|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosovė: Ahtisari fillon takimet nė kuadėr tė procesit pėr statusin pėrfundimtar

 
 

 

22 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (21.11.2005), Linda Karadaku-Ndou

Kryenegociatori i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, ish-presidenti 68 vjecar finlandez, Marti Ahtisari, bėri tė qartė me tė mbrritur nė aeroportin e Prishtinės se do tė dėgjojė kėtė herė pikėpamjet e palėve tė pėrfshira nė proces. Zoti Ahtisari, i shoqėruar nga diplomati austriak Albert Rohan, u takua sonte me shefin e UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen dhe pritet tė takohet me komandantin e KFOR-it, Giuseppe Valotto. Zoti Ahtisari u prit me protestė nga lėvizja Vetėvendosje e drejtuar nga Albin Kurti, e cila ėshtė kundėr negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Kryenegociatori i Kombeve tė Bashkuara pėr bisedimet pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari, pritet tė takohet nesėr me grupin negociator tė Kosovės tė kryesuar nga presidenti Rugova dhe me pėrfaqėsues tė partive politike- shqiptare dhe serbe. Zoti Ahtisari do tė vazhdojė mė pas vizitat nė Beograd, Podgoricė, Shkup dhe Tiranė.

Grupi negociator i Kosovės i quajtur grupi i unitetit, u takua sot nė Prishtinė dhe miratoi dokumentin mbi pozicionin e Kosovės pėr statusin e vendit, i cili do t’i dorėzohet zotit Ahtisari, gjatė takimit tė parė tė kėtij delegacioni nesėr nė Prishtinė. Po sot, parlamenti i Kosovės miratoi nismėn e grupit parlamentar tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės pėr hartimin e projekt-Kushtetutės sė Kosovės.

Ndėrkohė nė Beograd, parlamenti serb miratoi njė rezolutė pėr Kosovėn, e cila duhet tė shėrbejė si platforma negociuese e palės serbe pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Kryeministri serb Vojsllav Koshtunica, ka thėnė se zgjidhja e cėshtjes sė Kosovės sipas tij, duhet bėrė duke ruajtur sovranitetin e Serbisė dhe Malit tė Zi dhe duke u dhėnė autonomi shqiptarėve tė Kosovės.

Ndėrsa nė Prishtinė, administrata ndėrkombėtare pohoi sot se pret provokime gjatė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Shefi i kėsaj administrate Soren Jessen Petersen, tha se ka njerėz tė ēmendur qė besojnė se mund ta shpejtojnė vendimin pėr statusin, pėrmes dhunės dhe qė besojnė se mund ta bllokojnė rrugėn pėrpara duke provokuar dhunė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.