|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serbia miraton direktivat pėr bisedimet mbi statusin e Kosovės

 
 

 

16 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (15.11.2005)

Qeveria e Serbisė njoftoi se ka miratuar direktivat pėr bisedimet e ardhshme pėr statusin e Kosovės, sipas tė cilave hidhet poshtė ēdo lloj zgjidhjeje qė ka tė bėjė me pavarėsinė.

Dokumenti qė do t’i paraqitet ligjvėnėsve nė Beograd ditėt e ardhshme, mbėshtet pėrpjekjet pėr njė marrėveshje kompromisi mbi tė ardhmen  e Kosovės. Por nė dokument hidhet poshtė si pa forcė ligjore ēdo zgjidhje qė do tė vinte nė pikėpyetje sovranitetin e Serbisė dhe integritetin e saj territorial.

Shumica shqiptare e banorėve tė Kosovės kėrkojnė pavarėsinė, ndėrsa serbėt kėmbėngulin qė ajo tė mbetet pjesė e Serbisė.

Nė njė takim nė Moskė, presidenti i Serbisė Boris Tadiē dhe presidenti rus Vladimir Putin bėnė paralajmėrim kundėr  ēdo zgjidhjeje qė do tė destabilizonte Ballkanin.

Zoti Putin shprehu shqetėsim tė veēantė lidhur me gjendjen e rreth 200 mijė serbėve qė u larguan nga Kosova pas ndėrhyrjes ajrore tė NATO-s nė vitin 1999, qė i detyroi forcat serbe dhe jugosllave tė sigurisė tė largoheshin nga Kosova. Qė nga mesi i atij viti, Kosova ėshtė nėn administrimin e OKB-sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.