|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nju Jork Tajms: “Trashėgimtari” mund tė interpretohet si njė koment i koduar i vetė jetės sė Kadaresė

 
 

 

15 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (14.11.2005)

Nė prag tė daljes nėpėr raftet e librarive amerikane tė romanit tė parė tė Ismail Kadaresė, qė kur ai fitoi ēmimin Man Booker International, kritikėt nė Shtetet e Bashkuara po luajnė njė rol tė dyfishtė: atė tė analizės sė librit, por njėkohėsisht edhe tė prezantimit tė autorit para publikut jo shumė tė njohur me tė. Gazeta Nju Jork Tajms, botoi nė seksionin e saj tė sė dielės qė ia kushton kritikės sė librave  “Book Review”, analizėn pėr librin “Trashėgimtari”.

Kritikja Lorraine Adams e quan romanin “Trashėgimtari” njė tragji-komedi pėr vdekjen e njė komunisti tė betuar para se tė merrte pushtetin. Pasi vė nė dukje se Kadareja ishte nė garė me Gabriel Garsia Markesin, Milan Kunderėn, Margaret Atvudin, Filip Rothin dhe Xhon Apdajkun, pėr ēmimin Man Booker International, Adams thotė se vepra e tij ėshtė mė e vėshtirė pėr t’u gjetur, sidomos nė anglisht, dhe nė njė farė kuptimi thotė ajo “mė e vėshtirė pėr t’u rekomanduar”.

“Ėshtė njė prozė pėr tė frikshmen, me ngjarje qė zhvillohen nė njė reliev shiu dhe gurėsh, ku tė vetmet shkėndija qė ndriēojnė rrugėn janė mendimet mė tė thella tė qenieve tė trazuara njerėzore”. 

Ajo shton se toni i romanit ėshtė i fuqishėm.  Megjithėse nė anglisht libri vjen nga frėngjishtja, pasi ėshtė pėrkthyer mė parė nga shqipja, kritikja, qė edhe vetė romanciere  vė nė dukje se fjalitė e zhdėrvjellėta tė Kadaresė janė njėkohėsisht turbulluese dhe me humor.

Nė artikull, thuhet se shpesh Kadareja ėshtė krahasuar me Kafkėn, Oruellin, apo Kunderėn, por theksohet se biografia e tij ėshtė shumė e ndryshme nga ajo e tyre.

“Ai e ka kaluar pjesėn mė tė madhe tė jetės, nė njė vend ku tmerri ishte real, jo psikologjik. Ai nuk e krijoi nė imagjinatėn e tij mizorinė e  despotizmit, nga qetėsia e mbrojtur e demokracisė. Ndryshe nga Kundera, Kadareja nė njė farė mėnyre arriti ta shmangte burgun”, thuhet nė analizėn e titulluar: “Trashėgimtari”: Njė natė e frikshme nė Shqipėri.

Duke folur pėr “Trashėgimtarin”, kritikja pėrmend faktin qė Kadareja ėshtė mbėshtetur tek vetėvrasja e dyshuar e Mehmet Shehut. Romani fillon me thjeshtėsinė qė sipas analizės, karakterizon stilin e Kadaresė.

Ndėrsa hamendjet pėr pyetjet qė shtrohen nė libėr, marrin forma tė ndryshme, Kadareja i paraqet lexuesit monologjet e brendshme intime tė personazheve tė tij.       

“Ne pėrjetojmė ankthin e ēmendur tė arkitektit dhe pastaj tė doktorit tė cilit i kėrkohet tė bėjė autopsinė, i cili nuk ka dyshim se pėrgjigjia e tij do tė shėnojė fundin e tij. Me zhvillimin e ngjarjeve, dėgjojmė zėrin e vajzės, djalit, rivalit, Udhėrrėfyesit dhe nė fund nga varri, atė tė vetė Trashėgimtarit”, shkruan kritikja.

Ajo thotė se tė gjithė personazhet qė janė gjallė mendojnė e rikujtojnė veprimet e asaj nate, tė vetat dhe tė tė tjerėve, duke imagjinuar dhe duke ndryshuar variantet e ngjarjeve qė mund t’i nxjerrin tė pafajshėm, apo fajtorė si veten e tyre, ashtu edhe tė tjerėt. Vetėm mendimet e gruas sė Trashėgimtarit, pėr arsye qė bėhen tė qarta nė fund tė romanit, nuk dalin nė dritė.

Adams shprehet se “Trashėgimtari” mund tė interpretohet si njė koment i koduar i vetė jetės sė Kadaresė.

“Ashtu siē presim me ankth tė marrim vesh shkakun e vdekjes sė Trashėgimtarit, po ashtu do tė donim ta njihnim se ē’vend ka patur nė tė vėrtetė Kadareja nė Shqipėrinė e Enver Hoxhės. Mund tė vijė njė ditė qė roli i Kadaresė tė bėhet mė i qartė. A do ta marrim vesh ndonjėherė? Ky roman e zbulon tė vėrtetėn tek fjalėt imagjinare tė njė tė vdekuri, duke nxjerrė individin, mbi shumicėn. I jep vlerė imagjinatės, duke argumetuar se e vėrteta e njė njeriu, nuk gjendet gjithmonė tek veprat, apo fjalėt e tij, por tek shpirti. Pikėrisht atij i falet e gjithė letėrsia e madhe”.           

Para disa ditėsh edhe gazetar Los Angelos Times botoi njė kritikė pozitive tė Trashėgimtarit. Kritiku James Marcus shkruante se ashtu si librat mė tė mėdhenj, libri meriton vlerėsimin maksimal nga ana e lexuesit: qė tė lexohet pėr sė dyti.

Trashėgimtari, qė del nėpėr librari nė Shtetet e Bashkuara nė shkurt tė vitit tė ardhshėm, ėshtė pėrkthyer nga David Bellosi, i cili u zgjodh nga Kadareja pėr tė marrė ēmimin e pėrkthyesit Man Booker International. Shtėpia botuese Arcade qė botoi librin, ka nė proces botimi edhe Vajzėn e Agamemnonit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.