|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri i jashtėm Mustafaj takohet me homologun Drashkoviē

 
 

 

18 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (17.11.2005), Armand Mero

Kosova ka qenė sot tema kryesore e bisedimeve mes ministrit tė jashtėm shqiptar Besnik Mustafaj dhe atij tė Unionit Serbi-Mali i Zi, Vuk Drashkovic nė Strasburg ku ka zhvilluar punimet asambleja parlamentare e Kėshillit tė Europės.

Nė njoftimin zyrtar tė ministrisė shqiptare tė jashtme thuhet se takimi ka qenė i gjatė dhe se tė dy ministrat kanė mbrojtur hapur pikėpamjet e secilės palė lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Pikėpamje tė cilat siē dihet janė shumė larg njėra tjetrės. Tirana zyrtare, pavarėsisht formulimeve, i ėshtė pėrmbajtur idesė sė pavarėsisė sė Kosovės. Ky qėndrim ėshtė mbėshtetur dhe nė tekstin e njė rezolute qė pritet tė miratohet dhe nga parlamenti shqiptar.

Megjithė dallimet e dukshme pėr kėtė ēėshtje, Tirana ka kėmbėngulur nė nevojėn e forcimit tė bashkėpunimit dypalėsh me Beogradin. Dhe kjo ėshtė theksuar edhe nė takimin e sotėm ky tė dy ministrat e jashtėm kanė rėnė dakort qė marrėdhėniet tė zgjerohen pavarėsisht pozicioneve tė ndryshme pėr tė ardhmen e Kosovės.

Takimi i sotėm ėshtė i dyti mes ministrave tė jashtėm tė Shqipėrisė dhe Unionit Serbi-Mali i zi, pas atij tė shtatorit nė Nju Jork, gjatė asamblesė sė Kombeve tė Bashkuara.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.