|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Morali i dėnuar me vdekje

 
 

 
20 nėntor 2005 /TN
  
Embro ZHOLI
 
Mė hyrjen e pluralizmit politik nė Shqipėri nė fillim tė viteve 90, kanė ndodhur vrasje tė shumta nė numėr e nga mė makabret. Me pėrjashtim tė atyre qė ndodhėn nė pranverėn e cmendur tė vitit 1997 (qė edhe sot ngjajnė me njė ėndėrr qė vazhdon tė na lėrė pa gjumė) tė gjitha vrasjet e tjera janė tė motivuara me etiketime nga mė tė ndryshme si:vrasje pėr motive banale, pėr cėshtje prone pėr motive politike e besimeve fetare por e tyre shumica kanė qenė pėr cėshtje nderi.
 
Ndonėse bėhet fjalė pėr qindra –mijra jetė tė fikura pėr ‘cėshtje nderi” nė pikun  e moshės sė tyre, ajo qė e bėn mė shqetėsues e dhimbės kėtė fakt ka qenė heshtja e opinionit dhe e vetė shtetit duke u mjaftuar me marrjen e tyre pas ndodhjes.
 
Po tė ishte bėrė njė kujdes qė na hapat e parė kur filloi ky ekzekutim barbar,duke ju bėrė njė analizė tė hollėsishme kontraditave por dhe pėr faktorėve qė sollėn kėto ngjarje ndoshta do tė ishte ulur ndjeshėm numri i tyre. Pėr kėtė pra faj kemi tė gjithė.
 
Shoqeria shqiptare pasi u hap pas njė mbylljeje  shumė tė gjatė (qė nė fakt nuk qe thjesht njė hapje por njė cthurje e vėrtetė) provoi tė gjitha mirėsitė por edhe poshtėrsitė e asaj jete qė pėr shumė dekada kishte ėndėrruar.
 
Ndėrsa kur sheh lotėt mbi “tregun e luleve “qė ėshtė spostuar nė vorreza pėr njerėzit e tyre tė dashur, tė larguar pėr arėsye krejtėsisht tė pamotivuara, kushdo duhet ta ndjejė veten fajtor, pasi nuk arritėm tė bėnim tė pamundurėn. Tani vec lotėve qė derdhen cdo autokritike qė mund tė bėjmė ėshtė e kotė pasi ata  kanė ikur pėr tu mos u kthyer mė nė kėtė jetė.
 
Por meqėnse ky refren i dhėmbshėm vazhdon ende tė cfaqet dukshėm nė vendin tonė, akoma nuk ėshtė vonė pėr tė dhėnė alarmin”SOS”.
 
Nėse do t’i referohemi ndonjė fakti konkret pėr tė dhenė ghykimin tonė pėr kėtė problem qė nė momente tė vecanta merr shifra alarmante e cfaqet me skena tė llahtarshme ju kėrkojmė falje tė afėrmve tė tyre por edhe  tė gjithė tė tjerėve qė kanė pėsuar  drama tė tilla.
 
Nė Mirditė babai vret vajzėn. U tha pėr cėshtje nderi. Opinioni reagoi ”I lumtė pushka”. Tė tjerėt mė tolerantė” nuk duhet ta kishte bėrė”. Pati dhe “abstenime”qė personalisht jam kundėr tyre sidomos kur bėhet fjalė pėr jetė njerėzish.
 
Pra burri nga Mirdita respektoi me fanatizėm Kanunin pėr  moralin shqiptar dhe “harroi”se po ky Kanun ka ardhur deri nė ditėt tona i pėrpunuar duke e konsideruar moralin si gjėnė mė tė shtrenjtė por qė ndalon ti marrėsh jetėn tjetrit.
 
Le tė imagjinojmė skemėn makabre, tė kėtij burri “qė vėrtet ka qenė burrė”, por me aktin e bėrė ai vertet hyri nė histori por jo si burrė. I mbushur me njė mal urrejte pėr vajzėn qė e paskish koritur, rrėmbeu armėn qė ju “dhurua” nė vitin 1997 dhe pa ju dredhur fare dora e qerpiku ja derdhi disa herė krijesės sė vet.
 
Pėr momentin ai harroi se nė tokė vec kafshėve jetojnė edhe njerėz qė natyrisht dallojnė ose qė duhet tė dallojnė midis tyre. Harroi qė jetojnė njerėz qė luajnė me dollarė  e tė tjerė lypsa,tė ndershėm e tė cthurur,shkencėtarė e psikopatė, tė prishur e tė ndyrė ne mendime e nė pamje tė jashtme.
 
Harroi se pėr tė gjithė kėta tipa qė pėrmendėm prej dikujt ju ėshtė dhuruar jeta  dhe po ky “dikush” thotė se askush ska tė drejtė tjua u marri atė pėr cfarėdo arėsye. Sė fundi burri nga Mirdita “harroi”se nė Shqipėri ka disa vite qė ėshtė hequr dėnimi me vdekje duke i dhėnė pėrparėsi edukimit e pas kėsaj gjykimit e dėnimit.
 
Por  ky burrė nuk ėshtė i vetmi.
 
Nė Vlorė djali vret babin e vet. Arėsye tė forta. Cėshtje morali. Djali banonte afėr njė shteti pėrndimor dhe kishte disa vjet qė kishte punuar nė Itali. E kishte jetuar e provuar, moralin e tipit perėndimor, por krejtėsisht i qetė (alla shqiptarce) i nguli disa herė nė trup thikėn tė jatit, duke i marrė jetėn”, duke vėnė nė vend nderin”. Pėr momentin mendoi kotėsinė dhe jo rėndėsinė qė ka jeta. Ai mendoi se jetohet kėshtu si dua unė dhe veprohet si veprova unė.
 
Tė dyja ngjarjet qė pėrmendėm sado makabre e tė dėnueshme qė janė nė essencė shprehin moralin por edhe krizėn qė ai kalon sot nė shoqėrinė shqiptare. Tė dy ekzekutorėt mbase ndjehen krenarė edhe aty ku ndodhen nė qeli pėr veprėn qė kryen, por ndoshta nuk janė tė bindur nėse me ato veprime e zgjidhėn pėrfundimisht kėtė krizė.
 
Vrasėsit janė dėshmimtarė tė modelit perėndimor tė jetesės sepse njeri e kishte parė me sy atė, tjetri  e kishte ndjekur nė televizion. Ata ishin tė bindur se ajo jetė i ka tė gjitha: moralin, cthurjen, hotelin dhe motelin, bashkėjetesėn pa martesė dhe martesėn me kontratė, kazinot e pabet e tjerė. Mbi bazėn e kėtij realitei ata u qartėsuan se jeta qenka njė mrekulli por edhe njė poshtėrsi kur i mendon tė gjitha…
 
Pra qė paska dhe njerėz qė pak ndryshime kanė nga kafsha. Atėhere ci shtyu kėta njerėz qė mos  tė gjenin forca pėr tė gėlltitur kėtė realitet tė padurueshėm pėr ta, pėr tė pėrfunduar nė vrasje. Turpi? Opinioni? Po kush ju  tha se opinioni paskish njė mendim me zgjidhjen qė ata bėnė!?
 
Tej analizave tė kėtyre ngjarjeve tipike (e dhjetra-qindrave tė ngjajshme me to) vlen tė ndalemi nė shkaqe e faktorė tė tė cilėt shoqėria duhej tė kishte mundėsinė pėr tė dhėnė ndihmesėn  e saj duke i parandaluar.
 
Pėr tė qenė realistė krime tė natyrės sė tillė edhe nė monizėm mungonin, ose ishin nė shifra tė papėrfilleshme. Kjo nuk nėkupton qė ne duhet ti referohemi recetave qė servirte sistemi pėr moralin, por  tė interesuarit gjejnė edhe aty praktika qė edhe mund tė merren nė konsideratė.
 
Varfėria ekonomike ėshtė njė nga aresyet e cthurjes sė shoqėrisė, ashtu sic bėhet shkak i fortė pėr cthurjen dhe degjenerimin e saj edhe bollėku nė kapitalizėm. Shteti ka gjithashtu pėrgjegjėsitė e veta qė shpesh me karshillėkun e vet apo me mosekzistencėn e vet ka krijuar kushte qė jeta tju imponohet tju shthuret duke lejuar drogė, rrėmbim pėr prostuticion.
 
Pėgjegjėsi ka dhe pushteti i katėrti i cili shpesh nė emėr tė lirisė sė fjalės, mendimit e veprimit jep emisione apo filma jo pėr edukim por shthurje tė shoqėrisė.
 
Emisionet e dhėna nėpėr medja arrijnė deri atje sa tė bindin se si dhe kur mund tė vritet njė njeri, se sa e pavlerė ėshtė morali  nė shoqėrinė e sotme!  Sigurisht njeriu ėshtė i lirė tė zgjedhė kė tė dojė: disa imitimin, tė tjerėt armėn.
 
E pasqyruar dhe e komentuar kėshtu nė media,jeta ėshtė futur nė njė udhėkryq tė tillė sa drama te tilla janė tė zakonshme por dhe te vėshtira pėr ti parandaluar ato.
 
Atėhere ckuptim e vlerė do tė kishte ngritja e qendrave reabilituese e riedukuese pėrpara sensibilizimit mbarėshoqėror i cili ka vite qė ėshtė mėsuar me shprehjen ”krim brenda familjes”. Dhe kur mendon se familja konsiderohet si qelizė e shoqėrisė, atėhere cmund tė themi pėr tė!


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.