|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

KULTURĖ

   
 

Botime:

 
 

Vėzhgimet letrate si sfidė pėr njė kritikė letrare

 
 

 

20 nėntor 2005 /TN

Zef AHMETI

Shefqet Dibrani, <LIBRA DHE MBRESA – venerime letrare>, botoi, “Instituti Shqiptar” nė St. Gallen/Zvicėr, fq. 672.

Kėto dite doli nga shtypi libri „Libra dhe mbresa“ i autorit kosovar Sh.Dibrani i cili jeton dhe vepron nė Kantonin St. Gallen tė Zvicrės. Libri ėshtė botuar nga “Instituti Shqiptar”, kurse ėshtė shtypur nė Shtypshkronjėn “Dukagjini” nė Pejė. Siē potencohet edhe nė nėntitullin e librit, ai ėshtė me venerime-vėzhgime letrare, duke sublimuar pėrpjekjet e autorit edhe nė fushėn e kritikės letrare.

Libri ėshtė strukturuar nė formė recensionesh duke pėrmbledhur njė numėr tė madh librash nga autor tė ndryshėm, ndėrsa mė tė privilegjuar janė autorėt nga diaspora, veēmas ata qė jetojnė nė Zvicėr. Libri ėshtė konceptuar nė tre pjesė:

Nė pjesėn e parė ai ka shtjelluar 101 libra, duke pėrfshirė kompletin prej 8 vėllimesh tė prof.Aganit,  6 ese pėr poezi tė caktuara dhe njė shėnim pėr njė dramatizim poetik tė pėrmbledhura nė 103 shkrime tė veēanta. Shkrimet shoqėrohen edhe me ballinėn e librave tė trajtuar si dhe shėnimet biografike pėr autorėt e tyre.

Pjesa e dytė e emėruar  „Revista dhe Gazeta“ pėrmban njėmbėdhjetė shėnime pėr revista dhe gazeta qė kryesisht janė rezultat i diasporės, ndėrsa pjesa e tretė e ndarė si „Vitrina e librit“, Sh. Dibrani ka dhėnė shėnime informative edhe pėr 19 vepra tė tjera tė cilat janė tė botuara nė mėrgim.

Libri me kritikė letrare  „LIBRA DHE MBRESA“ i Shefqet Dibranit pėrveē vlerės letrare ka edhe vlerėn leksikologjike, pra ai jep tė dhėna pėr autorė e krijues tė ndryshėm shqiptarė qė veprojnė jashtė vendlindjes. Por duke mos i pėrjashtuar edhe disa autor nga vendlindja, sikur i ka dhėnė peshė mė profesionale njohjeve tė tija nė fushėn e kritikės letrare duke e artikuluar zėrin e tij prej njė kritiku tė pasionuar dhe ligjėruesi tė zellshėm si njė njohje e thellė profesionale.

Venerimet, pėrkatėsisht vėzhgimet letrare tė Dibranit, janė pėrmbledhur nė njė libėr voluminozė prej 672 faqesh duke e bėrė atė njėrin nga autorėt mė serioz nė diasporėn shqiptare nė Zvicėr dhe mė larg. I lindur mė 1960 nė fshatin Gėrdofc tė Podujevės, Sh.Dibrani ka tė mbaruar Shkollėn e Lartė Pedagogjike nė Gjakovė pėr biologji – kimi, kurse nga viti 1984 jeton nė Zvicėr.

Autori njihet edhe mė parė tek lexuesi shqiptarė me veprat poetike, por zėri i tij u shqua sidomos me  analizat qė i bėnė dhe i ka bėrė nė media tė ndryshme tė shkruara dhe ato elektronike duke ia dal tė bėhet i veēantė dhe me kėtė edhe anėtar i Lidhjes sė Gazetarėve tė Kosovės (1998), anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Shkrimtareve nė Zvicėr 2001, (tash Lidhja  e Autorėve dhe Autoreve AdS 2003).

Anėtar i Shoqatės Ndėrkombėtare Kulturore “International Kulturbrücken”, Zürich/Zvicėr 2002 etj. Me gjithė angazhimet e ditės pėr ta nxjerrė jetėn qė e preokupojnė njė emigrant, ai i ka sfiduar me sukses tė gjitha vėshtirėsitė, prapėshtitė dhe pėrbuzjet qė i kanė ardhur qoftė kėtu nė perėndim apo edhe injorimet nė vendlindje, duke realizuar njė vepėr kapitale dhe mjaftė tė rrallė qė mund ta bėjė njė autor, posaēėrisht kur ėshtė i mėrguar.

Sh. Dibrani, pėrveē poezisė dhe kritikės letrare merret edhe me  gazetari. Ka shkruar dhe bashkėpunuar me shumicėn e shtypit shqiptarė qė botohet nė Kosovė, Shqipėri dhe mėrgim. Qė prej njė viti shkruan rregullisht analiza politike pėr ēėshtje tė Ballkanit, pėrkatėsisht pėr zhvillimet politike nė Kosovė,  pėr gazetėn “Illyria” nė New York.

Poezia e tij ėshtė pėrkthyer nė gjermanisht, italisht, frėngjisht, turqisht, rumanisht dhe sllovakisht, dhe ėshtė prezantuar nė kėto antologji dhe libra:  “Pema e ėndrrave – L’albero dei sogni”, Bari - Itali 1995, “Poezia e Kosovės – Poesia dal Kosovo” – Nardo - Itali 1999, “Njė alfabet i poezisė shqipe -  Un alfabet al poeziei albaneze“, Bukuresht - Rumani 2003, ”Fremde Heimat” – Zürich - Zvicėr 2003, “Hapa nėpėr natė”,  MNL “Ditėt e Naimit” - Tetovė 2003,  “Ana tjetėr e pasqyrės” – intervista,   Dallas USA 2003. Po ashtu Sh.Dibrani ka botuar gjer mė tash edhe kėto libra me poezi:  “Larg pikon hėna” Tiranė 1994, kurse nė Prishtinė: “Pse e urrejė Kadarenė dhe poezi tė tjera”, 1996,  “Qershia e pikėlluar”, 1997, (vjersha pėr fėmijė),  “Ditar mėrgimi”, 1998 dhe librin “Strehėt e gjakut” nė vitin  2000.

Kėto ditė Shtėpia Botuese “Faik Konica” nė Prishtinė e nxori edhe pjesėn e parė tė librit me ese dhe trajtesa politike “Zhgėnjimi Ballkanik”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.