|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Analistėt mbi marrėdhėniet kino-amerikane

 
 

 

19 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (18.11.2005), Piter Fedinski

Nesėr Presidenti Bush fillon njė vizitė tri ditėshe nė Kinė, ku pritet tė diskutojė rreth rrugėve pėr pėrmirėsimin e marrėdhėnieve dypalėshe, qė zyrtarėt amerikanė i cilėsojnė si shumė tė mira. Ndėrsa dy vendet bashkėpunojnė pėr njė numėr ēėshtjesh nė fushat e sigurisė dhe tregėtisė, marrėdhėniet mes tyre komplikohen herė pas here pėr shkak tė shqetėsimeve pėr tė drejtat e njeriut dhe Tajvanin. Nė vazhdim do t’i hedhim njė vėshtrim marrėdhėnieve amerikano-kineze nė prag tė vizitės sė Presidentit Bush. 

Duke folur javėn e kaluar pėr qėndrimin amerikan, Kėshilltari i Presidentit Bush pėr Sigurimin Kombėtar, Stephen Hadley tha se marrėdhėniet amerikano-kineze nuk kanė qėnė kurrė mė tė mira se tani.

“Marrėdhėniet tona janė tė forta dhe na lejojnė tė punojmė nė mėnyrė tė sinqertė me njeri tjetrin pėr njė sėrė ēėshtjesh, si luftėn kundėr terrorizmit, tregėtinė, dhe bisedimet 6 palėshe.” - tha zoti Hadli.

Gjatė njė fjalimi nė Kioto tė Japonisė, Presidenti Bush u dėrgoi njė mesazh udhėheqėsve kinezė para fillimit tė vizitės atje.

“Duke pėrqafuar lirinė nė tė gjitha nivelet, Tajvani i ka sjellė begati popullit dhe ka krijuar nė shoqėri tė lirė e demokratike kineze”. - tha Presidenti.

Komenti i hapur pėr lirinė nė Tajvan, qė Kina e konsideron si njė provincė separatiste, tėrhoqi menjėherė vėmendje nė Kinė. Ministri i Jashtėm kinez Li Zhao Xing u pėrgjigj me shpejtėsi.

“Ne duhet tė punojmė shumė dhe mos t’u kushtojmė vėmendje njerėzve qė flasin pėr kėtė apo atė, qė pėrpiqen tė trondisin besimin tonė, veēanėrisht kur ėshtė fjala pėr dashurinė pėr atdheun.” - tha ministri.

Presidenti Bush shkon nė Kinė nė njė kohė bumi ekonomik nė kėtė vend. Kina sot prodhon aeroplanė, sonda hapėsire, ndėrton qiejgėrvishės, po ndryshon peisazhin urban, dhe eksportet po mbushin tregjet globale, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara.

Megjithatė ekonomistėt amerikanė thonė se ky zgjerim ekonomik nxitet nga paga artificialisht tė ulta dhe nga monedha me njė kurs shkėmbimi fiks. Jing Huang, studiues pranė Institutit Brookings, thotė se njė gjendje e tillė dėmton punėtorėt kinezė dhe u sjell pėrfitime vetėm elitave udhėheqėse dhe korporatave ndėrkombėtare.

“Kjo u krijon mundėsi t’i mbajnė pagat tė ulta. Nuk i lejon punėtorėt kinezė tė organizohen nė sindikata dhe u jep mundėsi udhėheqėsve t’u heqin punėtorėve disa pėrfitime qė i meritojnė.” -tha studjuesi.

Zyrtarėt amerikanė kanė ngritur shqetėsime rreth lirisė fetare nė Kinė, duke pėrmendur veēanėrisht udhėheqėsin shpirtėror tė Tibetit, Dalai Lama. Presidenti Bush ka nė plan gjatė vizitės tė marė pjesė nė njė meshė tė djelėn nė njė kishė nė Pekin dhe tė bėjė thirrje pėr liri tė fjalės.

“Populli i Kinės dėshiron mė shumė liri tė shprehuri, liri besimi pa kontroll shtetėror, qė tė botojė Biblėn dhe tekste tė tjera tė shenjta pa patur frikėn e dėnimit.”- tha ai.

E drejta e pronės intelektuale, po ashtu pritet tė jetė nė rendin e ditės tė vizitės sė Presidentit Bush. Megjithatė, Gjing Huang thotė se kjo ėshtė njė ēėshtje e komplikuar qė vė pėrballė udhėheqėsit e Pekinit me zyrtarėt vendorė.

“Nė se bisedon me udhėheqėsit nė Pekin, ata janė tė sinqertė dhe duan tė bashkėpunojnė me ne pėrsa i pėrket tė drejtave tė autorit. Por nė se ulesh nė nivel vendor, gjendja ėshtė krejt ndryshe. Pra pėrpjekjet tona janė nė fakt me qeveritė lokale nė Siēuan, Henan, Shandong e rajone tė tjera. Kėto qeveri nuk janė tė interesuara pėr mbrojtjen e tė drejtave tė autorit, pasi ato pėrfitojnė nga shkeljet e tyre.”

Administrata amerikane ėshtė shprehur e kėnaqur me komentet qė bėnė zyrtarėt kinezė gjatė vizitė snė Nju Jork tė Presidentit Hu Gjin Tao. Kėshilltari i Sigurimit Kombėtar Stephen Hadley tha se problemi tani ėshtė qė kėtė deklarata tė kthehen nė masa konkrete.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.