|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

 Gazetarėt dhe publicistėt e rinj duhet tė pajisen me informacione historike

 
 

 
23 nėntor 2005 /TN
 
Studimet pėr gazetari qė po i kryejnė jashtė, i kanė pajisur me stil gazetaresk. Po kaq e rėndėsishme sa studimet  qė kanė kryer, ėshtė pėr ta edhe njohja e historisė pėr t’u kompletuar si gazetarė…
 
Nazmi LUKAJ
 
1.
Nėpėr mediat tona, pas luftės, janė angazhuar njė numėr i madh i gazetarėve tė rinj, disa prej tė cilėve edhe po shquhen si shumė tė talentuar. Mirėpo,  sa herė qė  ndeshen me fakte historike, kėta po ēalojnė, sepse sheshit po vėrehet se shumė pak janė tė pajisur me informacion nga kjo fushė. Po ashtu, u mungojnė edhe informacionet pėr politikėn e paraluftės. E kėto dy elemente janė shumė tė rėndėsishme pėr t’u bėrė njė gazetar a publicist i mirėfilltė.
 
P.sh., njė gazetar i ri dhe shumė i talentuar, para nja dy muajsh, nė njė emision tė tijin e kishte ftuar  njė politikan serb nga Kosova. Nė shumė raste, ky gazetar  e shpartalloi atė. Por, duke mos qenė njohės i mirė i historisė kombėtare, e as i asaj ballkanike, e bėri njė gaf  tė rėndė.“
 
Populli shqiptar dhe populli serb nuk kanė jetuar gjithmonė nė kėto troje, sepse edhe serbėt, edhe shqiptarėt kanė lėvizur. Pse insistoni se Kosova duhet tė jetė pjesė e Serbisė?”, e pyeti  atė. Po tė ishte njohės i  mirė i historisė kombėtare dhe ballkanike, nuk do t’ia formulonte pyetjen kėshtu.
 
Se dihet  kur kanė ardhur serbėt nė Ballkan, dhe prej nga kanė ardhur. Dhe, historikisht, dihet se shqiptarėt gjithmonė kanė jetuar nė kėto troje. Pra, janė serbėt ata qė kanė lėvizur, por jo shqiptarėt.  Ky ishte njė gaf qė assesi nuk do tė duhej t’i ndodhte.
 
2.
I njėjti gazetar, sėrish nė njė intervistė me njė politikan tė Serbisė, bėri edhe njė tjetėr lėshim profesional. “Edhe serbėt kanė qenė shpeshherė viktima tė shqiptarėve”, pėrgjigjet pėrafėrisht  politikani nga Serbia, duke dashur t’i ikėn insistimit tė gazetarit se a duhet tė kėrkojė falje qeveria serbe pėr dhunėn dhe gjenocidin qė ka ushtruar nė shqiptarė.
 
Nė kėtė rast, gazetari ėshtė dashur menjėherė t’ia bėjė pyetjen:  Nė ē’etapė paska ndodhur ky viktimizim i serbėve nga shqiptarėt? Ai (politikani nė fjalė) do tė zihej nė zgripc, sepse s’do tė mund ta gjente argumentin pėr ta justifikuar pėrgjigjen. Raste tė gjenocidit qė kanė bėrė shqiptarėt nė serbė, nuk do tė mund tė gjente  nė asnjė periudhė kohore.
 
Po tė kishte qenė i pajisur edhe me faktet historike, atėherė intervistat e bėra nga ky gazetar shumė i talentuar, do tė dilnin shumė mė tė suksesshme, kurse politikanėt serbė tė intervistuar do tė mposhteshin plotėsisht. Prandaj, gazetarėt e rinj e publicistėt duhet ta kenė shumė tė qartė se nuk do ta arrijnė kurrė zenitin qė synojnė, nėse nuk  pajisen mirė me informacione nga fusha e historisė kombėtare, ballkanike e botėrore. Kėtė duhet ta kenė parasysh tė gjithė gazetarėt dhe publicistėt e rinj.
 
Kėtė duhet ta ketė parasysh edhe gazetari qė ėshtė mė i shquari dhe mė i talentuari prej tyre. Studimet pėr gazetari qė po i kryejnė jashtė, i kanė pajisur me stil gazetaresk. Po kaq e rėndėsishme sa studimet qė kanė kryer atje, ėshtė pėr ta  edhe njohja e historisė pėr t’u kompletuar si gazetarė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.