|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi Politik i Delegacionit tė Kosovės paraqet tri dokumente

 
 

 

15 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (14.11.2005), Besim Abazi, Prishtinė

Grupi Politik-Strategjik i Delegacionit tė Kosovės pėr bisedimet rreth statusit tė saj, ka pėrgatitur tri dokumente qė do t'i dėrgohen pėr miratim ekipit tė negociuesve.

Pas mbledhjes se sotme te grupit politik qė u mbajt me dyer tė mbyllura, ėshtė bėrė e ditur se kėto dokumente pėrfshijnė pikat themelore tė Pozicionit tė Delegacionit tė Kosovės rreth procesit tė zgjidhjės sė statusit final tė Kosovės, pastaj struktura organizative e grupeve punuese tė ekspertėve dhe segmenti logjistik i organizimit tė punės sė grupit politik/strategjik dhe tė grupeve punuese.

Grupi Politik, qė pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e forcave kryesore politike nė Kosovė, ėshtė themeluar nga ekipi i negociuesve pėr statusin e Kosovės dhe ai ka pėr detyrė tė hartojė platformėn e bisedimeve.

Miratimi i tij ka ndikuar nė zbutjen e mospajtimeve tė thella qė kanė karakterizuar fillimin e pėrgatitjeve pėr bisedimet rreth statusit tė Kosovės. Bisedimet pritet tė fillojnė sė shpejti, ndėrsa njė shtytje kėtij fillimi pritet t'i japė vizita e tė dėrguarit tė posacėm tė Kombeve tė Bashkuara Marti Ahtisaari i cili pritet tė vizitojė Prishtinėn dhe Beogradin mė 21 nėntor.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.