|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Bosnja 10 vjet pas Dejtonit

 
 

 

21 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (20.11.2005), Barry Wood

Gjatė javės sė kaloi, deri mė 21 nėntor, zhvillohen ceremoni pėr tė festuar dhjetė vjetorin e marrėveshjes sė Dejtonit qė i dha fund luftės etnike tre vjeēare nė Bosnje-Hercegovinė.

Sarajeva ende po mėkėmbet nga rrethimi tre vjeēar i serbėve tė Bosnjes qė la pas mijėra tė vdekur e tė plagosur. Ajo ėshtė mė e vogėl sa ē’ka qėnė. Identiteti i saj i fortė shumė-etnik u shkatėrrua. Megjithėse pjesa mė e madhe e Sarajevės ėshtė rindėrtuar, kujtimet nga ndėrtesat me shenjat e plumbave tė kohės sė luftės dhe memorialet pėr viktimat janė tė pranishme.

Analisti politik Senad Slatina vė nė dukje arritjet e shumta gjatė dhjetė vjetėve nė paqe.“Po flasim pėr njė vend qė vetėm dhjetė vjet mė parė ishte nė njė luftė tė tmerrshme ku njerėzit u vranė vetėm nga emri qė mbanin. Tani tė gjithė jetojnė sė bashku duke u pėrpjekur tė formojnė njė shtet tė pėrbashkėt tė Bosnje-Hercegovinės”.

Marrėveshja e Daytonit e negociuar nga ish ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara Richard Holbrooke, i dha fund konfliktit mė tė pėrgjakshėm nė Evopė qė nga Lufta e Dytė Botėrore. Por duke bėrė kėtė, ajo njohu dy entitete tė veēanta: njė federatė tė myslimanėve tė Bosnjes dhe kroatėve me qendėr nė Sarajevė dhe njė tė dytė, republikėn e serbėve tė Bosnjes qė pėrbėn gati gjysmėn e territorit tė Bosnjes.

Senad Slatina thotė se Dayton-i dėshtoi tė ndėrtonte njė shtet boshnjak tė qendrueshėm. “Nė vend kishte fraksione ndėrluftuese. Vjen e ndėrhyn pėr tė ndalur luftėn. Por nuk bėn asgjė pėr tė nxitur politika fituese. Kėrkon t’i kėnaqėsh tė gjithė, ata qė janė pėrpjekur ta shkatėrrojnė kėtė vend dhe ata qė janė pėrpjekur ta ruajnė kėtė vend dhe ta shndėrrojnė atė nė njė shtet modern dhe tė decentralizuar. Kjo nuk funksionon”.

Para sė gjithash, Bosnja ende qeveriset nga njė pėrfaqėsues i lartė i emėruar nga Kombet e Bashkuara, ndėrsa njė forcė shumė-kombėshe e drejtuar nga evropianėt mban sigurimin.

Irena Guzelova ėshtė zėdhėnėse pėr Paddy Ashdownin, administratorin e Bosnjes qė po largohet. Zonja Guzelova pėrshėndet sukseset e fundit nė bashkimin e dy ushtrive tė Bosnjes, sistemit ligjor dhe tė taksave, dhe krijimin e njė force tė vetme policore. “Kėto tre vjet e gjysėm janė dominuar nga krijimi i institucioneve qė janė tė nevojshme pėr funksionimin e shtetit, tė institucioneve bazė”.

Si diku gjetkė nė Ballkanin perendimor, politikanėt boshnjakė tė tė gjitha bindjeve kėrkojnė qė vendi i tyre tė bėhet pjesė e Bashkimit Evopian. Nga pėrparimet e kohėve tė fundit, BE-ja nė fillim tė dhjetorit do tė fillojė bisedimet pėr marrėveshjen e asocim-stabilizimit me Bosnjen. Zonja Guzelova thotė se kėto negociata janė njė hap i madh pėrpara. "Marrėveshja ėshtė shkalla e parė drejt rrugės sė gjatė pėr anėtarėsim nė BE. Nė kėtė pikė, kjo ėshtė njė shkėndijė pėr tė rimenduar natyrėn e arkitekturės ndėrkombėtare nė Bosnje, veēanėrisht pėr zyrėn e pėrfaqėsuesit tė lartė”.

Bashkimi Evropian shpreson qė ndėrsa qeveria e Bosnjes merr nė dorė mė shumė pushtet, administrata e drejtuar nga BE-ja do tė largohet sė andejmi deri nė fund tė vitit 2006.

Zhvillime tė tjera tė rėndėsishme janė pranė. Dhjetė parti politike nga tė dyja entitetet boshnjake u takuan javėn e kaluar nė Bruksel pėr tė diskutuar formulimin e njė kushtetute tė re. Kėto bisedime do tė vazhdojnė javėn e ardhshme nė Washington.

Ėshtė thėnė se Bosnja ėshtė njė shtet jofunksional. Duke pranuar se ka njė farė tė vėrtete nė kėtė vlerėsim, po shtohen pėrpjekjet si nga zyrtarėt vendorė edhe ata tė huaj pėr ta bėrė Bosnjen njė shtet modern, tė qendrueshėm e tė bashkuar. Analistėt thonė se ka ardhur koha pėr ta lėnė pas Daytonin.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.