|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mbahet nė Shkup Konferenca e Ministrave tė Mbrojtjes tė Kartės sė Adriatikut

 
 

 

16 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (15.11.2005), Naser Pajaziti, Shkup

Me miratimin e njė deklarate tė pėrbashkėt pėrfundoi sot nė Shkup Konferenca e ministrave tė mbrojtjes tė vendeve tė Kartės sė Adriatikut.

Nė deklaratė theksohet se aktiviteti i vendeve pjesėmarrėse duhet tė orientohet nė vazhdimin e bashkėpunimit rajonal, sigurimin e qėndrueshmėrisė nė rajon, vazhdimin e reformave dhe partneritetin nė luftėn globale kundėr terrorizimit.

Ministrat e mbrojtjes deklaruan se ėshtė i nevojshėm sigurimi i njė zhvillimi pozitiv pėr bisedimet pėr statusin e Kosovės. Gjithashtu u theksua nevoja pėr mbėshtetjen e Bosnjė Hercegovinės dhe Serbisė e Malit tė Zi nė Partneritetin pėr Paqe.

Ministrat e mbrojtjes tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe sekretari i mbrojtjes i Kroacisė nėnvizuan se vendet e tyre po vazhdojnė zbatimin e reformave tė rėndėsishme ushtarake dhe juridike nė pėrpjekje pėr tė arritur antarėsimin nė NATO nė njė tė ardhme tė afėrt.

Ministri maqedonas i Mbrojtjes, Jovan Manasievski deklaroi se vendet e Kartės sė Adriatikut deri tani kanė arritur rezultate tė suksesshme nė fushėn e reformave tė brendshme dhe bashkėpunimin rajonal. Zoti Manasievski tha se vendet e rajonit shpresojnė qė Aleanca e Atlantikut Verior edhe mė tej do tė aplikojė politikėn e dyerve tė hapura pėr vendet qė synojnė integrimin nė gjirin e saj.

Ministri shqiptar i Mbrojtjes, Fatmir Mediu tha se Shqipėria ka bėrė pėrparime tė ndjeshme nė drejtim tė pėrmbushjes sė kritereve pėr anėtarėsim nė NATO.

"Shpresoj qė nė Samitin e ardhshem te kete nje vleresim te qarte sa i perket progresit qe eshte bere ne rrugen drejt integrimit ne NATO dhe me tej te merret nje vendim i qarte per anetaresimin e Shqiperise dhe vendeve te tjera te rajonit ne NATO-s ne nje te ardhme te afert", tha zoti Mediu.

Nė konferencė ishte i pranishėm edhe Peter Flory, ndihmėsi i Sekretarit amerikan tė Mbrojtjes, i cili tha se Shtetet e Bashkuara do tė mbėshtesin pėrpjekjet pėr integrimin sa mė tė shpejt tė vendeve tė rajonit tė Ballkanit nė struktuar e Aleancės Veriatlantike.

 Karta e Adriatikut e mbėshtetur nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės u nėnshkrua 2 vjet mė parė mes Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė, si njė marrėveshje bashkėpunimi mes kėtyre vendeve qė aspirojnė njė anėtarėsim sa mė tė shpejtė nė Aleancėn Atlantike.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.