|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Krasniqi: Rezoluta e miratuar shpreh vullnetin e popullit, pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran

 
 

 

18 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (17.11.2005), Laura Konda

Pėr tė diskutuar mbi pėrmbajtjen e rezolutės sė miratuar sot nga Parlamenti i Kosovės, Zėri i Amerikės intervistoi Kryetarin e Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Jakup Krasniqi.

Zėri i Amerikės: Zoti Krasniqi, Rezoluta u miratua me disa ndryshime tė variantit tė parė tė paraqitur nga Partia Demokratike. Ēfarė ndryshimesh i janė bėrė kėtij varianti?

Jakup Krasniqi: Nė fakt, sot nė Kuvendin e Kosovės ėshtė miratuar rezoluta, pėr tė shprehur vullnetin politik tė popullit tė Kosovės, pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran. Rezoluta qė ėshtė miratuar sot nga deputetėt e Kuvendit qė kanė qenė prezent, ėshtė nė esencė rezoluta, qė kohė mė pare ka ofruar Grupi Parlamentar i Partisė Demokratike tė Kosovės; dhe sot, tė gjitha grupet parlamentare, nė unitet tė plotė, kanė harmonizuar (lexo: formuluar) tekstin dhe teksti ėshtė lexuar nė Parlamentin e Kosovės. Teksti ėshtė i harmonizuar dhe shpreh qėndrimin dhe vullnetin e tė gjithė pėrfaqėsuesve politikė tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, pėrveē palės sė minoritetit serb.

Zėri i Amerikės: Mė konkretisht, ēfarė ndryshimesh ju bėnė variantit tė parė tė rezolutės, pėr tė cilėn pati debat?

Jakup Krasniqi: Ndryshimi i parė ėshtė se rezoluta nė tekstin e harmonizuar kohė mė pare nga shefat e grupeve, ka qenė “Resolutė pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe Sovran”; ndėrsa tani, teksti ėshtė: “Rezolutė pėr rikonfirmin e vullnetit tė popullit tė Kosovės, pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe Sovran”. Kurse ndryshimi tjetėr ėshtė nė pikėn njė. Nė rezolutėn e mėparshme thuhej se “Kuvendi i Kosovės rikonfirmon shpalljen e vullnetit tė popullit tė Kosovės pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe Sovran” dhe tani fjala “shpallja” ėshtė hequr dhe thuhet “Kuvendi i Kosovės rikonfirmon vullnetin e popullit tė Kosovės pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran.”

Zėri i Amerikės: Zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Kosovė u shprehėn dje me rezerva ndaj rezolutės. A mendoni qė pas kėtyre ndryshimeve, ajo do tė jetė mė e pranueshme…

Jakup Krasniqi: Ne besojmė qė me ndryshimet qė janė bėrė dhe me tekstin qė ėshtė mė i konkretizuar, nė disa drejtime, nuk do tė hasė nė kundėrshtimin e faktorit ndėrkombėtar dhe jam i bindur qė kjo ėshtė e pranueshme dhe nė fakt shpreh nė njė formė dhe vlerėson edhe kontributin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr realitetin e ri qė ėshtė krijuar nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Njė nga pikat e rezolutės, ėshtė edhe respektimi dhe garantimi i tė drejtave tė minoriteteve, njė ēėshtje pėr tė cilėn zyrtarėt ndėrkombėtarė kanė shprehur vazhdimisht shqetėsime. Si mendoni se do tė arrihet realizimi i tyre?

Jakup Krasniqi: Deri tani, zyrtarėt e Kosovės kanė patur shumė kufizime nė ushtrimin e detyrave tė tyre ekzekutive. Ne shpresojmė qė me marrjen e pėrgjegjėsive nga institucionet e Kosovės, ato do tė garantojnė njė jetė tė lirė dhe tė qėndrueshme me tė gjithė komunitetet qė jetojnė dhe dėshirojnė ta ndėrtojnė jetėn e tyre tė re nė shoqėrinė demokratike nė Kosovė.

Zėri i Amerikės: Zoti Krasniqi, zyrtarėt ndėrkombėtarė jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė diskutimet qė janė zhvilluar kėtu nė Washington, kanė shprehur shqetėsime lidhur me mosvarrėveshjet mes politikanėve shqiptarė dhe ndikimin qė mund tė kenė ato nė bisedimet pėr statusin. Me miratimin e rezolutės, a mund tė thuhet se janė kapėrcyer kėto mosmarrėveshje?

Jakup Krasniqi: Mendoj qė rezoluta qė ėshtė miratuar sot nė Kuvendin e Kosovės i ka kapėrcyer tė gjitha divergjencat qė kanė ekzistuar mes subjekteve politike nė Kosovė, ose liderėve politikė nė Kosovė. Tani kėta liderė politikė kanė pėrpara njė projekt tė rezolutės e cila i jep tė drejtėn dhe obligim Kuvendit tė Kosovės qė tė monitorojė tė gjithė procesin politik nė bisedimet pėr tė ardhmen e Kosovės.

Zėri i Amerikės: Negociatat pėr statusin pritet tė fillojnė sė shpejti. Deri nė ē’fazė kanė arritur tashmė pėrgatitjet e grupit negociator tė Kosovės dhe si do ta gjykonit ju pėrgatitjen e tyre?

Jakup Krasniqi: Mendoj qė rezoluta ka hapur perspektiva tė reja, janė bėrė pėrpjekjet e para nga grupi politik strategjik qė do t’i ofrojė dokumentet pėrkatėse grupit negociator dhe jemi tė bindur se pėrfaqėsuesit politikė tė Kosovės do tė jenė tė pėrgatitur pėr tė hyrė nė kėtė proces qė nuk do tė jetė i lehtė; do tė jetė njė proces, por kemi bindjen, se me ndihmėn dhe me mbėshtetjen e komunitetit ndėrkombėtar Kosova dhe pėrfaqėsuesit e saj do tė dalin me sukses edhe nė kėtė proces tė vėshtirė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.