|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova dhe Mali i Zi, sfida pėr politikėn e Serbisė

 
 

 

17 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (17.11.2005), Barry Wood

Ndėrkohė qė statusi i marrėdhėnieve tė Serbisė me Kosovėn dhe Malin e Zi do tė jetė shumė shpejt subjekt diskutimesh, politikanėt serbė mund tė jenė duke hyrė nė njė fazė tė re e tė paparashikueshme

Nė Serbi, koalicioni reformist i Kryeministrit Vijosllav Koshtunica vazhdon tė qendrojė nė pushtet pėr shkak se ka mbėshtetjen jozyrtare tė Partisė Socialiste tė Sllobodan Millosheviqit tė akuzuar pėr krime lufte. Por, qeveria do tė pėrballet shumė shpejt me prova kritike ndėrkohė qė pėrfytet me marrėdhėniet e Serbisė me Kosovėn dhe Malin e Zi.

Ndėrkohė qė negociatat e organizuara nga Kombet e Bashkuara mbi statusin e ardhshėm tė Kosovės pritet tė fillojnė shumė shpejt, Kryeministri Koshtunica ėshtė nė procesin e formulimit tė pozitės sė qeverisė sė tij. Edhe parlamenti po pėrgatitet tė hapė debatin rreth ēėshtjes sė Kosovės.

Megjithėse formalisht ėshtė ende pjesė e Serbisė, Kosova ėshtė administruar nga Kombet e Bashkuara pėr gjashtė vjet, qė kur forcat e Natos dėbuan trupat serbe nga krahina. Shumica shqiptare prej 95 pėr qind e Kosovės kėrkon pavarėsinė dhe fuqitė e mėdha janė tani mė afėr pranimit tė kėsaj mundėsie.

Por nė Serbi, Kosova ėshtė njė ēėshtje shpėrthyese politike. Asnjė nga partitė kryesore politike tė Serbisė nuk ėshtė e gatshme as tė diskutojė rreth humbjes sė mundshme tė Kosovės, qė sipas tyre ėshtė djepi i Krishterimit Ortodoks tė Serbisė. Morėpo privatisht,  politikanėt serbė pranojnė qė ka shumė tė ngjarė qė Kosova do tė shkėputet nga Serbia. Fuqitė perėndimore tė pėrfshira mė shumė nė negociatat e ardhshme ngulin kėmbė qė shqiptarėt e Kosovės duhet tė garantojnė tė drejtat e pakicės dhe tė lejojnė frekuentimin e faltoreve fetare serbe.

Edhe Mali i Zi ėshtė problem pėr Koshtunicėn. Ky territor i vogėl dhe me popullsi tė rrallė ėshtė aktualisht i lidhur me Serbinė nė njė federatė tė lirshme, por ai shtyp monedhėn e tij dhe gėzon autonomi tė gjerė. Qeveria malazeze kėrkon pavarėsi tė plotė pėr republikėn malore bregdetare dhe pritet qė vitin tjetėr Mali i Zi  tė mbajė njė referendum mbi pavarėsinė.

Analisti politik, Xhejms Lion, pėrfaqėsuesi i Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave nė Beograd, thotė se gjasat janė qė Mali i Zi tė shkėputet nga Serbia. Ai pajtohet me shumicėn e analistėve, tė cilėt parashikojnė qė edhe Kosova do tė fitojė njė lloj pavarėsie.

Analisti politik dhe ekonomik, Mirosllav Prokopijeviē, parashikon qė humbja e tė dy territoreve mund tė pėrforcojė elementin nacionalist nė politikat e Serbisė. Ai thotė se kur tė zhvillohen zgjedhjet nė Serbi, ndoshta gjatė vitit tė ardhshėm, Partia nacionaliste ekstreme Radikale do tė vijė nė pushtet:

“Kjo ėshtė e sigurt, pėr shkak se sipas tė gjitha anketave tė opinionit, ajo gėzon mbėshtetjen e 35 pėr qind tė qytetarėve dhe pasi sipas sistemit tonė tė pėrfaqėsimit proporcional, me njė pjesėmarrje prej 45 pėr qind ose mė pak nė zgjedhje, Partia Radikale do tė ketė mundėsinė tė formojė vetėm qeverinė. Kjo do tė thotė, theksoi analisti Prokopijeviē, se radikalėt do tė mbajnė tė paktėn 126 nga 250 vendet nė parlament.”

Radikalėt, udhėheqėsi i tė cilėve, Vijosllav Sheshel, ėshtė hedhur nė gjyq nė Hagė nėn akuzat pėr krime lufte, kanė qenė prej kohėsh aleatė tė ish presidentit tė diskredituar Sllobodan Millosheviē.       

Zoti Koshtunica, njė avokat kushtetues, ka qeverisur nė krye tė njė koalicion shumėpartiak tė pėrēarė. Si shumica e politikanėve reformistė, ai kėrkon qė njė ditė Serbia tė jetė pjesė e Bashkimit Evropian.

Negociatat paraprake kanė filluar, por Evropa dhe Shtetet e ashkuara e kanė kushtėzuar pėrparimin e mėtejshėm drejt integrimit nė institucionet perėndimore me ekstradimin brenda kėtij vitit tė Ratko Mlladiēit, ish komandanti ushtarak i serbėve tė Bosnjės, ndaj tė cilit janė ngritur akuza pėr krime lufte. Mendohet se zoti Mlladiē ndodhet i fshehur nė Serbi.  


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.