|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kadare sjell botimin e tij mė tė ri “Pa formė ėshtė qielli”

 
 

 
19 nėntoe 2005 /TN
 
Anila Ēuli, Jeton Kelmendi 
 
Ismail Kadare pas shumė kohėsh tėrheqjeje, ėshtė shfaqur me njė promovim tė veēantė me librin e tij mė tė ri me poezi. Nisur me njė deklarim tė tillė, e me theksin se, “tė gjithė ne nė kėsi takimesh duhet ta kujtojmė dhe duhet tė biem nė mendime pėr kėtė gjė”, Kadare ka folur pas shumė e shumė kohėsh pėr poezinė e tij e veēanėrisht pėr njė poezi tė hershme qė i ka falur edhe titullin kėtij libri.
 
“Pa formė ėshtė qielli”, njė pėrmbledhje me 100 poezi dhe poema shkruar nė 50 vjet krijimtari letrare, pėrmbledh nė vetvete dy krijime tė pabotuara mė parė, kėtė poezi tė hershme qė i takon vitit 1957, dhe njė poemė tė shkruar nė mars-prill 2005 me titull “Tirana nė dimėr”.
 
Ky titull nuk ėshtė rastėsishėm. Madje lidhet me njė nostalgji tė rinisė sė hershme tė shkrimtarit Ismail kadare. I cilėsuar si njė titull absurd, “Pa formė ėshtė qielli”, sipas tij “mund tė quhet mė tepėr si njė titull pak i pazakonshėm njė ēikė ekstravagant, ndoshta dhe pak cinik.
 
Ky ėshtė njė varg qė e kam shkruar kur unė kam qenė student nė Universitetin e Tiranės nė vitin 1957 gati gjysmėshekulli mė parė, nė kohėn kur me intuitė kėrkoja nė poezinė shqipe sikurse kėrkonin dhe shumė tė rinj, njė qiell tjetėr”.
 
Duke nxjerrė nė pah njė kuptim simbolik tė kėtij titulli, Kadare komentoi: “Zakonisht qielli i kryeqytetit socialist si ēdo kryeqytet socialist nė botė, quhej i gėzueshėm, me shpresė, me diell dhe unė shkrova kėtė varg: “Pa formė ėshtė qielli si tru idioti”. Sigurisht, ishte e papranueshme dhe kjo vjershė nuk ka hyrė nė asnjė botim timin gjatė 50 vjetėve”.
 
E tashmė pas gjysmė shekulli, pas shumė kohėsh heshtje sirtarėve, “pėr nostalgji tė rinisė e vura kėtė titull i cili ka njė kuptim simbolik, sepse shprehte njė aspiratė, njė dėshirė, qė ishte tepėr e vėshtirė pėr t’u kryer nė atė kohė”.
 
Shkrimtari Kadare kishte ardhur enkas pėr kėtė botim nga Franca, vetėm njė ditė pėrpara publikimit tė kėtij libri. Nė kėtė promovim merrnin pjesė mjaft miq dhe kolegė tė shkrimtarit. Bujar Hudhri, botues i Shtėpisė Botuese “Onufri”, ka prezantuar librin mė tė ri. Nė fjalėn e tij ai shtoi se pėr tė ėshtė njė kėnaqėsi qė shkrimtari i madh Kadare ka bashkėpunuar pėrgjatė kėtyre viteve.
 
Vetė Kadare, falėnderoi shtėpinė botuese si dhe mbėshtetėsin kryesor tė kėtij botimi, “Tirana Bank”. Ai tregoi se arsyeja e ardhjes sė tij ishte pikėrisht ky botim dhe dėshira pėr t’i vėnė njė titull, tė cilin e kishte dobėsi qė nė rini tė tij. Pas njė qėndrimi relativisht tė shkurtėr, Kadare pritet tė niset pėr Krishtlindje, drejt qytetit ku ai jeton, Parisit


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.