|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vdiq intelektualja ma e madhe shqiptare, Dr.Safete Musa Juka

 
 

 
Shkodėr, 20 nėntor 2005 / TN -  Gazeta "Shkodra" me hidhėrim e dhimbje tė thellė njofton tė gjithė shqiptarėt anaembanė botės sė pas nji sėmundje tė randė nė moshen 80 vjeēare, nderroi jetė, Dr. Safete Musa Juka, intelektualja ma e madhe shqiptare.
 
Ajo lindi nė qytetin e Shkodrės, nė familjen e njohur Juka. Mbaroi nė Tiranė Institutin Femėror Nana Mbretneshė dhe me ramjen e mbretnisė, sė bashku me familjen emigroi nė Turqi, Egjipt e ma nė fund nė SHBA. Ishte e bija e Fushesė shqiptar, Musa Juka, ish ministri i Brendshėm i Mbretnisė Shqiptare.
 
Kreu studimet e larta dhe dha mesim edhe nė disa Universitete amerikane.Ishte nji studiuese e analiste e mire e problemeve kosovare, ku dha nji kontribut tė ēmuar ne kete fushė. Ajo bashkėpunoi shumė me gazetėn Shkodra.
 
Gjithė jetėn e saj ia kushtoi letrave dhe Kadareja e ka cilesuar si intelektualen ma tė madhe shqiptare.
 
Varrimi i Zonjes Juka do tė bahet sot nė ora 12 nė varrezat e qytetit tė Shkodrės nė Stom Golem, sipas porosisė sė tė ndjerės. Arkivoli i Safetes do tė dalė nga shtepia e djalit tė Axhes sė saj, zotni Xhelala Juka nė Zdrale.
 
Me vdekjen e Safetes, Shkodra humbi bijen e saj tė dashun e tė ditun. I perjetshėm kujtimi i Safete Jukes.
 
Redaksia e Gazetes sė Pavarun "Shkodra"

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.