|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Statusi i Kosovės nė sytė e njė analisti austraik

 
 

 
18 nėntor 2005 /TN
 
Skėnder GASHI - Vjenė (Austri)
 
Nė numrin 6 / 2005 tė revistės Österreichische Militärische Zeitschrift, qė doli nga shtypi para njė jave, ėshtė botuar njė punim i gjatė i autorit Rastislav Bachora. [Autori ėshtė i lindur nė Bratisllavė. Ka studiuar shkencat politike, histori dhe sllavistikė; studimet e specializimit nė fushėn e terrorizmit dhe tė krimit tė organizuar i ka bėrė nė Beograd.
 
Ka poste prej funksioni nė revstėn nga e cila u nxorr kjo pjesė e punmit tė tij, nė Institutin pėr politikė tė sigurisė dhe nė Institutin Gjuhėsor tė armatės austriake.] Punimi ėshtė titulluar „Serbia e Mali i Zi - Korniza kushtetuse- juridike dhe realpolitike e sigurisė“. Mė poshtė po e sjellim tekstin integral tė shqipėruar tė pjesės sė kėtij punimi nga nėnkapitulli Ēėshtje juridike tė sovranitetit  -pjesė qė ka tė bėjė me Kosovėn. Nė dy pasuset e gjata tė kėtij kapitulli autori sqaron se:
 
Tėrėsia territoriale dhe sovraniteti i bashkėsisė shtetėrore kushtėzohet nga dy rrafshe tė administrimit: nga njėra anė nga ēėshtja ende e hapur e statusit ndėrkombėtar tė Kosovės dhe, nga ana tjetėr, nga aspiratat pėr pavarėsi tė elitės malazeze.
 
Kosova ėshtė de jure pjesė integrale e Serbisė mirėpo, qė nga nėnshkrimi i Marrėveshjes Ushtarake - Teknike me NATO -n mė 9 qershor 1999 - marrėveshje qė e pėrmbylli luftėn pėr Kosovėn - Kosova ėshtė njė protektorat ndėrkombėtar nėn administrimin e OKB -ės. Rezoluta 1244 e KS tė OKB ės. e 10 qershorit 1999 ia garanton Serbisė, ē’ėshtė e drejta, paprekshmėrinė territoriale e bashkė me kėtė edhe pėrkatėsinė e Kosovės Serbisė. Mirėpo, pasojė e drejtpėrdrejtė e luftės dhe e intervenimit tė NATO -s ėshtė rrethana qė Beogradi tanimė i ka humbur tė gjitha llojet e sovranitetit mbi Krahinėn.
 
Duke qenė se Kosova e banuar nga rrreth 2 milionė shqiparė (90% shqiptarė, ndėrsa pjesėn tjetėr e pėrbėjnė nė rend tė parė pakica serbe dhe tė tjerat) teorikisht mund t’i plotėsojė, sipas tė drejtės ndėrkombėtare, atributet mė tė rėndėsishme pėr shtetformim (Popullin, Territorin, Administratėn), pavarėsia e Kosovės nė njė tė ardhme tė afėrt nuk pėrjashtohet.
 
Elita shtetėrore serbe po pėrpiqet, ta merr mendja, ta pengojė kėtė. Se kundėr sovranitetit shtetėror tė Kosovės janė edhe elitat e orientuara hapur proeuropiane, u pa me rastin e vizitės sė presidentit tė Serbisė Boris Tadić nė Kosovė mė 12 - 13 shkurt 2005. Me rastin e vizitės sė parė tė njė kreu shtetėror serb nė Krahinė qė nga viti 1999, Tadić tha se pėr tė ėshtė e papranueshme njė Kosovė e pavarur dhe e ritheksoi edhe njė herė integritetin territorial tė Serbisė.
 
Ēėshtja e hapur e statusit tė Kosovės dhe konfliktet e interesit tė lidhura me tė paraqesin aktualisht sfidat mė tė mėdha politike e tė sigurisė pėr BE -nė. Bartėsit e vendimmarrjes tė bashkėsisė ndėrkombėtare paralajmėruan, pas ngjarjeve tė pėrgjakshme tė 17 marsit 2004 tė ekstremistėve shqiptarė, qė nė vitin 2005 tė merret njė vendim (i pėrkohshėm) pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės.
 
Qė atėherė kreu i Beogradit po pėrpiqet hapur qė pėrmes kanalesh zyrtare e jozyrtare diplomatike tė ndikojnė tek vendimmarrėsit nė BE e nė mėnyrė tė veēantė nė Washington. Vėshtruar nė aspektin realpolitik vendimi mbi tė ardhmen e Kosovės do tė merret, pas gjithė gjasėsh, nė Washington. Sė kėndejmi proceset vendimmarrėse nė Shtėpinė e Bardhė dhe nė Kongresin e SHBA -ve konsiderohen tė njė rėndėsie tė veēantė.
 
Pėrfaqėsues tė ndryshėm serbė kanė lidhje tė mira me kongresmenė republikanė; nė fushatėn zgjedhore tė SHBA -ve serbėt qė jetojnė nė SHBA e pėrkrahėn kandidatin republikan George Bush. Pas fitores sė pėrsėdytshme tė Bush -it nė zgjedhjet presidenciale tė 2 nėntorit 2004 nė Serbi lėshuan shtat shpresat se nė Ballkanin Perėndimor nuk do tė ndodhin kurrfarė ndryshimesh tė kufinjve.
 
Derisa demokrati John Kerry gjatė fushatės paralajmėronte se do t'i pėrkushtohej energjikisht problematikės sė Ballkanit Perėndimor, pėr Bush -in nė qendėr tė vėmendjes ėshtė edhe sot e gjithė ditėn luftimi i terrorizmit global dhe Rregullimi i Ri nė Lindjen e Afėrme. Sė kėndejmi, sipas pikėpamjeve tė ekspertėve, njė ndryshim i kufinjve nė jug tė Serbisė gjatė mandatit tė dytė presidencial tė Bush –it, sadoqė nuk mund tė pėrjashtohet ėshtė, megjithatė, i vėshtirė pėr t'u besuar.“


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.