|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Nga Manastiri i Deēanit tek Kisha e Shėn Stefanit nė Rozafė

 
 

 
14 nėntor 2005 /TN
 
Nga Kabil BUSHATI, editor i gazetės “Shkodra”
 
I gjithė lidershipi mbarė shqiptar, gjatė negocimit pėr pavarėsinė e Kosovės, sot po konvergon nė nji pikė:atė tė mbrojtjes sė tė drejtave tė pakicės sėrbe, ku nji vend tė randėsishėm zė dhe e drejta pėr ushtrimin e lirė tė besimit religjioz dhe mbrojtjen e objekteve tė kultit. Nė fakt liria e besimit asht gur themeli nė nji shtet demokratik dhe gjer kėtu nuk ka asgja tė keqe.
 
Por po vihet re nji farė potencimi tė kėtij problemi nga i tanė lidershipi shqiptar. Pra po maksimalizohen problemet e pakicės sėrbe dhe po minimalizohen ato tė shumicės shqiptare. Kemi nji servilosje tė kėtij lidershipi deri nė pėshtirosje.
 
E thanun ma shkoqun, tė gjitha kėto probleme tė pakicės sėrbe nė Kosovė dhe pakicave tė tjera rregullohen me nji Kushtetutė, ashtu siē veprohet rėndom nė tė gjitha shtetet demokratike tė botės. Biles kryetari i shtetit tė Kosovės nesėr mund tė firmosė Kartėn e Helsinkit dhe atyė tė Parisit pėr tė Drejtat e Njeriut, ashtu siē e kanė firmosė tė tjerėt.
 
Pra nuk ka nevojė pėr nji sikletosje tė tillė, kur nji siklet kaq tė madh nuk e ka as vetė Koshtunica. Por duke pa kėtė gadishmėri tė pa cak tė lidershipit shqiptar nė kėtė drejtim, pala sėrbe sot po mundohet tė nxjerrė pėrfitimė sa ma maksimale. Nuk mbetet mbprapa as Kisha Ortodokse helene. Skenari ėshtė ndertuar nėpėr Sillose tė dyshimta mesjetare.  
 
Sipas kėtij skenari sot diskutohet qė edhe Manastiri i Deēanit(sikur tė ishte Manastiri i Parmės)tė mbetet objekt ekstraterritorial sėrb brėnda Kosovės, sikur tė ishte ambasadė. Mbetet vetėm tė pyetet pala sėrbe se sa hektarė oborr dėshiron, a thue se atė tokjė shqiptare Koshtunicės ja ka pasė lanė baba. Le tė shkojmė ma tej, ortodoksia sėrbe,  duke pa servilosjen e lidershipit shqiptar, po jargavitet dhe po ndermerr sulme tė tjera nė kurriz tė popullit shqiptar.
 
Para pak kohėsh, nė malin e Rumisė, nė Krajė, arriti qė me helikopterrėt e ushtrisė tė vendosė pjesėt metalike tė nji kishe ortodokse. Paēka se Kraja nuk ka pasė asnjiherė nė historinė e saj kishė ortodokse. Kraja ka pasė Kisha Katolike, trojet e tė cilave janė tė ruajtuna edhe sot e kėsaj dite nga muslimanėt e Krajės si prona tė Kishės Katolike tė Shkodrės.
 
Kraja ka vetėm dy fshatra me katolikė, qė janė Shestani e Ljarja. Se ē'kėrkon kisha ortodokse nė malin e Rumisė kėtė vetėm mėndjet e errta tė hierarkėve ortodoksė mund ta dijnė. . . ndoshta edhe mendjet e shtetarėve shqiptarė qė nuk protestojnė botnisht. . .
 
Ma e bukura ndodhi nė Shkodėr para pak javėsh, gjithnji simbas kėtij skenari. Nji fondacion qė edhe sot nuk i thuhet emni, nė bashkepunim me Institutin e Monumenteve tė Shqipnisė, pėrmes Ambasadės Amerikane kalon nji shumė prej 30 mijė eurosh pėr rindėrtimin e nji Kishe tė Shėn Stefanit nė majė tė Kalasė sė Rozafatit nė Shkodėr, bash mbi temelet e Xhamisė 500 vjeēare tė Sulltan Mehmedit tė Dytė, Fatihut.
 
Pra besimtarėt muslimanė , nė shumicė,  provokohen randė nga kjo ambasadė. Dhe ku?Nė qytetin ma proamerikan tė Europės. Nė Shkodėr kudo nėpėr shtepia e zyra mbahet flamuri amerikan dhe portretet e Klintonit, Bushit Senjor e Bushit Junior.
 
Nė Shkodėr ka lokale me emrin e ish Presidentit Klinton. Shkodranėt ma razi do tė ishin sikur nė maje tė Kalasė tė Rozafatit tė ngrihej sa Statuja e Lirisė, nji Pėrmendore pėr Klintonin, qė u tregue mik me shqiptarėt nė ditėt ma tė vėshtira tė historisė. Po ē'don Kisha Ortodokse nė Shkodėr. Prej shekujsh nė kėtė qytet qarkullon nji fjalė e urtė, se nė Shkodėr gjithmonė ka pasė 99 ortodokse por 101 nuk janė ba kurrė.
 
Masandej mu nė mes tė Shkodrės, pėr besimtarėt ortodoksė u ndertue nji Kishė Katedrale, paēka se Katedrale Ortodokse nė Shkodėr nuk ka pasė asnjiherė. Si zakonisht, pėr kėtė ngjarje qeveria shqiptare dhe Presidenti i Republikės, kanė mbyllur gojėn. Ka reaguar vetėm Myftiu i Shkodrės Bashkim Bajraktari, i cili ka akcentuar se nuk do tė mbajė asnji pėrgjegjėsi nėse shkodranėt do tė reagojnė ashpėr.
 
Siē shihet ky skenar murgesk, nji Zot e di se ku e ka fundin. Fillon nė Deēan e mbaron nė Rozafė. Por sipas tė gjitha gjasave, nji skenar i tillė synon qė t'u tėrheqė vemendjen shqiptarėve nga Kosova Lindore, Preshevė-Bujanovci, dhe tenton ti detyrojė shqiptarėt qė tė merren me historina Manastiresh e Kishash. . . Vallė nė kėtė fillim shekulli, jemi nė epilogun e Manastirit tė Parmės?


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.