|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

KULTURĖ

   
 

Intervistė me shkrimtarin dhe publicistin  Jeton Kelmendi

 
 

Edhe ne i kemi fajet pėr krizėn e identitetit letrar

 
 

 
24 nėntor 2005 /TN
 
Intervistoi: Mr Albert Marjakaj
 
Ėshtė ēėshtje tepėr e dhimbshme se mediet tona jo vetėm se nuk i shėrbejnė vlerės, por janė duke e rrenuar atė. kemi nevojė pėr debate publike, pėr kritika ndaj dukurive jo tė mira. Si dukėt nuk ka as tė interesuar ta mbajnė gjallė traditėn e organizimit e lere mė hiq se hiq ta avansojnė atė. Gazetat dhe televizionėt e radiot, hapėsirėn e tryre tė kulturės ia kushtojnė shumė mė shumė kur martohet njė artist i Hollivudit apo kur ndahėt se sa njė libri ose ndonjė shfaqje qė kanė vlera vėrtet.
 
 
Nė ketė intervistė do tė flasim vetėm pėr letėrsinė dhe problemet kulturore.
 
Pyetje: Ku ėshtė letėrsia shqipe sot?
 
Jeton KELMENDI: Po ta them tė vertetėn mbi tė gjitha ato veshtirėsi qė kaloj populli ynė , mund tė them, me plot  kuptimin e fjalės, se ka emra tė letėrsisė tė cilėt lanė gjurmė dhe mė gjerė se jasht hapsirave shqiptare. Duke pasur parasysh rrethanat dhe cenzurėn , pastaj problemet e shkollimit Letėrsia Shqiptare u krijua si u krijua. Kemi disa emra tė cilėt e ngriten nė njė shkallė tė lartė artin bashkėkohorė, qė pėr mua kjo ishtė gjenerata e artė.
 
Pyetje: Pas Rilindjes kombėtare nė letėrsinė shqiptare doli njė emėr i madh i letrave shqipe , Ismail Kadare , veprat e tė cilit janė tė pėrkthyera nė mbi 30 gjuhė. A mendoni se do ta marrė ēimin Nobel, pasi qe disda herė ėshtė kandidat?
 
Jeton KELMENDI: Do tė ishte nderė i madhė pėr ne si komb Kadare Nobelist. ėshtė e vėrtetė se ai, ėshtė ambasadori i kulturės shqiptare, ai disa herė ishte kandidat pėr ketė ēmim, por akoma  nuk ka marrė nobelin. Noshta se ai vie nga ballkani dhe ėshtė shqiptar si njė polpull i vogel, kjo mund tė ketė qenė edhe arsye, por Unė mendoj se ēmimin Nobel Kadare padyshim e meriton. Deri nė njė fare mase ėshtė politizuar ky ēmim  nėse mund tė thuhet, po e ka edhe arsye tjetėr.
  
Unė si njė qytetar nė radhė tė parė e pastaj edhe si shkrimtar  jam optimist se do tė jetė Nobelisti i tretė shqiptarė zoti Kadare, gjė qė ėshtė shumė me rendėsi pėr letėrsinė shqipe nė pėrgjithėsi, mbase do tė pėrktheshin nė gjuhėt  e mėdha tė botės edhe disa autorė tė tjerė tė cilet padyshim nuk dallojnė nga shkrimtaret e mėdhenjė Evropjan e botėror.
 
Pyetje: Cilat janė trendet e zhvillimit tė letėrsisė sė sotme nė Kosovė, Shqipėri e ku jetojnė shqipetarėt?
 
Jeton KELMENDI: Ta them tė vertetėn ka shumė njerėz qė sot merren me ketė qė unė e quaj fryt i mendjės sė njeriut.  Shkruhet disi  por Unė mendoj se kemi njė krizė nė identitetin artistik. Janė krijuar disa qarqe tė caktuara tė cilat fabrikojnė libra pa kurrfarė kriteresh, vlere artistike dhe mjerisht ato publikohen, reklamohen dhe lavdohen me fjalėt mė tė mėdha.
 
Shqetėsim qė duhet ta kemi tė gjithė ėshtė se shqiptarėt nė njė hapėsirė ku jetojmė jemi populli i vogėl dhe po tė jemi bashkė dhe bėjmė pak e lere pėr mė keq  flas kryesisht pėr  Kosovėn,  janė disa grupe e nėngrupe tė cilėt nėn patronatin e ndonjė emri tė njohur krijojnė njėfarė identiteti tė improvizuar. Si duket brezi mė i vjetėr nuk po mund ta marr vetėn dhe tė mirret punė por janė shkapėrderdhur dhe shkelin dhe shajnė njėritjetrin. I kanė ngatėrruar kritiken dhe sharjen. 
 
Pyetje: Kalojmė pak tek opinioni, cili ėshtė roli i medies nė ngritjėn e kulturės sė mirėfilltė letrare?
 
Jeton KELMENDI: Ėshtė ēėshtje tepėr e dhimbshme se mediet tona jo vetėm se nuk i shėrbejnė vlerės, por janė duke e rrenuar atė, me gjithė fuqinė qė kanė duke e fuqizuar shundin po krijojnė  njė amulli nė identitetin artistik. 

Gazetat dhe televizionėt e radiot, hapėsirėn e tryre tė kulturės ia kushtojnė shumė mė shumė kur martohet njė artist i Hollivudit apo kur ndahėt se sa njė libri ose ndonjė shfaqje qė kanė vlera vėrtet.
 
Ana tjetėr e medaljės sė kėsaj tė keqe ėshtė se mediet e pėrgatisin opinionin se kjo na qėnka artistike. Televizionet kryesishtė u krijojnė hapsirė labevet me njė kafe ose kush a mai forti, kurse gazetat vipave tė ashtuquajtur. 
 
Pyetje: Ekzistojnė edhe organizata tė ndryshme tė shkrimtarve. Ju keni qenė sekretar i pėrgjithshėm i Lidhjės sė Shkrimtarve tė Kosovės , pse keni dhėnė dorėheqje?
 
Jeton KELMENDI: Kur jemi tė organizatat e shkrimtarve, me keqardhje duhet ta themi se nė to ka njerėz tė cilėt pak dinė pėr letėrsinė e mirėfilltė, por se nė to kanė hyrė pėr qellime tė tjera. ėshtė e vėrtet se kam qenė sekretar i pėrgjithshėm i LSHK-sė, por e kam berė publike dorėheqjėn time dhe nuk dua tani tė flas mė pėr ketė por nėse me kerkohet nga ndonjė mekanizėm relevant jam i gatshėm tė pėrballem pėr ēdo presje qė kam thėnė.
 
Eshtė fakt se si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri dhe Maqedoni janė disa njerėz qė i kanė pėrvetėsuar lidhjet e shkrimtarve. Mendoj se kėtu deshtimi ėshtė kolektiv, jo vetėm i akterėve pasi nuk ka debate nė asnjė fushė, as reagime serjoze. Si dukėt nuk ka as tė interesuar ta mbajnė gjallė traditėn e organizimit e lere mė hiq se hiq ta avansojnė atė.
 
Disa herė kam shkruar nė mėnyrė qė ta sensibilizoj opinionin e paktė tė interesuar pėr kulturėn. Kam bindjen se nėse nuk nryshohet kjo situatė e pėr fat tė keqė nuk duket njė disponim i tillė, se do tė humbet edhe ajo qė u krijua me mund tė madh. Meritoret e kėsaj gjendje duhet ti ulim ngase po vinė gjithnjė duke u shumuar.
 
Pyetje: Megjithatė ndahėn edhe ēmime, si i komentoni ju kėto?
 
Jeton KELMENDI: Pėr faqe tė zezė, mė dukėt se tani mė dhėnja e ēmimėve ėshtė bėrė njė rutinė, kur shumė herė ēmimi nuk jepet pėr veprėn mė tė mirė, juria as qė i lexon bile veprat e disa emrave tė mdhenjė, por jepet pėr ta rehabilituar laueratin e ēmimit. Kėtė e kam thenė edhe nė mediet shqiptare e tė Kosovės dhe prap e pėrserita. Kėto skandale edhe mė tej thellojnė krizėn e identittetit, sepse e them mediet shumica janė duke i berė njė shėrbim tė keq atdheut nė ketė drejtim. Duhet thėnė se njerėz me njė nam grada shkencore e me njė turrė vepra pa konsiderat ndaj vlerave ngrisin kiqin. Pėr kėtė mendoj se kam fakte tė bollshme, por pėr hirė tė etikės sime nuk do ti pėrmend kėsaj radhe.
 
Pyetje: Sa bėjnė institucionėt pėr ndryshimin e kėsaj gjėndje jo tė mirė?
 
Jeton KELMENDI: E dimė se arti letrar ėshtė lėmia mė e nepėrkembur dhe mė nė mjegull,  nė shoqėrinė tonė. Kam fjalėn pėr atė nė kuptimin e plotė tė fjalės. Pak bėjnė institucionėt tona qoftė kėndej apo andej kufrit, pak bejmė edhe ne si shkrimtarė dhe pak jemi tė interesuar  ta ndryshojmė, kjo ėshtė mė e keqja. Kisha pėr tė thenė se njė kėngėtar qė mė sė paku din se qka ėshtė kėnga, ėshtė mė i popullarizuar se sa shkrimtari,  regjisori apo piktori i mirėfilltė. Keq por kjo ėshtė e vėrtetė. ėshtė pėrzier siq thot populli shapi me sheqerin.
 
Pyetje: Pse kjo heshjte e njerėzve tė merituar qė dikur qonte peshė fjala e tyre?
 
Jeton KELMENDI: Mendoj se ka disa arsye tė heshtjės sė tyre, nga natyra disa nuk janė tė imponuar, rrethanat e kėrkojnė njė gjė tė tillė,  disa kanė rėnė nė gurė grype, e disa tė tjerė frigohen edhe nga hija e vet. Ndoshta,  edhe vetjakizmi dhe xhelozia janė faktorė qė ndikojnė nė pajtimin nėse mund tė thuhėt nė njė farė mėnyre me kėtė kaos. sido qe tė jetė ėshtė shumė e kushtueshme fjala e tyre qė nuk degjohet edhepse ndoshta nuk e ka fuqinė qė dikurė e kishte, mirpo opinjoni do ta kishte qė qartė se cili ėshtė mendimi i tyre.
 
Nuk ka justifikim tjetėr pos kėtij se heshtja nė njėfarė mase d.m.th. pajtim me realitetin e tillė tė krijuar dhe kėshtu le tė mbesė. secili mund tė thotė Unė nuk mund ta ndryshoj, por si tė bėhen bashkė padyshim do tė ndėrronte diēka pėr tė mirė. 
 
Pyetje: Ku janė dhe sa mbėshtetėn krijuesit e rinj nga mekanizmat relevant?
 
Jeton KELMENDI: Gjithkund janė dhe askund  nuk  janė. E vėrteta ėshtė se ka thyerje nė mes tė gjeneratave dhe tė rinjėt padyshim  janė nė njė gjendjė tė vėshtirė shikuar nga njė aspekt.  Eshtė e rėndesishme qė tė ketė njė kotinuitet tė vazhdueshėm tė krijuesve, mirėpor  pėr njė pjesė tė krijuesve tė rinj realiteti ėshtė mė ndryshe.
 
Shumė nga ta njohin sė paku njė gjuhė tė madhe botėrore, sa pėr ta ditur se ku ėshtė njerėzimi, prandaj kanė mundeėsi tė jenė mė bashkėkohor, mė tė afėrt me kohėn, por ka edhe njė pjesė qė nuk ėshtė e interesuar tė dal nga rrethi vicioz i krijuar vite mė parė. Sido qe tė jetė ka tė rinjė qė kan pėrparuar por individualishtė. E vėrtėta qėndron nė atė se kėtu nė Kosovė nuk ka as botues mė qė e merr librin dhe e boton me financimin e botuesit e lere mė te ja siguroj ndonjė honorar. Libri pastaj do tė mbyket se nuk e lexon kush dot e kėshtu me radhė janė shqetsimet...
 
Pyetje: Pse jeni kaq i rrebeluar?
 
Jeton KELMENDI: Jo, nuk mendoj se jam i rrebeluar asesi, por mbroj mendimin se obligim moral e intelektual e kemi qė ti  luftojmė  kėto vese tė shėmtuara. Arma ime ėshtė kjo, qė ku tė shoh keq tė them se nuk ėshtė mirė.
 
Kam fjalėn aty ku e di.  Pėr mua ēdo ai njėri qė e dinė  sė ėshtė keq njė gjė dhe nuk e thotė hapur ai mė sė paku i duhėt shoqėrisė. ėshtė e vėrtet se nė shoqėrinė tonė kritika merrėt si armiqėsore dhe pastaj me gjithė qenien e tyre do tė provojnė tė hakmerren me ose pa tė drejtė, pa zgjedhur metoda, mirpor kjo ėshtė edhe ajo qė na la kėtu ku jemi sot.
 
Nuk mendoj se duhet tė heshtim. Shkurt, kemi nevojė pėr debate publike, pėr kritika ndaj dukurive jo tė mira. Duhet studiuesit e kritiket ta kenė guximin qė tė thellohen nė studime dhe jo tė merren vetėm me historinė e letersisė. Tė thuhet troq, ky apo ai liber ėshtė kėshtu apo ashtu, qoftė i mirė apo i keq, ėshtė i tillė, natyrishtė duke vėnė arsyen mbi bazėn e vlerės dhe parimit tė kritereve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.