|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

E ardhmja e Kosovės dhe stabiliteti ballkanik

 
 

 

17 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (16.11.2005), Ardita Simiēia

Kosova pėrgatitet pėr negociatat mbi statusin pėrfundimtar. Me emėrimin e tė dėrguarit tė posaēėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr kėtė proces, Marti Ahtisari, pritet qė sė shpejti si Beogradi dhe Prishtina tė fillojnė t’i japin formė kėrkesave tė tyre pėr kėtė proces. Por siē theksuan pjesėmarrėsit nė njė konferencė tė organizuar dje nė Klubin Metropolitan, procesi i negociatave pritet tė jetė i vėshtirė, dhe rezultati pėrfundimtar mund tė mos vijė pėrmes kompromisit, por si imponim nga fuqitė perėndimore nė kėtė proces:

Konferenca e organizuar nga Aleanca pėr Kosovėn e re, theksoi presidenti i saj Samuel Hoskinson, synon tė shqyrtojė perspektivėn politike dhe ekonomike tė sė ardhmes sė Kosovės. Diskutimet u pėrqėndruan kryesisht nė procesin e negociatave, pėrgatitjet dhe kohėzgjatjen e tij dhe rezultatin e mundshėm pėrfundimtar:

"Ēfarė shansi kanė bisedimet Prishtinė-Beograd pėr tė pėrfunduar me sukses, pra pėr tė dalė me njė marrėveshje tė mbėshtetur nga tė dyja palėt? Unė shoh fare pak gjasa pėr njė marrėveshje tė tillė. Nėse ndodh kjo, deri nė ē’nivel mund tė imponojė komuniteti ndėrkombėtar njė zgjidhje, nėse shqiptarėt qė pėrbėjnė 90 pėr qind tė popullatės nė Kosovė nuk e mbėshtesin kėtė zgjidhje? A mund t’i lejohet Beogradit tė mbajė peng tė zhvillimeve tė brendshme politike tė ardhmen e Kosovės dhe zhvillimin dhe qėndrueshmėrinė e mbarė rajonit?" pyet ish-ambasadori Uilliam Uoker.

Profesor Sami Repishti thekson se pala shqiptare ėshtė shprehur qartė se nuk do tė ketė kompromis pėr pavarėsinė dhe se edhe komuniteti ndėrkombėtar duhet ta pranojė pavarėsinė si alternativa qė i shėrben mė sė miri qėndrueshmėrisė dhe demokratizimit tė Kosovės: "Demokratizimi i plotė i shoqėrisė, veēanėrisht mbrojtja e pakicave mund tė arrihet mė sė miri pas shpalljes sė njė shteti tė pavarur. Nocioni i pavarėsisė sė kushtėzuar nuk pranohet nė Kosovė. Atje flitet tani pėr pavarėsi tė plotė me kushtėzimin e antarėsimit nė Bashkimin Evropian dhe nė Nato."

Janush Bugajski i Qendrės pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare thekson se sa mė shumė tė zgjasin negociatat pa arritjen e njė rezultati pėrfundimtar, aq mė shumė do tė rriten tensionet si brenda nė Kosovė, ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, dhe ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe Rusisė.  Analisti foli edhe pėr lidhjen ndėrmjet statusit dhe standarteve. "Standartet nuk mund tė plotėsohen pa njė program tė qartė drejt statusit pėrfundimtar."

Por Xhon Norris i Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave thekson se vetė shqiptarėt po e vėshtirėsojnė pozitėn e tyre duke u marrė me luftė politike dhe duke mos u pėrqėndruar nė ēėshtjet thelbėsore: "Ka vend pėr t’u shqetėsuar shumė pėr qėndrimin e shqiptarėve tė Kosovės nė kėtė proces. Nė njė kohė qė duhet tė luajnė njė rol shumė historik partitė politike tė shqiptarėve janė angazhuar nė zėnka tė vogla politike.

Ndėrkohė qė figura si Riēard Holbrook janė shprehur haptazi se nuk duhet tė ketė asgjė mė pak se njė pavarėsi tė kushtėzuar, duket se shqiptarėt po ia vėshtirėsojnė komunitetit ndėrkombėtar realizimin e kėtij objektivi," thotė zoti Norris. Analisti thekson se politikanėt shqiptarė po pėrpiqen tani tė tregojnė kush e do mė shumė pavarėsinė, nė vend qė tė pėrpiqen t’i provojnė komunitetit ndėrkombėtar se janė tė aftė ta administrojnė Kosovėn.

Pjesėmarrėsit nė diskutim shprehėn shqetėsimin se me qėndrimet e tyre, Prishtina dhe Beogradi do ta bėjnė tė pamundur arritjen e njė kompromisi dhe si rezultat komuniteti ndėrkombėtar do tė detyrohet tė imponojė njė zgjidhje. "Shumė vende perėndimore nuk janė me ngut pėr tė arritur njė zgjidhje dhe pėr momentin po kėmbėngulin qė zgjidhja duhet arritur nga palėt e angazhuara.

Por meqė kjo do tė jetė thuajse e pamundur, kėto negociata do tė vazhdojnė pafundėsisht, ose perėndimi do tė marrė nė dorė vendimin pėr ta zgjidhur kėtė ēėshtje," thotė ish-Sekretari amerikan i Mbrojtjes Morton Abramovic. Ish-zyrtari amerikan shpreh besimin se pala shqiptare nė negociata do tė arrijė tė organizohet mė mirė dhe do t’i pėrmbahet njė qėndrimi maksimalist nė kėrkesat e tyre. Nėse ndodh kjo, parashikon zoti Abramovic, sfida kryesore do tė jetė decentralizimi. Shqiptarėt do tė forconin pozitėn e tyre nėse qė tani angazhohen mė seriozisht nė zbatimin e standarteve, veēanėrisht nė mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave.

Nė drejtim tė garantimit tė tė drejtave tė pakicave, profesori i Universitetit Kombėtar tė Mbrojtjes Hans Binendjik thotė se zgjidhja pėrfundimtare duhet tė pėrfshijė krijimin e njė territori relativisht autonom brenda Kosovės pėr kėto pakica: "Njė ndėr tre pėrjashtimet qė ka bėrė Grupi i Kontaktit ėshtė tė mos ketė ndarje tė Kosovės. Por nė realitet Kosova funksionon si e ndarė. Njė ndėr mėnyrat pėr ta zhbėrė kėtė ndarje ėshtė krijimi i njė zone tė mbrojtur pėr pakicat, e cila tė ketė njė zyrtar tė veēantė administrues."

Nė diskutimet pėr tė ardhmen ekonomike tė Kosovės, pėrfaqėsues tė Bashkimit Evropian dhe Agjencisė Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtar theksuan se, pavarėsisht nga procesi i negociatave, ata po punojnė pėr tė zhvilluar shtyllat e njė shoqėrie civile me institucione tė forta dhe me njė ekonomi tė suksesshme nė Kosovė, nė kuadėr tė ndihmave pėr zhvillimin e mbarė rajonit. Dorothi Roxhers punon nė programin e ndihmave ekonomike pranė Departamentit tė Shtetit: "Programet tona tė ndihmave kanė pėr qėllim tė krijojnė pavarėsinė ekonomike.

Shpresojmė se investimet e drejtpėrdrejta tė bėhen njė faktor i rėndėsishėm i zhvillimit ekonomik tė Kosovės dhe zhvillimit tė mbarė rajonit, pasi integrimi i rajonit tė Evropės Jug lindore, si tė vetė rajonit ashtu edhe integrimi nė Evropė do tė jetė njė objektiv kryesor. Nė kėtė drejtim zgjidhja e statusit ėshtė shumė e rėndėsishme nė vendosjen e qėndrueshmėrisė, gjė qė tėrheq edhe njė numėr mė tė madh investuesish."

Ecejaket diplomatike tė tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara Marti Ahtisarit nė Prishtinė dhe Beograd pritet tė fillojnė brenda njė periudhe tė shkurtėr kohore. Por arritja e njė zgjidhjeje do tė kėrkojė njė kohė shumė mė tė gjatė dhe njė angazhim serioz dhe ndoshta imponues nga fuqitė perėndimore. Pėr Zėrin e Amerikės Ardita Simiēia, Washington.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.