|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Raport i ri i OKB-sė mbi Sidėn: Rreth 40 milionė e 300 mijė njerėz nė mbarė botėn janė infektuar nga virusi HIV

 
 

 

23 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (22.11.2005) - Njė studim u krye nga agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr Sidėn dhe nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė. Ndėrsa disa shifra janė alarmuese, pasi mė shumė njerėz se kurrė mė parė jetojnė me virusin HIV, pati gjithashtu zhvillime pozitive nė luftėn kundėr Sidės.

Drejtori Ekzekutiv i agjencisė sė Kombeve tė Bashkuara pėr Sidėn, Peter Piot, foli nė Nju Delhi tė Indisė, ku u publikua raporti.

“Pėr herė tė parė pas njė kohe tė gjatė kemi tė bėjmė me njė mesazh pozitiv e inkurajues.”

Dr. Piot tha se nė disa vende tė Afrikės nėn-sahariane dhe tė Karaibeve rritmi i pėrhapjes sė virusit HIV ka pėsuar rėnie.

Megjithatė, po sipas raportit, Afrika nėn-sahariane vazhdon tė jetė rajoni i goditur mė rėndė nga Sida: 25,8 milion njerėz janė tė infektuar nga virusi HIV, gati 2 tė tretat e numrit tė pėrgjithshėm tė botės.

Nė raport pėrmenden gjithashtu rajone ku epidemia e Sidės po pėrhapet me shpejtėsi.

“Rajoni me pėrhapjen mė tė shpejtė tė Sidės ėshtė Evropa Lindore dhe Azia qėndrore, vendet e ish Bashkimit Sovjetik, ku numri i njerzve qė jetojnė me virusin HIV ėshtė shtuar 20 herė nė mė pak se 10 vjet. 20 herė.”

Shumė prej infeksioneve tė reja nė kėto zona janė rezultat i marrėdhėnieve seksuale tė pambrojtura dhe marjes sė drogave me injeksion. Sipas raportit, nė shkallė botėrore, janė pėrmirėsuar kurat pėr frenimin e virusit pėr pacientėt me HIV, por Dr. Piot thotė se pacientė tė tjerė kanė nevojė pėr kėto kura.

“Vdekjet nga virusi HIV shkaktohen pėr vetė faktin se jo ēdo njeri, qė duhet tė kalojė nėpėr kurat pėr parandalimin e avancimit tė HIV-it, i mer ato.”

Rreth 300 mijė vdekje u shmangėn vitin e kaluar si rezultat i kurave, por nė raport thuhet gjithashtu se vetėm 1 nė 10 afrikanė dhe 1 nė 7 aziatikė, qė kanė nevojė pėr njė terapi tė tillė, nė fakt e marin atė. Nė raport thuhet se njė faktor tjetėr qė ka ndikuar nė rritjen e infeksioneve nga Sida ėshtė se njohuria se si transmetohet virusi HIV ishte shumė e ulėt, veēanėrisht nė Afrikėn jugore dhe Azinė jugore.

Mė shumė se 25 milion njerėz kanė vdekur nga Sida qė kur kjo sėmundje u zbulua nė vitin 1981, duke e bėrė atė njė prej epidemive mė shkatėrrimtare nė histori.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.