|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Akademik Esat Stavileci i dėrgoi sot njė material tė vėllimshėm Grupit Negociues tė Kosovės 

 
 

 
Prishtinė, 20 nėntor 2005 /TN - Akademik Esat Stavileci i dėrgoi sot njė material tė vėllimshėm me shkrim Grupit Negociues tė Kosovės  nė tė cilin pėrmblidhen faktet dhe argumentet qė mbėshtesin pavarėsinė e plotė tė Kosovės.
 
Akademik Esat Stavileci kėtė material ia dėrgon Delegacionit tė Kosovės simbolikisht, para se z.Marti Ahtisari, tė fillojė misionin e tij nė Kosovė.
 
Komponentė nisėse dhe bazė e materialit ėshtė trajtimi i ēėshtjes sė Kosovės si ēėshtje e vetėvendosjes.
 
Sipas akademik Esat Stavilecit, mbi bazėn e kėsaj tė drejte tė pamohueshme tė shqiptarėve, tė deklaruar edhe nė normat ndėrkombėtare, Kosovės duhet t’i njihet statusi i shtetit sovran dhe tė pavarur.
 
Nė material pėrfshihet njė shqyrtim i bollshėm pėr historinė politike tė ēėshtjes sė Kosovės, si njė anė e ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare.
 
Nė letrėn shoqėruese tė materialit qė pėrmbledh paraqitjet e viteve tė fundit dhe tė kohėve tė fundit tė akademik Esat Stavilecit, ky i fundit uron Delegacionin e Kosovės qė tė kėmbėngulė nė qėndrimin se pavarėsia ėshtė e panegociueshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.