|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Burns: Ahtisari shkoi nė Prishtinė me mbėshtetjen e plotė tė Shteteve tė Bashkuara

 
 

 

22 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (21.11.2005), Zamira Edwards

Sot u mbushėn 10 vjet qė kur u arritėn marrėveshjet e Dayton, tė cilat u dhanė fund luftės nė Bosnje-Hercegovinė. Me kėtė rast kėtu nė Washington u zhvillua njė konferencė me fjalime tė rėndėsishme nga pėrfaqėsuesi i lartė i administratės amerikane, tek arkitekti i Marrėveshjeve tė Daytonit e deri tek pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Bosnje-Hercegovinės, tė cilėt ndodhet nė kryeqytetin amerikan me shpresė pėr tė arritur njė marrėveshje lidhur me reformat kushtetutore, tė nevojshme pėr tė ecur drejt integrimit evropian.

Zyrtari i lartė i administratės amerikane, nėnsekretari amerikan i shtetit Nicholas Burns foli rreth angazhimit tė Shteteve tė Bashkuara drejt krijimit tė njė Evrope tė lirė, paqėsore e tė bashkuar, duke filuar qė nga marrėveshja e Daytonit pėr Bosnje-Hercegovinėn. Nėn-sekretari Burns pėrshėndeti arritjet e Bosnje-Hercegovinės gjatė 10 vjetėve tė fundit, qė prej marrėveshjes sė Daytonit, veēanėrisht popullin dhe udhėheqėsit e tij. Ai u bėri thirrje udhėheqėsve tė Bosnje-Hercegovinės qė tė vazhdojnė angazhimin drejt reformave.

Qė prej fillimit tė viteve 90-tė, Shtetet e Bashkuara, pėr 3 administrata me radhė e kanė vėnė nė krye tė rendit tė tyre tė ditės vendosjen e paqes dhe tė demokracisė nė Evropė, njė Evrope tė lirė e tė bashkuar, qė nuk do tė jetė mė burim lufte, tha ai. Ballkani, shtoi ai, ėshtė ajo pjesė e Evropės qė nuk ka pėrfituar nga paqja, krijimi i vendeve tė punės, begatia, shteti juridik dhe pėrfundimi i ndarjeve etnike. Kjo do tė bėjė qė Evropa tė jetė mė e lirė, e mė e bashkuar. Dhe pikėrisht sot, tha zoti Burns, po bėhet njė pėrpjekje qė edhe Ballkani tė pėrfitojė nga paqja e demokracia.

“Prandaj edhe i dėrguari i Kombeve tė Bashkuara Marti Ahtisari ndodhet nė Prishtinė pėr tė filluar bisedimet pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjesh sė Kosovės. Ai shkoi sot nė Prishtinė me mbėshtetjen e plotė tė Shteteve tė Bashkuara.”

Nėn-sekretari Burns tha se i takon vetėm popullit tė rajonit, Kosovės dhe qeverisė sėrbe, e askujt tjetėr, qė tė vendosin mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Por njė gjė ėshtė e sigurtė tha ai, se status kuoja nuk mund tė vazhdojė. Shpresat e popullit tė Kosovės, qė janė lėnė mėnjanė pėr 6 vjet e gjysėm duhet tė pėrcaktohen nė bisedime.

Lidhur me bisedimet rreth statusit, nėn-sekretari Burns foli rreth dy sfidave. Sfida e parė, tha ai, ėshtė pėr shqiptarėt. Ata duhet tė jenė tė bashkuar, tė tregojnė se nuk do tė ketė mė spastrim etnik tė pakicės sėrbe, se sėrbėt mund tė jetojnė nė Kosovė, siē kanė jetuar pėr njė mijė vjet, se shumica shqiptare do tė garantojė tė drejtat e tyre dhe se njerzit e prekur nga dhuna e vitit 2004 mund tė qėndrojnė aty.

Sfida pėr sėrbėt ėshtė tė negociojnė dhe tė formojnė njė ekip negociues, qė shpreh edhe shqetėsimet e sėrbėve tė Kosovės. Dhe kjo, tha zoti Burns, nuk iu bė e qartė kur ishte nė Prishtinė para njė muaji. Nėn-sekretari Burns tha se tė dyja palėt, si shqiptarėt edhe sėrbėt, pėrballen me sfida dhe ne, shtoi ai, kemi detyrimin qė vitin e ardhshėm tė fillojmė dhe tė pėrfundojmė bisedimet me njė rezultat qė ėshtė final dhe qė tė njihet nga komuniteti ndėrkombėtar.

Njė prej folėsve tė tjerė tė rėndėsishėm nė kėtė pėrvjetor ishte edhe arkitekti i marrėveshjes sė Daytonit, ambasadori Richard Holbrooke. Pėrveē vlerėsimeve qė pėrmendi rreth asaj marrėveshjeje, ai u pėrqėndrua edhe nė tė metat qė pati ajo, pėrfshirė kėtu edhe faktin qė Republikės Sėrbe tė Bosnjes iu la ky emėr.

I pyetur nga Zėri i Amerikės se ēfarė mėsimesh ishin nxjerė nga marrėrveshjet e Daytonit, qė mund tė ofrohen si sugjerime apo udhėzime pėr palėt negociuse nė bisedimet pėr statusin e Kosovės, zoti Holbrooke tha se palėt e interesuara nuk mund tė humbasin mė kohė.

“Zgjidhja e ēėshtjesh sė Kosovės ėshtė mė e vėshtirė se sa Bosnja. Vonesat e vitit tė kaluar ishin shumė tė kushtueshme. Komuniteti ndėrkombėtar nuk mund ta administrojė Kosovėn pėr njė kohė tė pacaktuar. Nuk dua tė pėrsėris qėndrimin tim lidhur me ēėshtjen e Kosovės, por dua tė them se ėshtė njė problem mė i vėshtirė se sa Bosnje. Rezultati i bisedimeve duhet tė jetė i pranueshėm si nga Beogradi edhe nga Prishtina.”

Zoti Holbrok sugjeroi qė dėgjuesve tanė t’u themi se ekziston evidencė e dukshme dhe reale e riangazhimit tė Shteteve tė Bashkuara nė Ballkan. Dhe kjo, theksoi ai, ėshtė njė gjė jashtėzakonisht pozitive pėr popujt e Ballkanit, pėr arsye tė marrėdhėnieve historikisht tė mira dhe lidhjeve etnike midis amerikanėve dhe popujve tė atij rajoni tė botės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.