|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ēmimet ndėrkombėtare pėr lirinė e shtypit

 
 

 

24 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (23.11.2005) Ēmimet ndėrkombėtare pėr lirinė e shtypit iu dhanė njė redaktori kinez i dėnuar me burg, njė avokate zimbabviane tė medias, njė gazetari brazilian pėr ēėshtje ligjore dhe njė gazetari uzbek nė mėrgim.

Avokatja e shtypit Beatrice Mtetwa u nderua pėr pėrpjekjet e saj nė mbrojtje tė gazetarisė nė Zimbabve. Komiteti pėr Mbrojtjen e Gazetarėve tha se zonja Mtetwa ėshtė arrestuar dhe kėrcėnuar nga qeveria si pjesė e njė fushate pėr ta frikėsuar atė.

Grupi me seli nė Nju Jork nderoi gjithashtu gazetarin e lirė kinez Shi Tao i cili kaloi 10 vjet nė burgim pasi publikoi shėnimet e tij nė njė faqe elektronike jashtė vendit.

Komiteti tha se redaktori brazilian Lucio Flavio Pinto ėshtė pėrballur me barriera civile dhe ēėshtje gjyqėsore kriminale tė ngritura pėr tė paralizuar njoftimet e tij mbi korrupsionin dhe shkatėrrimet e ambjentit. Komiteti pėr Mbrojtjen e Gazetarėve nderoi gazetarėt qė vėnė jetėn e tyre nė rrezik pėr tė kryer detyrėn.

Drejtoresha e kėtij grupi, Ann Cooper tha se liria e shtypit po keqėsohet pjesėrisht pėr shkak tė luftės kundėr terrorizmit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.