|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kisha Ortodokse serbe kėrkon nga Marti Ahtisari siguri pėr objektet fetare edhe pas zgjidhjes sė statusit tė Kosovės

 
 

 

23 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (22.11.2005) - Besim Abazi, Prishtinė

Pėrfaqėsuesit e Kishės Ortodokse serbe nė Kosovė thanė sonte se prania ndėrkombėtare edhe mė tej ėshtė e domosdoshme nė Kosovė pėr mbrojtjen e tempujve fetar dhe tė pakicės serbe.

Kėto komente ata i bėnė pas takimit me tė dėrguarin e posaēėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės Marti Ahtisari i cili vizitoi manastirin e Deēanit nė Kosovėn perėndimore. Ai tha shkurt se ėshtė i kėnaqur me mundėsinė pėr tė vizituat manastirin dhe pėr tė biseduar me udhėheqėsit e tij pėr gjendjen nė Kosovė dhe pikėpamjet e tyre.

Peshkopi Teodosije, njė nga drejtuesit e manastirit tha se edhe gjashtė vjet pas luftės nė Kosovė ende nuk ka liri tė mjaftueshme tė lėvizjes e as tė punės dhe veprimtarisė.

“Edhe mė tej ėshtė e nevojshme mbrojtja ndėrkombėtare e manastireve tona dhe prania e dukshme e forcave tė KFOR-it dhe presim qė nė bisedimet e ardhshme pėr statusin e Kosovės tė ketė siguri pėr tempujt fetar"- tha peshkopi Teodosije”.

I dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari e quajti sot fillim tė mirė edhe takimin e parė tė tij me ekipin e negociuesve tė Kosovės, tė cilėt i kanė paraqitur zotit Ahtisari pozicionet e tyre kundruall procesit tė negocimit tė statusit tė Kosovės, qė siē ėshtė thėnė nė dokument duhet tė jetė pavarėsia e saj.

Zoti Ahtisari nesėr pritet tė takojė edhe pėrfaqėsuesit politikė tė komunitetit serb, ata tė pakicave tjera nė Kosovė dhe pėrfaqėsuesit e vendeve tė Grupit tė Kontaktit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.