|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Mbyllet me tension seanca parlamentare e debatit pėr korrupsionin

 
 

 

16 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (15.11.2005), Armand Mero, Tiranė

Ėshtė mbyllur me tension dhe njė vendim ekstrem tė opozitės seanca pėr debat lidhur me fenomenin e korrupsionit. Acarimi nisi qė gjatė mbrėmjes sė djeshme ku pak para mesnatės punimet e parlamentit u bllokuan pas vendimit tė kryetares Jozefina Topalli pėr tė nxjerrė jashtė salle njė deputet socialist.

Sot deputetėt e partisė mė tė madhe tė opozitės nuk u ulėn sėrish nė sallė nė shenjė proteste, por qėndruan lart nė llozhat e parlamentit, vetėm pėr tė ndjekur deklaratėn e kryetarit tė grupit tė tyre parlamentar Pandeli Majko qė njoftoi bojkotimin e punimeve:

"Nė saje tė kryeministrit tuaj shumė dinjitoz pamė se seanca u kthye nė teatėr absurd. Reforma antikorrupsion u kthye nė dhunė verbale. Ai grup ėshtė vendosur nė llozhė por pėr tė shprehur protestėn karshi kryeministrit tuaj dhe mėnyrės se si jeni sjellė dje nė parlament, sjellje qė ju hedh poshtė atė qė keni thėnė se do tė jeni avokate e opozitės. Po pėrsėrisni tė njėjtat gabime qė keni bėrė nė 1992 dhe qė i konkluduat nė 1997. Ne kemi vendosur tė mos vijmė nė seancė derisa tė jemi tė bindur se kjo frymė nė kėtė sallė nuk do tė jetė e njejtė me atė tė djeshmen".

Punimet e parlamentit vazhduan mė pas normalisht. Debati i nisur qė dje u karakterizua nga akuzat e ashpra qė e djathta nė pushtet bėri ndaj pararendėsve tė saj. Pothuajse ēdo ministėr bėri biografinė e atij qė ka zėvendėsuar duke deklaruar se kanė konstatuar abuzime tė shumta financiare. Kryetari i grupit parlamentar tė Partisė Demokratike Baimr Topi deklaroi se mė e pakta qė socialistėt duhej tė bėnin ishte tė reflektonin:

"Pamė njė grup parlamentar tė opozitės, i cili duhej tė refkektonte pėr atė dėm tė konsiderueshėm qė i kanė bėrė jetės sė instiotucioeve dhe tė shqiptarėve.Ne e kemi shprehur dhe here tė tjera se parlamenti ka nevojė pėr njė opozitė serioze qė di tė bashkėpunoj, pėr njė opozitė e cila dje kur ishte nė mazhorancė ka pėrdorur mjaft demogogji pėr luftėn kundėr korrupsionit, pėr njė sistem kundėr kėsaj sėmundjeje".

 Por dhe socialistėt nga ana e tyre janė kundėrpėrgjigjur se fushata antikorrupsion e demokratėve dhe qeverisė sė kryeministrit Berisha ėshtė vetėm njė alibi pėr tė ndėrmarrė spastrime politike. Nga selia e partisė sė tij, kryetari Edi Rama u shpreh lufta e demokratėve kunder korrupsionit e nuk ėshtė gjė tjetėr vecse pėrbaltje e kundėrshtarėve dhe se korrupsioni sipas tij nuk luftohet me fjalė, me fyerje, me akuza nė erė, por me reforma.

Socialistėt vendosėn qė tė bojkotojnė punimet e parlamentit deri tė hėnėn e ardhshme. Ndėrsa demokratėt miratuan rezolutėn e pėrgatitur prej tyre nė tė cilėn i kėrkohet qeverisė reformimi dhe strukturimi i shėrbimit sekret, njė objektiv tė cilin nė tė vėrtetė qeveria ka kohė qė ja ka vėnė vetes. Po ashtu iu kėrkua prokurorisė qė tė rrisė reagimin pėr luftėn kundėr korrupsionit duke ndjekur penalisht cdeo zyrtar tė lartė tė pėrfshirė nė korrupsion.

Po ashtu parlamenti me anė tė rezolutės angazhohet qė brenda vitit tė shmangė gjendjen e konfliktit tė interesave nė Kėshillin e lartė tė Drejtėsisė, edhe kjo njė ēėshtje pėr tė cilėn ka njė debat tė hapur, vecanėrisht pėr faktin se vetė ky kėshill, apo dhe ministria e Drejtėsisė si dhe programi i asisitencės ligjore tė Bashkimit europian janė anashkaluar tėrėsisht.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.