicave

 
 

 

24 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (23.11.2005) / Linda Karadaku-Ndou, Prishtinė

Kryenegociatori i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari, u takua sot nė Prishtinė me pėrfaqėsues tė pakicave, veē me pėrfaqėsuesit e pakicės serbe dhe pastaj me pėrfaqėsuesit e pakicave tė tjera. Oliver Ivanovic, njė nga pėrfaqėsuesit e pakicės serbe, tha se dy ēėshtjet kryesore qė kanė ngritur nė takim ishin kthimi dhe mbijetesa e serbėve nė Kosovė.

“Kthimi dhe mbijetesa e serbėve qė nėnkupton siguri mė tė mirė dhe ekonomi mė tė mirė kėtu, janė cėshtje pėr tė cilat kemi ngulur kėmbė. Presim qė procesi tė japė pėrgjigje nė kėto cėshtje. Pėr bisedimet pėrfundimtare, qėndrimet tona varen nga qėndrimi i Serbisė. Nėse Serbia do tė jetė unike pėr njė grup tė pėrbashkėt, tė Beogradit dhe tė serbėve tė Kosovės, unė absolutisht nuk e kundėrshtoj njė mundėsi tė tillė”.

Xhezair Murati, pėrfaqėsues i pakicės boshnjake, tha:

“Sot patėm mundėsinė tė themi sesi e shohim tė ardhmen e Kosovės, duke mbėshtetur vullnetin e shumicės, tė bashkėsisė shumicė, por duke kėrkuar disa tė drejta tė posaēme qė na pėrkasin sipas ligjeve dhe konventave ndėrkombėtare. Jam optimist se bashkėsia ndėrkombėtare e kupton shumė seriozisht procesin e statusit tė ardhshėm tė Kosovės, dhe shpresoj se ne si pakicė, do tė japim ndihmesėn tonė, duke kėrkuar ato tė drejta qė na takojnė”.

Sabit Rrahmani, pėrfaqėsues i ashkalinjve tė Kosovės, vuri nė dukje se pakicat e tjera, pėrveē asaj serbe, kanė votuar nė favor tė rezolutės, e cila rikonfirmon vullnetin e popullit tė Kosovės pėr pavarėsi.

Zoti Ahtisari, pėrfundon sot vizitėn e tij tė parė nė Prishtinė pėr tė vazhduar negociatat e tipit diplomaci e ecejakeve nė Beograd, Podgoricė, Shkup dhe Tiranė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.