|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sadam Husein / Sllobodan Milosheviē: Tė pėrbashkėtat dhe dallimet mes dy gjykimeve

 
 

 

17 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (16.11.2005), Andre de Nesnera

Gjyqi i ish-Presidentit irakian Saddam Hussein pritet tė rifillojė nė Bagdad gjatė kėtij muaji. Nė kėtė material nga Uashingtoni, korrespondenti i Zėrit tė Amerikės Andre’ de Nesnera bėn njė krahasim mes gjyqit tė Saddamit dhe atij tė ish-Presidentit jugosllav Slobodan Millosheviē nė Hagė:

Mė 19 tetor, ish-presidenti irakian Saddam Hussein doli para njė gjykatė nė Bagdad. Sė bashku me shtatė persona tė tjerė, ai ėshtė akuzuar pėr krime kundėr njerėzimit, pėr torturimin dhe vrasjen e mbi 140 burrave dhe djemve pas njė atentati kundėr tij nė vitin 1982 nė qytetin e Duxhailit. Ish-udhėheqėsi irakian deklaroi se ishte i pafajshėm.

Pas njė seance prej rreth tri orėsh, u vendos qė gjyqi tė rifillonte mė 28 nėntor. Gjatė seancės sė parė Sadam Huseini dhe avokatėt e tij menjėherė sfiduan autoritetin e gjykatės sė posaēme. Laurel Miller, eksperte pėr krimet e luftės nė Institutin e Paqes thotė se edhe njė i pandehur tjetėr i njė profili tė tillė, e ka pėrdorur kėtė lloj taktike. “Tė njėjtėn gjė e kemi parė me gjyqin e ish-Presidentit Jugosllav Sllobodan Millosheviē nė Hagė. Gjatė gjithė procesit, ai ėshtė pėrpjekur tė sulmojė besueshmėrinė e gjykatės dhe tė sfidojė legjitimitetin e saj. Dhe mendoj edhe nė gjyqin e Sadam Huseinit do tė vazhdojmė tė shohim tė njėjtėn gjė, por nuk mendoj se kjo linjė mbrojtjeje do tė jetė e suksesshme”.

Krahasimi mes dy gjyqeve ėshtė i pashmangshėm. Bėhet fjalė pėr dy ish-udhėheqės tė akuzuar pėr tė njėjtat krime: genocid, krime kundėr njerėzimit dhe krime lufte. Por ekspertėt thonė se nuk ka ngjashmėri tė tjera. Njė nga ndryshimet ėshtė se Sllobodan Millosheviēi po vetėmbrohet, ndėrsa Sadam Huseini mbrohet nga njė ekip avokatėsh ndėrkombėtarė.

Njė ndryshim tjetėr ėshtė se Sllobodan Millosheviēi po gjykohet nga njė gjykatė ndėrkombėtare, ndėrsa Sadam Huseini gjykohet nė vendin ku akuzohet dhe gjykatėsit janė irakianė. Michael Scharf, njė ekspert i njohur i sė drejtės penale ndėrkombėtare nė Fakultetin Juridik nė universitetin Case tė Ohajos thotė se shumė njerėz donin qė Sadam Huseini tė gjykohej nga njė gjykatė ndėrkombėtare.

Por zoti Scharf thotė se zyrtarėt irakianė donin qė procesi tė kryhej nė Irak, kėshtuqė krijuan atė qė ai e quan njė gjykatė vendase tė ndėrkombėtarizuar:  “Ėshtė gjyq vendas sepse gjykatėsit, prokurorėt janė irakianė dhe zhvillohet nė Bagdad. Por ėshtė i ndėrkombėtarizuar sepse po pėrdor statutet e gjykatave pėr Jugosllavinė dhe Ruandėn qė pėrcaktojnė krimet, mbrojtjen dhe procedurėn. Dhe gjykatėsit dhe prokurorėt janė kualifikuar nga organizata ndėrkombėtare joqeveritare dhe njė grup institucionesh akademike po ndihojnė gjykatėsit, Pra ėshtė njė gjykatė hibride”.

Ekspertėt thonė se njė ndryshim tjetėr mes dy proceseve ėshtė se gjykatat ndėrkombėtare nuk parashikojnė dėnimin me vdekje. Kėshtuqė dėnimi maksimal i Sllobodan Millosheviēit nėse shpallet fajtor do tė ishte ai me vdekje. Ndėrsa Saddam Husseini mund tė dėnohet me vdekje. Ekspertėt thonė se njė shqetėsim i shprehur nga zyrtarėt irakianė ėshtė se sa gjatė po shkon gjyqi i Millosheviēit, pothuajse katėr vjet.

Zonja Miller e Institutit tė Paqes thotė se nė Irak mund tė ketė presion qė gjyqi i Saddam Huseinit tė jetė i shpejtė dhe tė mos zgjasė aq shumė sa ai i Millosheviēit: “Nga njėra anė, njerėzit shqetėsohen qė procesi i Milloshevicit po zgjat kaq shumė, sepse krijohet pėrshtypja qė drejtėsia po vonon dhe nuk po vendoset nė vend. Por nga ana tjetėr, nė fund tė fundit nė gjyqin e Millosheviēit, do tė ishte e pamundur qė dikush tė mbronte argumentin qė procesi ka qenė i padrejtė. Kėshtuqė ndonjėherė nuk ėshtė e thėnė qė shpejtėsia e procesit tė ketė lidhje direkt me drejtėsinė”.

Analistėt thonė se ėshtė thelbėsore qė gjyqi i Sadam Huseinit tė jetė i drejtė. Por nga ana tjetėr ata janė tė njė mendjeje se do tė jetė njė detyrė e vėshtirė duke patur parasysh gjendjen e tensionuar politike nė Irak dhe praninė e njė tė pandehuri qė ngjall aq shumė acarim tek popullsia. 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.