|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Rezolutė e Parlamentit shqiptar nė mbėshtetje tė vullnetit tė popullit tė Kosovės

 
 

 

22 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (21.11.2005), Armand Mero

Parlamenti shqiptar miratoi sot pasdite nje rezolute tė posacme pėr Kosovėn me anė tė sė cilės shprehet shpresa se rezultati i bisedimeve pėr statusin do tė reflektojė aspiratat dhe vullnetin e lirė tė qytetarėve tė Kosovės pėr njė shtet tė pavarur dhe demokratik. Rezoluta u miratua me votėn pro tė tė gjithė deputetėve nė sallė

Parlamenti i Shqipėrisė mbėshtet vullnetin e lirė tė popullit tė Kosovės i cili ėshtė shprehur tashmė pėr pavarėsi dhe shpreson fuqishėm se nga procesi i bisedimeve do tė dalė njė rezultat i qėndrueshėm i cili reflekton aspiratat dhe vulllnetin e lirė tė qytetarėve tė Kosovės pėr njė shtet tė pavaruar demokratik dhe europian. Ky ėshtė thelbi i sė miratuar sot pasdite me mbėshtetjen e deputetėtve tė tė gjitha krahėve tė politikės.

Teksti i rezolutės kaloi nė disa faza tė cilat u shoqėruan dhe me debate, veēanėrisht mes pėrfaqėsuesve tė opozitės sė majtė dhe ministrit tė jashtėm shqiptar Besnik Mustafaj, lidhur me luhatjet nė pėrkufizimet e qėndrimit zyrtar tė Tiranės rreth kėtij problemi dhe veēanėrisht me pėrdorimin e termit pavarėsi e kushtėzuar.

Rezoluta ishte miratuar nė parim prej shumė ditėsh por ajo iu nėnshtrua dhe disa modifikimeve tė tjera, ku nė krahasim me tekstin e parė, nė atė tė miratuar sot nga parlamenti ishte shtuar edhe njė paragraf tjetėr ku theksohej “mbėshtetja e vullnetit tė lirė tė popullit tė Kosovės i cili ėshtė shprehur tashmė pėr pavarėsi”. Ku paragraf nė tė vėrtetė ka zėvendėsuar njė cilėsim tė mėparshėm mė tė pėrgjithshėm qė fliste pėr “parimin e vetvendosjes me vullnetin e lirė e tė shprehur qartė tė qytetarėve”, por ku mungonte pėrdorimi i termit “pavarėsi”.

Pjesa tjetėr e rezolutės ėshtė njė vlerėsim pėr rolin e faktorit ndėrkombėtar. Nė tė “pėrshėndetet vendimi i Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr fillimin e bisedimeve pėr pėrcaktimin e statusit” si dhe “vlerėsohen pėrpjekjet e institucioneve tė Kosovės dhe banorėve tė saj nė ndėrtimin njė Kosove demokratike e multietnike”.

Parlamenti nėpėrmjet rezolutės “inkurajon dhe mbėshtet nisma e projekte konkrete tė qeverisė qė do tė ndihmonin zhvillimin ekonomik, shoqėror dhe kulturor tė Kosovės dhe do tė intensifikonin dialogun dypalėsh dhe shumėpalėsh nė rajon” dhe nga ana tjetėr “mbetet i angazhuar nė veporimin e tij diplomatik gjatė periudhės sė bisedimeve pėr pėrcaktimin e statusit”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.