|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Fjalimi i Ministrit tė Arsimit A. Veliu pėr  - 600 vjetorin e lindjes sė Skėnderbeut me ē'rast filloi punimet simpoziumi ndėrkombėtar me temėn "Gjergj Kastrioti Skėnderbeu dhe epoka e tij"

 
 

 
21 nėntor 2005 /TN
 

Ministri, z. Agim Veliu                                                           
Datė: 21.11.2005
 
I ēmuari z. President i Kosovės,
I nderuar Kryetar i Akademisė sė Shkencave e Arteve tė Kosovės, z. Rexhep Ismajli,
I nderuar kryesues z. Jusuf Bajraktari,
I nderuar Kryetar i Kuvendit tė Kosovės
I nderuar z. Kryeministėr,
Mysafirė tė nderuar,
Pjesėmarrės tė kėtij simpoziumi,
Zonja e Zotėrinjė,
 
 
Ėshtė nder dhe privilegj i veēantė qė nė emėr tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė dhe nė emrin tim, t’i pėrshėndes punimet e kėtij simpoziumi kushtuar 600 vjetorit tė lindjes sė kryeheroit tonė kombėtar, Gjergj Kastrioti.
 
Ėshtė thėnė e shkruar shumė pėr Skėnderbeun, pėr atė “strallin qė bėn dritė nė mbamendjen tonė historike, me idealin e tė cilit u identifikua kombi shqiptar”, por edhe 6 shekuj pas epokės sė tij, shqiptarėt e kanė pėr nder tė identifikohen me trimin legjendar qė duke mbrojtur Shqipėrinė u vu nė mbrojtje tė qytetėrimit europian.
 
 
Qė nga Barleti e deri mė sot janė botuar qindra botime pėr personalitetin njerėzor, ushtarak, diplomatik, patriotik tė Gjergj Kastriotit, 600 vjet pas lindjes sė tij, ka ende ēka tė flitet pėr qenien e tij luftarake atdhetare. Sidomos sot, kur pjesė e gjeografisė sė atdheut tė ndarė duhet tė bėjė hapat qė Skėnderbeu i pat bėrė nė Lezhė me Lidhjen e Princave Shqiptarė.
 
Pėr shqiptarėt gjithandej trojeve etnike, figura patriotike dhe personaliteti prej udhėheqėsi i kryetrimit tonė kombėtar, mbeten frymėzim i fuqishėm pėr tė vazhduar me ndriēimin e epokės sė tij.
 
Asaj epoke pėr tė cilėn studiues vendorė e ndėrkombėtarė pajtohen qė ka emrin e Gjergj Kastriotit dhe vulėn meritore prej mbrojtėsit tė qytetėrimit perėndimor!
 
 
Pjesėmarrės tė nderuar,
 
Simpoziumi ndėrkombėtar kushtuar 600 vjetorit tė lindjes sė Skėnderbeut, ka simbolikėn e shumėfishtė qė Prishtinės e Kosovės i jep madhėshtinė e Hyut vetė, pėr shqiptarėt reflekton domosdoshėmėrisht filozofinė e unifikimit tė qenies shpirtėrore e mendore.
 
Kam besimin e thellė se gjatė aktiviteteve nė vijim, ju do tė hidhni dritė tė re pėr epokėn e madhe tė tribunit qė nderoi Shqipėrinė e shqipėtarėt dhe civilizimin europian.
 
Shqiptarėt dhe Kosova kanė dėshmuar e po provojnė se ishin dhe janė pjesė e natyrshme e kulturės dhe e qytetėrimit europian.
 
Ėshtė nė radhė qė Evropa dhe bota ta ēmojė rolin e udhėheqėsit tė lėvizjes ēlirimtare i cili 6 shekuj mė parė mbrojti fuqishėm vlerat njerėzore dhe lirinė tonė, tė cilėn edhe Kosova e sotme e dėshiron pėr ta ndėrtuar ardhmėrinė dhe pavarėsinė e saj.
 
Le tė jetė ky simpozium ndėrkombėtar, njė hap shkencor para pėr tė ndriēuar epokėn e Gjergj Kastriotit, por edhe njė synim pėr tė treguar shpirtin liridashės tė shqiptarėve dhe Kosovės veēantė!
 
Puna e vazhdueshme shkencore e Akademisė sė shkencave dhe Arteve, Institutit tė Historisė dhe elitės intelektuale tė Kosovės, ky simpozium ndėrkombėtar, janė ai zėri jehues qė shenjtėrisht shpreh angazhimin e intelektualėve pėr lirinė e Kosovės edhe sot.
 
Duke ju uruar punė tė mbarė, me lejoni t’’ju falėnderoj pėr kontributin Tuaj.
 
Falėnderim dhe urim pėr jetė tė gjatė edhe Presidentit Rugova nėn patronatin e tė cilit ndodhė ky evinement madhėshtor!
 
Ju faleminderit!
 
 

 
 
Fjalimi i Ministrit tė Arsimit A. Veliu pėr  - 9 vjetorin e vdekjes sė Kėshilltarit pėr arsim tė Presidentit Rugova dr. Xhavit Ahmetit
    
Ministri, z. Agim Veliu                                                           
Datė: 21.11.2005
                                                                                                         
Familje e dashur Ahmeti,
I nderuar kryetar i Kuvendit tė Kosovės, z. Daci
Miq, kolegė dhe familjarė tė profesorit,
Zonja e Zotėrinj,
 
 
Pėrvjetorėt si ky i sotmi, pėrveē mallit pėr mė tė dashurit tanė qė nuk i kemi fizikisht nė mesin tonė, gjithėmonė sjellin dhembjen krenare dhe kujtimin qė bėjnė jetė me ne pėrjetėsisht!
 
Xhavit Ahmeti, profesori i nderuar i Universitetit tė Prishtinės, Kėshilltari pėr arsim i Presidentit Ibrahim Rugova dhe Deputeti i Parlamentit tė Republikės sė Kosovės, mbetet intelektuali qė kėrkoi lirinė pėr tė cilėn u vu nė shėrbim deri nė ēastet e fundit tė jetės sė tij.
 
Ne qė kemi pasur nderin ta njohim dhe tė punojmė e bashkėveprojmė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, te profesor Xhaviti kemi parė njeriun e dashur, intelektualin dhe atdhetarin me vlera ēfarė mund ti kenė vetėm njerėzit e dimensioneve tė tij. 
 
Arsimi dhe Pavarėsia e Kosovės ishin dy ēėshtjet madhore pėr tė cilat dha aq shumė profesori i nderuar i Kimisė analitike dhe mė vonė i Kimisė sė pėrgjithshme.
 
Me mbi 30 punime shkencore, 27 kumtesa, 9 projekte shkencore e dhjetra libra, zėri i profesor Xhavitit u dėgjua jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė SHBA, Angli, Gjermani, Shqipėri, etj.  
 
Puna dhe angazhimi i tij i palodhshėm bėri qė ai tė krijohej nė zėdhėnėsin e shkencės sė re tė Kimisė dhe arsimit tė pavarur pėrgjithėsisht, qė bashkė me segmentet tjera tė jetės funksionalizuan shtetin e Kosovės.
 
 
Xhavit Ahmeti e ka ndie qė nga fillimi se LDK-ja ėshtė njė Lidhje kombėtare shtetformuese e cila u krijua dhe u rrit nė flijime. Pėr proceset politike e kombėtare tė asaj kohe duhej dije e guxim, vlera e virtyte, tė gjitha kėto veti individuale qė i pati profesori, intelektuali dhe atdhetari Xhavit Ahmeti dhe bashkėveprimtarėt e miqtė e tij dhe tanėt.
 
Rruga pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės ishte e vėshtirė dhe gjatė veprimeve shumė njerėz u bėnė miq, sish shkuan duke lėnė dhembjen e madhe. Para disa vitesh ne punonim e bashkėbisedonim me Enver  Malokun, Fehmi Aganin, me profesor Xhavitin, me Xhemail Mustafėn. Mbetėn tė lidhura zemrat dhe idetė, ato qė sot reflektojnė lirinė pėr tė cilėn kėta njerėz, miq e atdhetarė punuan e vepruan deri nė fund tė jetės. 
 
 
Pjesėmarrės tė nderuar, 
 
Sikur  atė ditė tė ndarjes me profesorin Xhavit, dhembja e pikėllimi janė ndjenjat qė na pėrcjellin nė realitetin e jetės qė nuk do tė duhej tė ishte.
 
Me njerėzit si Ai dhe ATA ndodh e kundėrta, bėhen jetė ato realitete qė s’duhet! Ndarja e  tij nga ne mbeti edhe pas plot 9 vjetėsh, njė tjetėrsim i jetės!
 
Megjithė dhembjen e natyrshme edhe pas plot kaq vitesh, bėmat dhe vizioni i gjallė i Xhavit Ahmetit pėr lirinė dhe shtetin e Kosovės na bėjnė mė tė fortė, mė tė pėrgatitur pėr sfidat nėpėr tė cilat po kalon populli dhe institucionet e Kosovės.
 
Nėntė vjet pas ndarjes me profesorin e UP-sė dhe Kėshilltarin pėr arsim tė Presidentit Rugova, pjesė tė idealit tė tij janė realizuar.
Kosova e lirė pret njohjen e pavarėsisė, institucionet zgjedhura me votėn e lirė vazhdojnė pėrpjekjet pėr ndėrtimin e jetės demokratike dhe tė mirėqenies pėr tė gjithė.
 
Arsimi kosovar po vazhdon me reformat nė tė gjitha nivelet dhe me vendosmėri ecė drejt integrimeve nė hapėsirėn arsimore evro-perėndimore, nė format dhe teknikat e bashkėkohėsisė pėr t’u integruar me identitet nė proceset e modernitetit nė fushėn e arsimit.
 
Pavarėsisht mungesės vetėm fizike, e themi edhe sot se Xhavit Ahmeti ėshtė pjesė e pandashme e lirisė dhe e pėrparimit tė Kosovės.
 
Prandaj njerėzit si AI nuk vdesin, vetėm ndėrrojnė dimensionet e jetės, pėr tė ndriēuar jetė e mot ndėr brezni ardhmėrinė tonė e tė fėmijėve tanė!


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.