|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gashi: Nė Kosovė ka konsensus tė plotė pėr respektimin e tė drejtave tė pakicave

 
 

 

17 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (16.11.2005), Laura Konda

Alush Gashi, kryetar i grupit parlamentar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės tha dje nė njė intervistė me Zėrin e Amerikės se njė Kosovė e pavarur do tė ishte nė tė mirė jo vetėm tė saj, por edhe tė rajonit dhe tė Serbisė dhe shtoi se shteti i Kosovės do tė garantonte tė drejtat e pakicės serbe. Zoti Gashi ndodhet pėr vizitė nė Washington pėr takime me nė Departamentin e Shtetit, Kongres dhe nė organizata qė janė marrė me ēėshtjen e Kosovės, pėr bisedime para hapjes sė negociatave. Kolegia Laura Konda e intervistoi zotin Gashi, i cili foli fillimisht pėr rezolutėn qė diskutohet sot nė Kuvend dhe ku do tė shprehet qėndrimi pėr pavarėsi pa kushte:                                                      

Zėri i Amerikės: Zoti Gashi parlamenti pritet tė diskutojė lidhur me rezolutėn mbi pavarėsinė e Kosovės, ndėrkohė qė pėrfaqėsuesi i zyrės amerikane nė Prishtinė dhe kryeadministratori i Kosovės kanė shprehur shqetėsim qė kjo ėshtė e parakohėshme nė kushtet e tanishme tė Kosovės. Ēfarė pritet nga sesioni i parlamentit?

Alush Gashi: Nė seancėn e tre shtatorit u mor vendim qė tė formohet grupi pėr hartimin e rezolutės, e cila do t’i ofrohet seancės plenare pėr shqyrtim, besoj pėr miratim. Grupet parlamentare kanė punuar sė bashku dhe kanė arritur njė konsensus lidhur me tekstin tė cilin e kanė nėnshkruar dhe ia kanė ofruar kryesisė sė Kuvendit pėr procedim tė mėtejshėm dhe mendoj se ėshtė njė tekst i cili ėshtė shumė korrekt nė regjistrin e sė kaluarės sonė. Ėshtė njė tekst qė shpreh gjithashtu njė transparencė dhe njė korrektėsi pėr atė sesi e sheh kuvendi Kosovėn:

Njė Kosovė e cila do tė ketė njė kushtetutė evropiane, njė Kosovė e cila do tė garantojė tė drejta pėr gjithė qytetarėt tanė, tė drejta tė posaēme pėr minoritetet e kėshtu me radhė, por edhe qė kėrkon njohje ndėrkombėtare tė njė Kosove tė pavarur, me njė pavarėsi tė plotė, pa kushtėzime dhe mendoj se nė kėtė pjesė mund tė jetė mosmarrėveshja lidhur me qendrat e ndryshme tė vendosjes, tė cilat janė tė bindura se sot Kosova nuk mund tė njihet e pavarur, ndoshta duhet pritur edhe disa muaj.

Zėri i Amerikės: Nėnsekretari amerikan i shtetit, Nicholas Burns dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė ndėrkombėtarė kanė shprehur shqetėsim se gjendja shėndetėsore e zotit Rugova mund tė ndikojė nė bisedimet pėr statusin...

Alush Gashi: Presidenti Rugova ka qenė nė njė shėndet tė mirė dhe ėshtė hera e parė qė ka ankesa. Ato shqetėsime sigurisht qė janė tė datave mė tė hershme tė para disa muajve. Fatmirėsisht pėrgjigjia ndaj terapisė ėshtė shumė impresive dhe unė jam i bindur qė procesin e negociatave presidenti do ta udhėheqė me shumė sukses.

Zėri i Amerikės: Aktualisht tani Lidhja Demokratike e Kosovės ėshtė pa njė kryetar. Si po funksionon partia juaj nė kėto kushte?

Alush Gashi: Jo, faktet tregojnė qė Lidhja Demokratike e ka kryetarin...

Zėri i Amerikės: E kam fjalėn qė kur kėrkoi dorėheqjen zoti Rugova...

Alush Gashi: Ne veprojmė nė bazė tė statutit i cili ėshtė i pranuar nga OSBE-ja dhe nė bazė tė atij statuti, ne vjet i kemi patur zgjedhjet nė parti, kemi pasur njė kuvend, ku doktor Ibrahim Rugova u zgjodh kryetar i Lidhjes Demokratike dhe ai vazhdon tė jetė kryetar. President Rugova me iniciativėn e tij ka ofruar dorėheqjen nė kryesi tė LDK-sė qė pėr shkak tė angazhimeve ditore, qė nė kuadėr tė statusit ne tė bėjmė njė zgjedhje tjetėr.

Statuti i Lidhjes Demokratike tė Kosovės cakton qė nė rast tė angazhimeve tė kryetarit, atė punė mund ta kryejnė nėnkryetarėt, Sekretari i Pėrgjithshėm, apo njė anėtar i kryesisė dhe mendoj se ēėshtja e Kryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nė bazė tė statusit do tė shqyrtohet nė kuvendin e ardhshėm, ku unė pres qė zoti Rugova do tė zgjidhet pėrsėri Kryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės.

Zėri i Amerikės: Qeveria e Serbisė ka paraqitur disa direktiva lidhur me zgjidhjen e statusit tė Kosovės, sipas sė cilave hidhet poshtė ēdo lloj zgjidhjeje qė ka tė bėjė me pavarėsinė dhe mbėshtet pėrpjekjet pėr njė marrėveshje kompromisi. Sipas mendimit tuaj, sa do tė ndikonte kjo nė synimin qė kanė shqiptarėt, synimin e sė ardhmes sė Kosovės qė ėshtė pavarėsia?

Alush Gashi: Ne njohim tė drejtėn e Beogradit qė tė interesohet pėr minoritetin serb nė Kosovė dhe lidhur me kėtė ēėshtje ne jemi shumė tė interesuar qė tė bashkėpunojmė me tė. Sa pėr statusin e Kosovės, Beogradi nuk ka tė drejtė dhe mendojmė qė njė pavarėsi e plotė dhe e menjėherėshme do tė ndikonte mirė pėr rajonin, do tė jetė mirė edhe pėr serbėt, si nė Kosovė, por ashtu nėse ėshtė mirė pėr nė Serbi, ne nuk na pengon.

Ato deklarata janė 50 vjet tė vonuara dhe mendoj se ēdo pėrpjekje e Serbisė pėr ta ndėrruar kahjen e vėmendjes ėshtė gabim. Qeveria e Serbisė ėshtė mirė t’ua shpjegojė qytetarėve tė Serbisė se Kosova do tė jetė e pavarur, do tė jetė njė shtet normal i cili ofron fqinjėsi tė mirė, i cili ofron garantim tė plotė tė sė drejtave tė minoriteteve, kėtė radhė tė minoritetit serb, qė ofron edhe mekanizma tė sigurtė, tė qėndrueshėm pėr garantimin e tė drejtave. Prandaj si propozim i tillė, apo vendim i tillė pėr ne ėshtė plotėsisht i papranueshėm.

Zėri i Amerikės: Ditėt e fundit presiedenti i Serbisė, Boris Tadic ishte pėr njė vizitė nė Moskė ku presidenti Putin nė bisedimet me tė shprehu shqetėsim lidhur me fatin e 200 mijė serbėve tė zhvendosur nga Kosova qė nga periudha e luftės. Sa reale ėshtė kjo shifėr?

Alush Gashi: Kur diskutohet ēėshtja e tė drejtave tė njeriut, numrat ndoshta nuk kanė edhe aq rėndėsi. Sigurisht, zoti Putin ka menduar se Kosova kurrė nuk ka patur mė tepėr se 200 mijė serbė. Ne jemi zotuar dhe kemi njė konsensus tė plotė qė t’i sigurojmė tė drejtat e minoriteve dhe nė kuadėr tė saj edhe tė drejtat e minoritetit serb. Kėshtuqė presidenti rus nuk ka arsye tė shqetėsohet, sepse pėrpjekjet tona janė shumė tė qėndrueshme. Ne nuk do tė lejojmė qė asnjė qytetar i Kosovės tė diskriminohet dhe nė kuadėr tė saj, as minoriteti serb.

Zėri i Amerikės: A janė marrė masa konkrete pėr garantimin e tė drejtave tė minoriteteve, kryesisht atij serb nė Kosovė?

Alush Gashi: Me kornizėn kushtetuese janė specifikuar tė gjitha tė drejtat. Me kushtetutėn qė ne ofrojmė si pjesė e kėtij procesi qė tani ka filluar, do tė krijojmė mekanizma tė cilat i garantojnė ato tė drejta dhe do tė ftojmė edhe institucione ndėrkombėtare pėr tė mbikqyrur procesin. Nė Kosovėn e pavarur, sovrane, demokratike ne do ta ftojmė edhe bashkėsinė ndėrkombėtare qė ndihmon pėr ēėshtjet e sigurisė pėr gjithė qytetarėt e Kosovės.

Mendoj qė do tė jetė njė shtet i pavar me praninė e NATO-s, me praninė e institucioneve ndėrkombėtare qė do t’i vėzhgojnė institucionet demokratike nė Kosovė dhe jam i bindur qė Kosova do tė jetė shembull i mirė i zhvillimit tė njė demokracie nė Evropėn Lindore.

Zėri i Amerikės: Cili ėshtė synimi i vizitės suaj kėtu nė Washington?

Alush Gashi: Nė Washington ndodhem pėr takime nė Departamentin e Shtetit dhe nė Shtėpinė e Bardhė, nė senat dhe Kongres si edhe nė njė numėr organizatash qė kanė punuar pėr shumė vite pėr ēėshtjen e Kosovės. Natyrisht nė fillim tė procesit tė negociatave, ne kemi arsye pėr tė kėrkuar sqarime, pėr disa ēėshtje qė nuk janė tė specifikuara aty dhe natyrisht si Kosovė e cila synon tė ketė lidhje speciale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ne me kapacitetin tonė modest e ofrojmė fillimin e njė procesi tė tillė.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.