|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova dhe vėshtėrsitė “ndėrkombėtare” pėr anashkalimin e demokracisė

 
 

 
22 nėntor 2005 /TN
 
Arber Gashi, Luzern (Zvicėr)
 
Sa herė qė bėhet fjalė pėr Kosovėn, disa nga diplomatėt me pėrvojė tė gjatė nė ish-Jugosllavinė e tyre tė dashur e tė paharruar, theksojnė vėshtėrsitė qė paraqiten pėr tė gjetur zgjidhje pėr njėrin ndėr problemet mė tė mprehta nė jugun e Evropės.
 
Kėto probleme natyrisht nuk mund t’ia shpjegojnė assesi opinionit tė vet, edhepse nuk ekziston njė dijeni e madhe pėr ēėshtjen, por mbitheksojnė dhe rėndojnė gjendjen edhe ashtu tė palakmueshme tė Kosovės nėn rezolutėn 1244, me kuazi-argumente tė pabaza se kinse pozicionet e palėve nė konflikt na qenkan tė papajtueshme; se kinse ende nuk janė realizuar standardet dhe pėr habi, duke mbėshtetur strukturat e korrupcionit dhe njė pjesė tė kuazi-politikanėve nė Kosovė, politika e tė cilėve nuk ka mbėshtetje as brenda strukturave ku e bėjnė bashibuzuk politikėn e tyre, i bėjnė dalngadalė varrin vullnetit politik tė qytetarėve tė Kosovės.
 
E vėrteta, sado e hidhur qė tė jetė pėr vetė interesat pėrfaqėsuese tė kėtyre diplomatėve, qėndron nė faktin se ata janė duke zhvilluar njė luftė diplomatike pėr gjetjen e njė zgjidhje qė e pėrjashton demokracinė si rregullim shoqėror, kontrollin demokratik tė shtetit tė ardhshėm, lirinė e individit dhe ekonominė e tregut si pjesė pėrbėrėse tė jetės sė pėrditshme tė qytetarėve tė Kosovės, marrė parasysh edhe pėrkatėsinė e tyre etnike.
 
Tė njohėsh dhe tė luftosh me tė gjitha mjetet e nevojshme qė i praktikon bota e qytetėruar, pėr tė drejtėn demokratike pėr pėrcaktim tė qytetarėve tė Kosovės, tė kėrkosh zgjidhjen e problemit nė bazė tė parimit tė vetėvendosjes dhe pėrfundimisht, tė kėrkosh dhe tė luftosh pėr kėto tė drejta qė burojnė nga njė mori e akteve ndėrkombėtare ėshtė njė e drejtė qė nuk mund ti mohohet popullit tė Kosovės.
 
Vetė pėrpjekja e kėtyre diplomatėve pėr tė mohuar ekzistimin e gjenocidit, kampeve tė pėrqėndrimit dhe partneriteti direkt apo indirekt me politikėn burimore tė fashizmit serb, siq kanė bėrė gjatė gjithė konfliktit prej 1981 e deri nė intervenimin ushtarak tė SHBA-sė, janė ai „KONFLIKTI“ i madh e i papajtueshėm pėrjetėsisht, ajo „MOSMARRĖVESHJA E MADHE HISTORIKE“, apo BURIMI I KONFLIKTIT, shkurt DEMOKRACIA KUNDĖR DIKTATURĖS.
 
Mes tė drejtave tė pamohueshme demokratike tė qytetarėve nė Kosovė, pėr vetėvendosje, dhe kėrkesave fashiste tė kėsaj diplomacie pėr rikthim dhe rehabilitim tė HOLOKAUSTIT zhvillohet momentalisht njė luftė verbale.
 
Shikuar nga kjo perspektivė, kėshillat e kėtyre diplomatėve pėr gjetjen e njė „kompromisi“ qė nuk i pėrmbush kėrkesat maksimale tė tė dyja palėve, janė dėshmi e pėrcaktimit tė tyre tė vendosur pėr tė mbajtur edhe mė tej, ēetat ēetnike, kėtė pjellė bastarde terroriste tė ideologjisė sė Ratko Mlladiqit, Radovan Karagjiqit, Sllobodan Millosheviqit e Koshtunicės nė pjesėn veriore tė Mitrovicės veqanėrisht, dhe nė pjesėt tjera tė Kosovės nė formėn e shėrbimeve sekrete faktikisht. Veprimet e tyre kundėr demokracisė nuk janė tė rastit, ato janė tė koordinuara.
 
Nuk ėshtė ēudi qė kjo ēetė diplomatėsh angazhohet pėr parime tė dyshimta nė prapavijė e vihet haptas kundėr tė drejtės pėr referendum, kur kihet parasysh se me ē’farė energjie kanė mbrojtur dhe mbrojnė pozicionet anashkaluese nė luftėn kundėr terrorizmit, kur mirret parasysh kooperimi miratues me shtetet diktatoriale e shumė ēėshtje tė mprehta qė sot janė aktuale nė politikėn ndėrkombėtare.
 
Ėshtė detyrė e qytetarėve tė Kosovės ti japin pėrgjigje merituese kėsaj lloj diplomacie, parimi themelor politik i sė cilės ėshtė  antiamerikanizmi e qė pėr zgjidhje ofron rikthimin e ditėve tė HOLOKAUSTIT nė Kosovė.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.