|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

450 vjet nga meshari i Gjon Buzukut

 
 

 
19 nėntor 2005 /TN
 
Prof. Shaban DEMIRAJ*
 
Nė kėtė 450 vjetor tė botimit tė librit tė parė shqip tė zbuluar deri sot jemi mbledhur sot kėtu nė kėtė tubim shkencor pėr tė pėrkujtuar me njė varg kumtesash kėtė ngjarje me rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr historinė e shkrimit shqip dhe tė kulturės shqiptare nė pėrgjithėsi.
 
Kjo konferencė shkencore ndėrkombėtare, e organizuar nga Instituti i Gjuhėsisė dhe Letėrsisė i ASH, kurorėzon njė varg tubimesh shkencore tė organizuara nė Prishtinė, Tetovė, Ulqin, Mynih, etj. pėr tė pėrkujtuar dhe vlerėsuar nė kėtė vit jubilar njė nga ngjarjet mė tė shėnuara tė historisė sė kulturės shqiptare.
 
Dhe pa dyshim qė njė ngjarje e tillė aq e rėndėsishme e meritonte tė pėrkujtohej jo vetėm nga studiuesit shqiptarė, por edhe nga mjaft albanologė tė huaj, sepse tė gjithė kėta nė veprėn e Buzukut gjejnė njė burim tė pashtershėm pėr tė ndriēuar njė varg problemesh tė lidhura jo vetėm me historinė e shkrimit tė shqipes por edhe me evolucionin historik tė kėsaj gjuhe.
 
Dhe mund tė pohohet pa mėdyshje se, me gjithė ndihmesat e shumta tė bėra deri sot nga studiues tė tillė si: Pal Skiroi, Norbert Jokli, Eqrem Ēabej, Namik Resuli, Justin Rrota, Selman Riza, Kolė Ashta, Wilfied Fiedler, Idriz Ajeti, etj, si edhe nga njė varg studiuesish tė tjerė sidomos nėpėr tubimet e shumta shkencore kushtuar jetės, veprės dhe gjuhės sė kėtij pioneri tė shkrimit shqip, prapė mbeten ende tė pasqaruara bindshėm disa ēėshtje tė rėndėsishme, qė kanė tė bėjnė me vėtė personin e Gjon Bdek Buzukut, me trajtėn dialektore tė gjuhės sė tij edhe me vendin e botimit tė veprės sė tij.
 
E njė dėshmi e qartė pėr kėtė ėshtė edhe tematika e kumtesave tė kėsaj kpnference. Gjithsesi, njė gjė ėshtė e sigurt se, kur para mė shumė se 450 vjetėsh njė famulltar shqiptar, qė shėrbente nė njė kishė as shumė afėr por as shumė larg vendit tė botimit tė librit tė tij, "tue u kujtuom shumė herė se gluha jonė nuk kish gjaa tė endigluom en sė shkruomit shenjtė", iu pėrvesh me zell punės sė vėshtirė pėr tė shkruar njė libėr mjaft tė vėllimshėm nė gjuhėn amtare , i nxitur, siē na e thotė vetė, "en sė dashunit sė botėsė sanė".
 
Ai, pra, ishte i vetdijshėm se po i hynte njė pune tė guximshme dhe do tė merrte edhe mė shumė zemėr, sikur ta dinte se me kėtė ndėrmarrje tė vėshtirė po hidhte themelet e njė tradite shkrimore, qė lulėzoi nė Dheun e Arbėnit nė shekujt e mėpasmė me shkrimet e Budit, Bardhit, Bogdanit, etj, pėr tė mos rikujtuar kėtu edhe autorė tė tjerė tė panjohur si frat Pali prej Hasi, qė pėrmend Budi nė veprėn e tij mbi Doktrinėn e kėrshtenė tė vitit 1618.
 
Rrethanat historiko-shoqėrore, qė bėnė tė mundur zhvillimin e kėsaj tradite nė trevat shqiptare, ku nė shėrbesat fetare pėrdoreshin rregullisht latinishtja dhe greqishtja, mbeten pėr t'u hulumtuar mė tej. Gjithsesi, krijimi dhe zhvillimi i traditės pėr tė shkruar shqip nuk mund tė mendohen pa vetėdijshmėrinė dhe vendosmėrinė e Buzukut dhe tė autorėve tė tjerė pas tij pėr tė lėvruar gjuhėn amtare nė shėrbim tė popullit tė vet. Dhe e njėjta gjė vlen tė vihet nė dukje edhe pėr Matrėngėn dhe autorėt e tjerė arbėreshė pas tij nė ngulimet arbėreshe pėrtej brigjeve tė Adriatikut.
 
Buzuku dhe Matrėnga mbeten sot pėr sot tė parėt autorė, qė vunė themelet e njė tradite tė lėvrimit tė shqipes pėrkėtej dhe pėrtej brigjeve tė Adriatikut, megjithėse nuk mungojnė tė dhėna, qė dėshmojnė se kjo gjuhė duhet tė jetė shkruar edhe para tyre. Duke falenderuar autorėt e kumtesave tė kėsaj konference shkencore pėr ndihmesat e tyre, u uroj atyre suksese tė mėtejshme nė punėn e tyre pėr ndriēimin e problemeve tė shumta tė historisė sė gjuhės shqipe.
 
(*Ish kryetar i Akademisė sė Shkencave)

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.