|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ekspertėt thonė se reforma nė drejtėsi do tė ndihmonte nė frenimin e korrupsionit nė Ballkan

 
 

 

22 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (21.11.2005), Barry Wood

Nė njė raport tė kohėve tė fundit tė Bashkimit Evropian thuhet se sigurimi i integritetit dhe pavarėsisė sė gjyqėsorit ėshtė njė nevojė urgjente nė Bosnjė-Hercegovinė, Serbi e Mal tė Zi dhe nė Shqipėri. Autoriteteve shqiptare dhe tė vendeve tė tjera tė rajonit po u bėhet trysni qė tė zbatojnė reforma juridike.    

Nė raportin e Bashkimit Evropian thuhet se korrupsioni vazhdon tė jetė problem i madh nė Ballkan. Nė njė rajon ku pėrdorimi i ryshfetit, pastrimi i parave dhe krimi i organizuar janė dukuri tė pėrhapura nė shkallė tė gjerė, Bashkimi Evropian thotė se pastrimi i sistemit gjyqėsor ėshtė njė nevojė thelbėsore e reformės.         

Nė Shqipėri, tradita e njė gjyqėsori tė pavarur nuk ėshtė e fortė. Gjatė 45 viteve tė regjimit mė tė ashpėr komunist, gjykatėsit i merrnin urdhrat nga partia nė pushtet. Pėrpjekjet pėr reforma nė fillim tė viteve 1990 u ndėrprenė pėrkohėsisht nė vitin 1997, kur skandali i skemave piramidale ēoi thuajse nė njė anarki tė plotė dhe nė shembje institucionale.

Financieri amerikan, George Soros, ka shpenzuar mbi 40 milionė dollarė pėr tė nxitur reformat demokratike nė Shqipėri. Njė pjesė e mirė e kėtyre fondeve u pėrdorėn pėr pėrgatitjen e avokatėve dhe tė gjykatėsve.

Megjithėse ėshtė bėrė pėrparim, zoti Soros shqetėsohet se atje vazhdon prirja pėr tė pėrdorur sistemin juridik pėr qėllime politike:

“Njerėz tė rinj dhe tė aftė janė angazhuar nė sistemin gjyqėsor dhe tani ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė mos ketė ndėrhyrje politike. Atėherė mendoj, theksoi zoti Soros, se gjyqėsori do tė provojė se funksionon si duhet.”      

Zoti Soros ishte pėr vizitė nė Tiranė javėn e kaluar, pėr herė tė parė pas pesė vjetėsh.

Pas zgjedhjeve parlamentare tė korrikut, Shqipėria ndodhet nė mes tė procesit tė saj tė parė tė transferimit paqesor tė pushtetit qė nga shembja e komunizmit. Zoti Soros dhe tė tjerė paralajmėrojnė qeverinė e re kundėr pėrpjekjeve pėr tė pėrdorur gjyqėsorin pėr ndėshkimin e rivalėve politikė:

“Shpresoj, tha zoti Soros, se lufta kundėr korrupsionit nuk do tė degradohet duke u shndėrruar nė njė seri veprimesh arbitrare qė nė tė vėrtetė do tė dėmtonin institucionet qė janė themeluar nė kėtė vend.”      

Profesori i sė drejtės nė Shqipėri, Ledi Bianku, i cili drejton Qendrėn Evropiane tė Tiranės, vė nė dukje disa prej nevojave tė domosdoshme pėr reforma juridike nė mėnyrė qė tė ndalohet ndėrhyrja politike:

“Ėshtė paanėsia e gjyqėtarėve ndaj rasteve tė korrupsionit dhe vetė gjyqėsorit, ėshtė edhe aftėsia pėr t’u marrė menjėherė dhe nė mėnyrė profesionale me kėto raste, pėr shkak se nėse gjyq  ėtari nuk ėshtė i pėrgatitur si duhet nga ana profesionale, thekson profesor Bianku, ka shumė mundėsi qė ai tė pranojė ryshfete ose tė lejojė ndėrhyrjen politike.”

Nė raportin e tij, Komisioni Evropian thotė se Shqipėria duhet tė pėrmirėsojė efektshmėrinė dhe pavarėsinė e sistemit gjyqėsor. Nė raport thuhet se gjyqėsori nė Serbi ėshtė po aq problematik.

Kryetarja e kėshillit serb kundėr korrupsionit, Verica Baraē, thotė se nė Serbi nuk ekzistojnė kushtet pėr njė gjyqėsor tė pavarur. Ajo thekson se gjyqėtarėt kontrollohen nga qeveria dhe se atje mungon vullneti politik pėr tė luftuar korrupsionin.

Boris Begoviē i Qendrės sė Beogradit pėr Studime Liberale e Demokratike ka shkruar gjerėsisht rreth korrupsionit. Ai argumenton se  sistemi jurdik i Serbisė ka nevojė tė madhe pėr reforma:

“Gjykatėsit nuk janė tė aftė, veēanėrisht pėr sa u pėrket gjykatave dhe ēėshtjeve tregtare. Ata nuk janė as tė efektshėm. Atje mungon efektshmėria, thotė zoti Begoviē, pėr shkak se ata nuk japin llogari para askujt. Sipas disa sondazheve, thotė analisti, koha mesatare pėr pėrmbushjen e njė kontrate nė njė rast tipik tregtar ėshtė mė shumė se njė mijė ditė.”

Zoti Begoviē thotė se ryshfetet paguhen shpesh pėr tė pėrshpejtuar procesin gjyqėsor tė njė rasti tė caktuar.

Kritikat mė tė ashpra nė raportin e Bashkimit Evropian i drejtohen  Kosovės. Raporti identifikon krimin e organizuar dhe korrupsionin nė shkallė tė gjerė si probleme shumė shqetėsuese. Nė raport u bėhet thirrje autoriteteve tė zgjedhura shqiptare tė marrin masa pėr tė siguruar qė administrata publike dhe sistemi gjyqėsor tė jenė tė lira nga kontrolli qeveritar.

Agjencia kundėr korrupsionit, Transperancy International, e vlerėson gjendjen nė gjithė rajonin perėndimor tė Ballkanit si tė zymtė. Indeksi i saj i fundit mbi korrupsionin radhit Shqipėrinė, Maqedoninė, Serbinė e Malin e Zi, Bosnjė-Hercegovinėn dhe Rumaninė si vendet mė tė korruptuara tė Evropės, jashtė ish Bashkimit Sovjetik.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.