|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Nacionalizmat e Ballkanit dhe ballkandemokracia

 
 

 
20 nėntor 2005 /TN
 
Shkruan: Faton Abdullahu*, Londėr (Britania e Madhe)
 
Dallimi kryesor ndėrmjet nacionalizmave tė popujve tė Evropės,  ėshtė se,  nacionalizmat e popujve europerėndimor kanė lindur pasi qė nė ato vende janė vendosur kufinjėt shtetror,  ndėrkaq shumica e kufinjėve tė shteteve tė Evropės lindore janė vendosur pas lindjes sė nacionalizmave. Si rrjedhojė para nacionalizmave evrolindor krijimi i shteteve-kombe ėshtė shtruar si detyra primare,  prandaj edhe ndodhnin rivendosjet dhe ndryshimet e mėdha e tė shpeshta tė kufinjėve qė mė sė miri shihet me shpėrbėrjen e Perandorisė Osmane dhe asaj Austro-Hungareze.
 
Pėrderisa nacionalizmat e evroperėndimorėve p.sh. mundoheshin ta pėrmbysnin monarkun dhe nė kuadėr tė kufinjėve ekzistues tė krijonin pushtet tė ri mė popullor,  qė i jepte atij karakter edhe liberaldemokrat,  nacionalizmat evrolindor kishin qėllim tjetėr primar,  krijimin e njė pushteti tė ri mbi baza etnike dhe ridefinimin e kufinjėve deri ku ky pushtet do tė shtrihej,  ēka pėr dallim e shtynte atė domosdoshmėrisht nė konflikte tė gjata e tė rėnda etnike me fqinjėt.
 
Edhe mė vonė,  pėrafėrsisht sipas kėtij koncepti,  shpėrbėrja e Bashkimit Sovjetik e Jugosllavisė,  Qekosllovakisė,  bėhen edhe njė dėshmi se,  pėrpjekja pėr rivėnje tė kufinjėve tė rinjė etnik dhe krijim tė shteteve tė reja kombe,  riaktivizoj nacionalizmin. Nė disa vende,  pėrmasa e aktivizimit tė tij vrazhdėsohej duke i berė konfliktet edhe njėherė tė pėrgjakshme,  sikundėr ndėrmjet kombeve nė ish Jugosllavi,  por nė disa tė tjera edhe duke i relaksuar dhe amortizuar ato posaēėrisht kur pėrmbushej misioni i tyre pėr krijimin e shtetit komb,  si nė Sllovaki,  Qeki apo nė shtetet baltike.
 
Pavarėsisht mospajtimeve ndėrmjet shkenctarėve mbi atė se nė cilėn periudhė saktėsisht shfaqet nacionalizmi nė Evropė e vėrteta ėshtė se jeta e kėsaj ideologjie ėshtė e gjatė,  ēka pėr rrjedhojė,  nė mėnyra tė ndryshme,  rrethana dhe kohra tė ndryshme,  kjo ideologji ka krijuar lidhje aktive,  raporte shumėdimensionale dhe tė veēanta me ideologjitė e tjera tė cilat kanė lindur dhe kanė bėrė ndryshime dhe ridefinime tė mėdha jo vetėm politike nė gjithė Evropėn.
 
Kjo lidhje dhe ky raport i kėsaj ideologjie ka qenė posaēėrisht i theksuar atje ku kemi pasur cenimin e parimit kryesor tė nacionalizmit i cili ndodhė sikundėr thotė studiuesi german Gellner atėherė kur kufinjėt politik dhe etnik nuk pėrputhen. Kėshtu nėpėr vite,  ideologjia nacionaliste ka ridėshmuar prirje tė shkathtė dhe shumė aktive qė tė bashkėpunoj,  bashkėveproj por edhe shfrytėzoj ideologjitė e tjera evropiane me qėllim qė t’i pėrmbush sa mė shumė qėllimet e veta tė parashtruara qė mė parė.
 
Ajo kėtė prirje aktive e ka dėshmuar duke qenė herė e durueshme dhe e kamufluar por nė tė njejtėn kohė tė mos lejoj fikjen e identitetit nacional dhe ta kthej atė pėr pėrfitime progresiste,  herė tė reagoj papritmas por e fortė,  shpejt dhe me vrazhdėsi tė skajshme joprogresive.
 
Nė historitė e popujve tė Evropės lindore mund tė gjenden lidhje dhe raporte nga mė tė ndryshme tė ideologjisė sė nacionalizmit me ideologjin komuniste,  gjithashtu edhe me ideologjinė fashiste dhe tani sė fundi nė disa vende tė Evropės juglindore,  nacionalizmi ka krijuar lidhje dhe raporte tė reja e tė veēanta me demokracinė-liberale pėr tė ridėshmuar kėshtu se sa di tė jetė aktiv i zhdėrvjellėt por edhe konsekuent nė rrugėn e vet.
 
Bashkėveprimi me komunizmin
 
Pavarėsisht synimit dhe bazės dalluese ndėrmjet ta zėmė ideologjisė komuniste dhe asaj nacionaliste e para duke marė pėr bazė klasoren,  ndėrkaq e dyta kombėtaren,  duke qenė tė dyja ideologji kolektiviste tė dytės i ka shkuar pėr dore tė nxjerrė pėrfitime dhe tė zbatoj nė jetė jo pak nga qėllmet e veta mu nė kohėn e komunizmit.
 
Pėrfitime tė tilla nė kėtė kohė ka nxjerrė nacionalizmi kur ka pasur afirmime kombėtar,  sado qė jo shpesh dhe jo shumė,  si pėr shembull njohja dhe afirmimi i kombit boshnjak dhe atij maqedon nė ish Jugosllavi. Mirėpo ky bashkėfunksionim i kėtyre dy ideologjive ka qenė larg mė aktiv dhe gjithsesi mė regresiv,  kur kemi pasur tė bėjmė me ēėshtjet e lirive dhe tė drejtave tė njeriut dhe posaēėrisht tė lirive dhe tė drejtave kombėtare tė minoritetetve tė ndryshme apo kombeve mė tė vogla nė Evropėn Lindore. Nė tė tilla raporte nacionalizmi nuk davaritej sikundėr pandehej nė atė kohė,  por rishfaqej i kamufluar nė tė kuqe,  sidomos nacionalizmi i kombeve mė tė mėdha.
 
Ndėr mė tė theksuarat nė qasjet e tilla regresive dhe qė kishin nxjerė pėrfitime tė mėdha ishin nacionalizmi rus nė Bashkimin Sovjetik,  nacionalizmi serb nė Jugosllavi,  por edhe nacionalizmi bullgar ndaj minoritetit turk,  apo ai i cekė ndaj sllovakėve. Tek tė gjithė kėta komunist,  shihej prirja aktive e nacionalizmave tė kombit tė tyre,  nė dobėsimin e identitetit dhe kulturės kombėtare tė pjestarėve tjerė posaēėrisht minoriteteve,  nė persekutimin e lirive dhe tė drejtave tė njeriut,  por tė shpeshtėn tė njeriut qė i takonte identitetit dhe kulturės tjetėr kombėtare,  nga ai i kombit mė tė madhė.
 
Kjo qasje vrehej posaēėrisht tek mosdhėnja e tė drjtave pėr shkollim kombėtar,  tek diskriminimet mbi pėrdorimin e gjuhės,  deri tek shpernguljet me dhunė,  burgosjet dhe vrasjet pėr ta ndruar strukturėn kombėtare tė njė territori dhe pėr ta shtrirė pushtetin atje ku gjatė luftės komunistėt nuk kishin arritur. Janė tė njohura kėto qasje tė nacionalkomunistėve rus ndaj popujve tjerė mė tė vegjėl,  duke u bazuar nė pėrpjkjen pėr ta formuar tė ashtuquajturin “homosovjetikus”.
 
Janė tė njohura gjithashtu pėrpjkjet e nacionalkomunistėve serb pėr tė shtrir vepimet e tyre asimiluese p.sh. me gjuhėn serbe,  tek kroatėt dhe boshnjakėt,  apo me format mė tė vrazhta si dhunė e hapur me qėllim shpėrngulje,  ndaj shqiptarėve. Kėshtu nė kėtė bashkėveprim ideologjish,  sidomos nė shtetet multietnike,  pėrkatėsisht federative,  asnjėherė nuk mund tė vihej vija e qartė dalluese se ku fillonte komunizmi e ku nacionalizmi.
 
Nacionalizmi dhe liberal-demokracia
 
Edhe pse pėr kohė tė gjatė,  komunizmi nė lindje duke e vėnė primatin e klasės punėtore dhe liberal-demokracia nė perėndim duke e vėnė primatin e qytetarit dhe lirive dhe tė drejtave tė njeriut,  konstatonin,  secila me shpjegime tė ndryshme,  se nacionalizmi ėshtė tejkaluar dhe nuk ka ndikim tė theksuar,  ideologjia nacionaliste nė dhjetėvjetshin e fundit tė shekullit tė kaluar do tė rishfqet edhe njėherė me forcėn e saj dinamike dhe me bazėn e saj tė fortė identitetin kombėtar,  pėr tė dėshmuar pėrsėri se ėshtė aktive dhe e aftė pėr tė inicuar dhe bėr ndryshime tė mėdha.
 
Edhe njė herė nė kėtė periudhė ndryshimesh tė mėdha pėr Evropėn Lindore do tė dėshmohet prirja e nacionalizmit pėr tė bashkėvepruar mė ideologjitė e tjera. Nė kėtė rast nacionalizmi do tė jetė nė bashkėveprim me ideologjinė liberal-demokratike.Qė tė dyja do ta ken rol primar,  pėrmbysjen e komunizmit. Kėshtu pėr herė tė parė nė Evropėn qendrore,  nacionalizmat do tė jenė nė pozitėn nė tė cilėn mė heret kishin qenė nacionalizmat e Evrpės perėndimore,  dhe do tė kenė qėllime tė ngjajshme,  ndryshimin dhe demokratizimin e pushtetit e jo ndryshimin e kufinjėve.
 
Edhe kur pati pėrjashtime dhe ndryshuan kufinjėt,  si nė rastin e Qekosllovakisė,  nacionalizmat e dy popujve,  me krijimin e shteteve kombe,  u amortizuan dhe u ndanė paqėsisht. Ishte misioni progresiv i nacionalizmave tė Evropės qendrore,  qė duke ndryshuar pushtetin komunist,  parandaloj tė qenit kundėr etnive tė tjera,  kundėr minoriteteve dhe kundėr tė drejtave tė njeriut. Nė tė vėrtetė ishte prirja e saj pėr tė bashkėvepruar me liberal-demokracinė evroperendimore,  ajo qė kėsaj radhe ia siguroj progresiven nė pėrmbajtje.
 
Shtetet e dala nga periudha komuniste,  me legjitimiteti tė ri shtetror,  tani mė jo komunist,  por bagazh tė trashėguar dhe rilindur nacional,  korrespondonin lirshėm me tregun e lirė,  me pluralizmin politik dhe me mbrojtjen dhe begatimin e lirive dhe tė drejtave tė njeriut dhe minoriteteve. Kėshtu nė Evropėn qendrore pas pėrmbysjes sė komunizmit,  nacionalizmi detyrimisht do t’ia lėshoj vendin liberal-demokraciė fitimprurse e cila do tė filloj tė jetėsohet pėrmbajtėsisht. Tani mė me bazė tė qėndrueshme tė shteteve kombe,  ky rajon ka stabilitet tė theksuar politik,  ka zhvillim tė theksuar ekonomik dhe prirje pėr tė qenė aktive dhe kreative nė koalicione dhe aleanca tė ndryshme ekonomike dhe gjeo-politike.
 
Ballkandemokracia si ideologji kolektiviste
 
Edhe pse erėrat liberal-demokratike tė fundshekullit tė kaluar do ta kaplojnė edhe Evropėn juglindore,  pėr shumė arsye zhvillimet dhe posaēėrisht pasojat do tė jenė tė ndryshme. Nė Ballkan,  ashtu sikundėr nė fillimet e dikurshme tė shpėrbėrjes sė Perandorisė Osmane dhe asaj Austro-Hungareze,  edhe njėherė tani pas pėrmbysjes sė Jugosllavisė shumėkombėshe,  nacionalizmat jo vetėm qė do tė shfaqen,  por ata do tė jen tė vrazhdė dhe me detyrėn primare,  jo aq pėr ta pėrmbysur pushtetin komunist,  por pėr tė vendosur e rivendosur kufinjė tė ri ndėrmjet kombev.
 
Kjo do tė determinoj luftra tė pėrgjakshme sidomos nė Kroaci,  Bosnje dhe Kosovė. Mirėpo as pėrfundimi i luftrave nuk do ta sjell gjithkund qetėsimin dhe amortizimin e nacionalizmave. Kėshtu edhe njėherė nacionalizmat tė cilėt konsideruan se nuk i pėrmbushėn qėllimet e veta,  edhe pse tė lodhur dhe tė shtyrė anash si rezultat i presionit dhe ndikimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe ofrimit tė ideologjisė liberal-demokratike si model,  jo vetėm qė nuk u davaritėn por mbetėn aktive dhe me potencial tė konsiderueshėm.
 
Kėshtu shqiptarėt e Kosovės do tė vazhdojnė pėrpjekjen pėr pavarėsimin e Kosovės,  gjithashtu edhe malazezėt pėr pavarėsinė e Malit tė Zi,  maqedonėt qė ta mbajnė shtetin e Maqedonisė si shtet unik e jo multietnik,  ndėrkaq serbėt pėr ta kthyer Kosovėn dhe mbajtur Malin e Zi nė kuadėr tė tėrsėsis sė tyre shtetrore. Nga kjo pozitė tė cilėn e karakterizojnė edhe vėshtirsitė ekonomike dhe tė tjera tė tranzicionit,  nacionalizmat nė hapsirat problemore tė ish Jugosllavisė,  me qėllim tė pėrmbushjes tė disa pjesėve tė synimeve tė veta,  pėrsėri do ta pėrpiqen pėr tė rivendosur marrėdhėnje tė caktuara me ideologjinė e radhės,  pėrkatėsisht me liberal-demokracinė e ofruar nga evroperėndimorėt.
 
Nga ky gėrshetim i radhės,  ku gjithnjė e mė shumė do tė jetė vėshtirė tė vihet vija dalluese ndėrmjet nacionalizmit dhe liberal-demokracisė,  do tė krijohet njė bazė mbi tė cilėn sendėrtohen parakushtet pėr njė koncept tė ri politik,  qė do tė gjendet gjithnjė e mė shumė nė agjendat e shumė partive politike me ndikim,  por edhe nė agjendat e qeverive tė kėtyre vendeve. Kėtė koncept tė ri politik unė e quaj ballkandemokraci. Ky koncept herė zyrtarisht e herė jo,  herė nė mėnyrė gjysmėklandestine e herė gati tė plotė,  pėr shumė ēka ka qasje nacionaliste,  me ēka jo rrallė zė frymėn vlerave tė liberalizmit dhe demokracisė pėr tė cilat ato vende zotohen dhe tė cilave vazhdimisht u servohen dhe ju kėrkohen nga faktorė tė ndryshėm ndėrkombėtar me ndikim nė rajon.
 
Ballkandemokracia ėshtė politikė qė pulson ndėrmjet trysnis ndėrkombėtare dhe qėllimeve nacionaliste tė partive dhe qeverive tė vendeve me probleme etnike dhe statusore. Ballkandemokracia edhe kur ngėrthen nė vete diēka nga liberal-demokracia ajo aplikohet me hezitim tė shtuar,  posaēėrisht kur kemi tė bėjmė me liritė dhe tė drejtat e njeriut dhe liritė e minoriteteve. Nė tė ka mungesė sinqeriteti dhe debalanc ndėrmjet asaj qė proklamohet si primare dhe asaj pėr tė cilėn me tė vėrtetė punohet dhe mendohet. Ajo nuk ėshtė demokraci pėrmbajtėsore por vetėm sipėrfaqėsore,  thjesht sepse ėshtė e ndikuar nga ideologjia nacionaliste e cila bėn roje nga friga qė mos kėto vlera mund tė kthehen nė pengesa pėr jetėsimin e synimeve tė saja.
 
Edhe kur kėto parti apo qeveri proklamojnė dhe angazhohen se duan tė hyjnė nė “partneritet pėr paqe” apo NATO apo tė anėtarėsohen nė BE,  edhe kur japin tė drejta nacionale minoriteteve apo dėnojnė dhe luftojnė terrorizmin ndėrkombėtar,  para se ta bėjnė kėtė me qėllim tė begatimit tė jetės sė qytetarit dhe ngritjen e sigurisė dhe standardeve pėrgjithėsisht,  ata e bėjnė kėtė mė shumė me arsyetimin se kėshtu do tė pėrfitojmė miqė tė duhur dhe mė me efikasitet do t’i realizojmė interesat tona kolektive varėsisht nga rasti. P.sh. shqiptarėt e Kosovės pėr bėrjen e Kosovės shtet,  malazezėt gjithashtu,  serbėt pėr ta mbajtur Malin e Zi dhe Kosovėn,  ndėrkaq maqedonėt pėr ta mbajtur shtetin me primatin e theksuar maqedon.
 
Thjesht ballkandemokracia nuk ėshtė demokraci ajo e shfrytėzon demokracinė e ofruar nga evroperendimorėt,  ajo ėshtė ideologji kolektiviste qė nuk prihet nga parimi bazė liberal-demokrat mbi lirinė e individit,  sepse vazhdon tė konsideroj se qėllimi i kolektivit nuk ėshtė jetėsuar. Si e tillė ajo bėhet pengesė e madhe e patejkalueshme pėr jetėsimin e liberal-demokracisė.
 
Menagjimi i nacionalizmave
 
Tė gjithė ata qė nė njė ose mėnyrė tjetėr kanė ndikim dhe janė tė involvuar nė vėnjen e paqės,  sigurisė dhe stabilitetit tė qėndrueshėm nė vendet problemore tė ish-Jugosllavisė,  duhet ta kuptojnė se nacionalizmat janė tė fortė dhe menagjimi i tyre duhet tė bėhet urgjentisht. Thjesht demokracia liberale nė kėto vende nuk mund tė jetėsohet pėrmbajtėsisht,  pavarėsisht trysnis sė ndėrkombėtarėve sepse nacionalizmi nuk do tė amortizohet,  pėrveq se me pėrmbushjen e qėllimeve tė veta. Kjo ėshtė e vėrtetė historike qė nė rastet e fundit e dėshmon Evropa qendrore.
 
Megjithėkėtė ky menagjim nuk mund tė bėhet me pėrmbushjen e qėllimeve tė tė gjithė nacionalizmave,  sepse dallimi ndėrmjet tyre ėshtė primar. Kėshtu nuk mund tė kėnaqen e amortizohen nacionalizmi serb dhe ai shqiptarė me rastin e Kosovės. Ai shqiptarė nė rastin e Kosovės,  sikundėr edhe ai malazez me kėrkesat e tyre janė progresiv,  sepse nė rastin konkret e kanė pėrparėsi &ėshtjen etnike,  ēka nuk mund tė thuhet pėr nacionalizmin regresiv serb qė vazhdon tė mbetet mė i rrezikshmi nė Ballkan por as pėr atė maqedon.
 
Kėshtu pėrderisa nuk bėhet ky dallim,  nė kėto vende nuk do tė amortizohen nacionalizmat dhe vlerat liberal-demokratike nuk do tė zėnė vend pėrmbajtėsisht me ēka,  jeta,  vlerat dhe interesat e individit si bosht i shoqėrisė liberal-demokratike,  do tė vazhdojnė tė keqpėrdoren,  cungohen dhe shkrihen nė politikat,  interesat dhe ideologjitė e ndryshme kolektiviste.
 
 
Adresa elektronike e autorit:fatonabd@aol.com
 
*F. Abdullahu ka lindur nė Prishtinė dhe jeton e punon nė Londėr. Ka botuar librat “Rezistenca dhe e mundshmja shqiptare” dhe “Dimensionet e identitetit qytetrues“ Ka mbaruar studimet postdiplomike (shkencat politike) nė SSEES nė “University of London” nė Londėr.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.