|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova, pjesa e fundit e rebusit ballkanik

 
 

 

24 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (23.11.2005) Barry Wood

Evropa Juglindore ėshtė njė zonė ende e brishtė, 7 vjet pas pėrfundimdit tė luftrave mizore pėr ndarjen e Jugosllavisė.  Ndoshta zona mė e brishtė sot ėshtė Kosova, me status ende tė papėrcaktuar. Kėto ditė filloi procesi i pėrcaktimit tė statusit, nė se Kosova do tė ketė apo jo pavarėsi. Administratori i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, diplomati danez Soren Jessen Petersen e quan Kosovėn pjesa e fundit e rebusit Ballkanik. Ballkani mund tė krahasohet sot edhe me  fushėn e shahut.

I dėrguari i OKB-sė pėr statusin, presidenti finlandez Marti Ahtisari, bėri vizitėn e tij tė parė nė Prishtinė, nė kuadėr tė  procesit tė negociatave pėr tė ardhmen e Kosovės.

Administratori i OKB-sė, Soren Jessen Petersen thotė se shpreson qė nė se arrihet njė zgjidhje pėr Kosovėn, gjithė rajoni mund tė fillojė procesin e integrimit nė pjesėn tjetėr tė Evropės. Kosova, thotė ai, mund tė jetė pjesa e fundit e rebusit ballkanik.

Konflikti nė Kosovė qė filloi nė fund tė viteve ’90, kishte nė qendėr,  ndarjet etnike midis serbėve dhe shqiptarėve, ndarje qė ende vazhdojnė.

Pėr zotin Jessen Petersen, Ballkani ėshtė njė fushė shahu, ku shumica e lojtarėve janė nga rajoni: Kosova, Serbia, Maqedonia, Mali i Zi, Bosnja dhe Shqipėria. Por disa lojtarė kyē janė jashtė rajonit si Shtetet e Bahskuara, Bashkimi Evropian dhe Rusia.

Por ashtu si nė njė lojė shahu, ēdo lėvizje ka ndikim tė gjerė.  Nė njė takim me gazetarėt, zoiti Jessen Petersen u pyet nė se ēfarė ndikimi mund tė kishte statusi i Kosovės pėr Malin e Zi fqinj.

“Nuk mendoj se Kosova dhe Mali i Zi duhen parė sė bahsku nė tė njejtin kontekst. Kėto janė dy ēėshtje shumė tė ndryshme. Por ajo qė kanė tė pėrbashkėt ėshtė se ne tė gjithė kėrkojmė stabilitet nė rajonin e Ballkanit Perėndimor.”      

Ashtu si me shahun, ēdo lėvizjeje nė Ballkan i kushtohet vėmendje e madhe.  A do tė ndikojė pavarėsia e Kosovės pėr Malin e Zi, njė vend qė prej kohėsh po shqyrton mundėsinė e shkėputjes nga Serbia? Nė se Kosova bėhet e pavarur, a do tė ndjekė tė njejtin shembull edhe pjesa serbe e Bosnjes?

Forcat e Natos dhe tė Bashkimit Evropian vazhdojnė tė ruajnė paqen si nė Besnje edhe nė Kosovė. Nė se shqiptarėt firojnė pavarėsinė, ēfarė mesazhi do t’u ēonte kjo shqipėtarėve nė Maqedoni, tė cilėt para 4 vjetėsh pothuajse kaluan nė luftė civile dhe ku shumė zona nė kufi me Kosovėn dhe Shqipėrinė, janė rajone tė banuara tėrėsisht nga shqiptarė.  Dhe ēdo tė bėhet me vetė Serbinė, vendi qė fajėsohet pėr shumicėn e luftrave nė ish Jugosllavi? A do tė ketė edhe pjesė tė tjera tė Serbisė qė mund tė kėrkojnė shkėputje?

Tė ndjeshėm pėr pasojat e ndryshimit tė kufijve, Kombet e Bashkuara duiket se kanė pėrjashtuar mundėsinė e ndarjes sė Kosovės pėrgjatė vijave etnike.

Zoti Jessen Petersen ėshtė optimist se mund tė ndihmojė nė zgjidhjen e gjėagjezės ballkanike, ku tė gjitha pjesėt do tė pėrputhen me njera tjetrėn, statusi i Kosovės do tė zgjidhet dhe shtetet e Ballkanit Perėndimor do tė ecin nė njė harmoi relative drejt Bashkimit Evropian. Por nė tė njejtėn kohė ai ėshtė i ndėrgjegjshėm se po luan njė lojė tė komplikuar me shumė rreziqe pėrpara.   


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.