|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ēfarė kam thėnė nė debatin e zhvilluar rreth Kosovės nė Universitetin e Wupertalit nė Gjermani,  me pjesėmarrjen e shqiptarėve,  serbėve dhe gjermanėve (15 nėntor 2005)

 
 

Rruga e paqes ėshtė njohja e tė drejtės sė Kosovės pėr shtet sovran dhe tė pavarur

 
 

 
18 nėntor 2005 /TN
 
- E tashmja e Kosovės nuk mund tė kuptohet pa tė kaluarėn e saj, po sikurse qė e ardhmja e Kosovės nuk mund tė ndėrtohet pa njohjen e realiteteve tė sė tashmes sė saj -
 
Shkruan: Esat STAVILECI profesor i Universitetit tė Prishtinės
 
Nuk mund tė zhvillohet debat pėr konfliktet shqiptaro-serbe qė,  si temė ėshtė shtruar nga organizatori,  pa ndriēimin shkencor tė tyre dhe tė rrjedhave tė tyre.
 
Nga ngjarjet e ngjeshura historike mund tė nxirret njė pėrfundim i qėndrueshėm:sė pari, ”se konfrontimi ndėrmjet kombit serb dhe kombit shqiptar nė Ballkan, u zhvillua nė kushte tejet tė pabarabarta pėr kombin shqiptar”dhe, sė dyti, ”se kjo epėrsi e pushtetit nė anėn e palės  serbe, u pėrcoll si vertikale historike edhe gjatė konfliktėsisė shqiptaro-serbe nė kuadėr tė Federatės multinacionale tė Jugosllavisė”.  Prandaj, ndodhi qė Kosova tė pėrfshihet “nė kuadėr tė shtetit serbo-kroato-slloven”, tė krijuar pas Luftės sė Parė Botėrore, po sikurse qė ndodhi qė ajo “u gjet nė pėrbėrje tė Jugosllavisė sė pas Luftės sė Dytė Botėrore”, tė themeluar, siē ėshtė e njohur, si shtet federativ multinacional.
 
Shqiptarėt nė Jugosllavinė e pas Luftės sė Dytė Botėrore shquheshin me shumė karakteristika specifike demogragike, territoriale dhe interetnike. Kėto karakteristika akademik Gazmend Zajmi i pėrmblidhte nė katėr mė kryesore, duke theksuar se ato “pėrkah permasa e tyre, janė dhe karakteristika unike gjeopolitike dhe tno-politike:gjysma e kombit shqiptar nė Ballkan u pėrfshi brenda kufijve, si tė Jugosllavisė sė para Luftės sė Dytė Botėrore, ashtu edhe tė Jugosllavisė sė pas kėsaj lufte; territoret jetėsore tė gjysmės sė kombit shqiptar nė Ballkan brenda kufijve tė Jugosllavisė dhe tė rreth gjysmės tjetėr nė Shqipėri pėrbėjnė njė zonė unike terrtoriale nė Ballkan tė vazhdimėsisė sė shumicės etniko-territoriale shqiptare;shqiptarėt nė ish-Federatėn multinacionale tė Jugosllavisė pėrbėnin njėrin ndėr kolektivitetet nacionale mė tė mėdha pėrkah numri nė mesin e kolektiviteteve tė tjera nacionale, qė pėrbėnin shoqėrinė multinacionale tė ish-Federatės”.
 
Nga kėto dhe karakteristika tė tjera ėshtė e rėndėsishme e dhėna  se shqiptarėt, nė fakt, qenė kolektivitet nacional mė i madh se,  pėr shembull, qoftė sllovenėt, qoftė maqedonėt, qoftė malazezėt.
 
Nė tė vėrtetė, ata pėrbėnin popullatėn pėr rreth dy herė  mė tė madhe se maqedonėt ose rreth shtatė herė  mė tė madhe se malazezėt. Edhe nė raport me numrin e pėrgjithshėm tė shqiptarėve nė ish-Jugosllavi, shqiptarėt e Kosovės, si popull dominant i saj nė aspektin demografik, pėrbėnin dy tė tretat. 
 
Vėshtruar nga ky kėnd, atėbotė shtrohej, me tė drejtė, pyetja:”Pėrse njė kolektivitet nacional qė, pėrnga numri ėshtė mė i madh dhe territorialisht mė kompakt se pjesa mė e madhe e kolektiviteteve tė tjera nacionale, tė jetė e hendikepuar me mosbarazi politiko-institucionale nė strukturėn interetnike, territoriale dhe institucionale tė federalizmit multinacional ?”, po qe se kihet parasysh fakti se pėrgjatė historiesė, pa vullnetin e tij, kombi shqiptar, pėsoi njė hendikep me faktin e ndarjes gjeopolitike tė tij.
 
Nga tė qenėt e shqiptarėve “nė suaza tė federalizmit multinacional”, qė nga pėrfshirja e tyre nė to, u pa qartė qėndrimi i pasinqetė i forcave politike tė Jugosllavisė ndaj tyre. Kėshtu, nuk u realizua asgjė nga deklarata politike mbi zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės “pėrmes plebishitit pas Luftės sė Dytė Botėrore”.
 
Pėrkundrazi, ”nė kuadėr tė trajtave tė para tė federalizmit polinacional”, u paragjykua fati politik i Kosovės dhe i popullit shumicė tė saj. Ilustrimin mė tė mirė pėr kėte e paraqet reagimi i forcave udhėheqėse tė Jugosllavisė, pa dyshim nėn ndikimin e fuqishėm tė faktorit serb, ndaj Rezolutės sė Konferencės sė Bujanit(mbarimi i 43-it dhe fillimi i 44-it), njė dokumenti qė mbėshteste tė drejtėn e vetėvendosjes, e drejtė kjo qė garantohej atėherė pėrveē se nga dy ushtritė nacional-ēlirimtare tė Shqipėrisė dhe Jugosllavisė,  edhe nga Bashkimi  Sovjetik, Britania e Madhe dhe SHBA. Ē’do tė thoshte reagimi i forcave politike tė Jugosllavisė ndaj kėtij dokumenti,  nuk ishte vėshtirė tė kuptohej.
 
Ai reagim, nė fakt, pretendonte “ta mbyllte mundėsinė e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės jashtė Serbisė”, pretendim ky qė u shoqėrua me vendosjen e gjendjes ushtarake nė Kosovė nga autoritetet jugosllave pas Luftės sė Dytė Botėrore.
 
Theksimi i kėtyre fakteve dhe pėrqėndrimi i vėmendjes nė mendimin  shkencor politik, juridik e ndėrkombėtar, krijon mundėsinė e nxjerrjes sė pėrfundimeve tė qėndrueshme mbi lėvizjet dhe proceset institucionale  dhe jashtinstitucionale nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė dhe pėrjashtimin e Kosovės nga ato lėvizje dhe procese, me shtypjen e vullnetit tė popullit tė saj pėr subjektivitet tė barabartė me popujt e tjerė.
 
Ėshtė njė rast i mirė qė tė theksohet se “lansimi dhe vėnia nė lėvizje e slloganit se Jugosllavia mbrohet nė Kosovė”nė tė vėrtetė, kishte arsyetim tė dyfishtė:sė pari, justifikim tė paqėndrueshėm  “para botės”pėr numrin e madh tė viktimave njerėzore nė Kosovė dhe, sė dyti,  justifikim, sėrish tė paqėndrueshėm, pėr instalimin e gjendjeve tė jashtėzakonshme nė Kosovė.
 
Ēdo analizė, qoftė edhe e sipėrfaqshme politologjike, do tė dėshmojė padrejtėsitė e mėdha ndaj kombit shqiptar nė Ballkan pėrgjithėsisht dhe ndaj atij nė Kosovė veēanėrisht, padrejtėsi kėto qė vėshtruar edhe aktualisht nė kohėn kur Kosovės i mohohet e drejta e vetėvendosjes dhe “i kushtėzohet”  tė bėrit shtet sovran dhe tė pavarur, lėnė tė hapur burimin e jostabilitetit tė lartė nė planin ndėrkombėtar. Prandaj, nė kuadėr tė pėrvijimeve tė ēfarėdo varianti pėr paqe stabile nė rajon, nuk mund tė largohemi nga pyetja se nėse dimė pėrgjigjet pėr shkaktarėt e jostabilitetit, pse nuk ecim rrugės sė paqes. Rruga e paqes ėshtė njohja e tė drejtės sė Kosovės pėr shtet sovran dhe tė pavarur.
 
Organizatori i debatit ka shtruar pyetjen se i ēfarė natyre ėshtė konflikti  shqiptaro-serb:konflikt etnik apo ekonomik?Duke qenė njė konflikt pėr territorin, Kosova ėshtė padyshim, dhe konflikt pėr pasuritė qė ndodhen brenda territorit tė saj. Nėntoka e Kosovės, veēanėrisht nė pjesėn veriore tė saj, ėshtė shumė e pasur me minerale qė, nė fakt, e bėjnė Kosovėn njė basen tė pashterrur pėr njė periudhė relativisht tė gjatė kohore.  
 
Prandaj, posesivizmi serb mbi territorin qė, mė shumė se mbi  fakte, ndėrtohet mbi mite, ėshtė nė tė vėrtetė, synimi pėr “tė mbajtur nėn kontroll”rajonin mė tė pasur natyror tė Kosovės. Mirėpo, pėrpjekja pėr tė “pėrthekuar dhunshėm”njė pjesė te territorit tė Kosovės, ėshtė jashtė ēdo kriteri etnik dhe demografik tė Kosovės dhe jashtė ēdo realiteti tė bazuar mbi atė kriter. Nuk mund tė injorohet fakti pėr “kuantume dhe proporcione relative demografike dhe kombėtare shprehimisht tė ndryshme”, si dhe fakti tjetėr se “Kosova nuk paraqet territor diversifikativ tė karakterit enklav”.
 
Kėtu u paraqitėn “dėshmi”se “Kosova ėshtė serbe”. Mirėpo, janė argumentet qė i kundėrvihen retorikave boshe. Argumentet historike flasin bindshėm se “serbėt janė vendosur nė Kosovė me rastin e zgjerimit tė shtetit serb nė kėtė drejtim nga nemanjiqėt”. Nė librin qė po u shpėrndaj pjesėmarrėsve tė debatit”Tė vėrteta pėr Kosovėn” do tė ndeshni realitetin se nė territorin etnik shqiptar, pėr pasojė pushtimesh, nė Mesjetė dhe nė kohėn e Perandorisė Osmane, janė vendosur pakica sllave, turke dhe rome.
 
Pakica serbe ėshtė shtuar ndjeshėm me kolonizimin e dhunshėm midis dy luftėrave botėrore, megjithėse kurrė nuk ka arritur tė jetė mbi 10% tė popullatės nė tėrėsi.  Prandaj, nuk ėshtė e mundshme qė Kosova tė trajtohet si “mozaik nacional”, po sikurse qė nuk ėshtė e themeltė pėrpjekja e pseudoshkencės serbe qė qėndrimet posesive serbe ndaj Kosovės t’i mbėshtet nė histori. Ato qėndrime janė dyfish tė pathemelta.
 
Sė pari, janė tė pathemelta nė aspektin metodologjik tė cilėsimit tė karakterit kombėtar tė territorit, meqė po tė merrej historia si kriter, me gjithė realitetet nacionale-territoriale bashkėkohore,  Hungaria do tė kishte tė drejtė tė vinte dorė mbi pjesėn jugosllave tė Panonisė;Bullgaria dhe Hungaria  do tė rivalizonin rreth Beogradit;Greqia do tė vinte dorė mbi Stambollin; Shqipėria mbi Janinėn;Meksiko mbi Floridėn dhe Kaliforninė;Suedia mbi Norvegjinė dhe Finlandėn;Gjermania mbi pjesėt e rajoneve  tė Shlezisė dhe Suedeteve;Danimarka mbi Shlezvikun;Iraku mbi Kuvajtin”etj.
 
Sė dyti, ”qėndrimet posesive tė pėrmendura  janė tė pabaza edhe nė aspektin e tė vėrtetės materiale historike, meqė Kosova pėrkundėr pohimeve me karakter tė tillė, ”nuk ėshtė as djep i popullit serb, as djep i shtetit serb”. Nė njė libėr timin me titull “Nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės”(1998)kisha shkruar   se “Po qe se serbėt mendojnė se Kosova ėshtė’zemėr’ dhe ‘djep’ i ‘shtetit serb’, duhet tė kuptojnė se ‘transplatimi’ėshtė bėrė nė trup tė huaj, sikurse qė edhe fėmija ‘qė pėrkundet nė djep’ėshtė fėmijė i huaj”.
 
Shkenca e mirėfilltė ėshtė shumė rigoroze nė raport me pseudoshkencėn qė braktisė rregullat dhe parimet mbi tė cilat mbėshteten ligjsitė objektive.
 
Ka shumė fakte dhe argumente qė objektivisht flasin se Kosova nuk ka qenė fare “nė kadėr tė Serbisė” me konstituimin e saj si shtet i pavarur nė Kongresin e Berlinit tė vitit 1878; se nuk ka qenė nė “kuadėr politik tė Serbisė” me rastin e konstituimit tė bazės sė Federatės sė ish-Jugosllavisė multinacionale nė nėntor tė vitit 1943; se Kosova nuk ka qenė “nė kuadėr politik tė Serbisė” me rastin e konstituimit tė saj si njėsi e veēantė federale e Jugosllavisė me 9-12 nėntor 1944 nė Beograd, po sikurse qė shumė fakte dhe argumente flasin se Kosova ėshtė aneksuar nga Serbia nė vitin 1912 dhe 1918, se i “ėshtė bashkangjitur Serbisė” nėn  gjendje ushtarake (1945); se “ėshtė deklaruar pėr amendamentet e Serbisė” nėn gjendje tė presioneve tė jashtėzakonshme (1989), edhe pse  votimi “pėr” ėshtė bėrė edhe nga persona tė paautorizuar dhe se ka pasur shkelje procedurash;se Kosova, me plebishit (1991), ėshtė deklaruar pėr shtet sovran dhe tė pavarur; se Kosova  me asnjė akt tė vetin nuk ka dhėnė miratimin pėr krijimin e ish-Republikės Federative tė Jugosllavisė dhe tė Unionit Serbi-Mali i Zi.
 
Edhe po qe se i referohemi teorisė kushtetuese dhe tė drejtės ndėrkombėtare, do tė mėsojmė se vetėvendosja, si parim, dhe pėrcaktimi i njė populli pėr tė ardhmen e tij, pėrbėjnė pėrcaktuesin themelor dhe qėndror tė secilit popull pėr shtetin e vet, nė truallin e vet jetėsor. Shqiptarėt pėr asnjė arsye nuk mund tė pėrjashtohen nga kjo e drejtė, e cila, u takon qoftė si e drejtė kombėtare, qoftė si e drejtė e njė territori tė individualizuar.
 
Mbi bazėn e fakteve dhe argumenteve qė u theksuan dhe mbi njė numėr tjetėr faktesh dhe argumentesh qė mund tė gjeni nė botimet e mia qė po u shpėrndaj, Kosova nuk mund tė privohet nga e drejta e tė qenėt shtet sovran dhe i pavarur.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca. net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.