|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ambasadorja Ris: Udhėheqėsit fetarė mund tė japin ndihmesė nė luftėn kundėr trafikut tė njerėzve

 
 

 

15 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (14.11.2005), Armand Mero, Tiranė

 Ambasadorja e Shteteve tė Bashkuara nė Shqipėri, Marsi Ris, tha sot se pėrveē qeverisė apo institucioneve tė tjera jo shtetėrore, udhėheqėsit fetarė mund tė japin njė ndihmesė tė veēantė dhe tė rėndėsishme nė luftėn kundėr trafikut tė qenieve njerėzore.

Duke folur nė Konferencėn Ndėrfetare pėr tė luftuar trafikimin e personave, ambasadorja Ris tha se udhėheqėsit fetarė hyjnė nė komunitetet ku gratė dhe fėmijet joshen me anė premtimesh tė rreme nga trafikantėt dhe ata mund tė flasin mbi tema tabu nė njė mėnyrė tė tillė, qė njerėzit t’i dėgjojnė.

Sipas ambasadores amerikane udhėheqėsit fetarė janė nė pozitėn pėr tė paralajmėruar e mbrojtur, apo pėr t’u pėrjekur pėr shėrim aty ku parandalimi dėshton. Zonja Ris u shpreh se udhėheqėsit fetarė, mė mirė se kushdo tjetėr, kuptojnė nevojat materiale, shpirtėrore dhe arsimore, si dhe kulturėn dhe veēoritė delikate tė komuniteteve tė cilave u shėrbejnė.

Qeveria njofton dyfishimin e importimit tė energjisė

Qeveria shqiptare njoftoi, se duke nisur qė nga dita e nesėrme do tė dyfishohet importi i energjisė elektrike.Sipas Ministrit tė Ekonomisė dhe Energjisė, nga 4 milionė kilovat orė, importi do tė arrijė nė 8 deri 10 milionė, duke shfrytėzuar kėshtu tė gjithė kapacitetin e mundshėm tė linjave tė transmetimit.

Falė rritjes si importit do tė reduktohen edhe kufizimet drastike tė zbatuara nga Korporata Energjitike nė ditėt e fundit. Sipas ministrit Ruli, ndėrprerjet me energji mund edhe tė pėrgjysmohen. Sasitė e energjisė qė po blihen nga jashtė do tė pėrdoren sipas zotit Ruli, me shumė kujdes pėr tė ruajtur edhe rezervat hidrike tė vendit, tė cilat aktualisht janė nė nivele kritike.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.