|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kundėr shfrytėzimit tė fėmijėve

 
 

 

14 nėntor 2005 /TN

E diel, 13 nėntor 2005 / BBC - I dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara pėr shitjen, prostitucionin, trafikimin dhe pornografinė e fėmijėve, Juan Miguel Petit, thotė se edhe pse autoritetet nė Shqipėri kanė marrė masa ndaj shfrytėzimit tė fėmijėve, ende duhet tė ndėrmerren politika sociale parandaluese.

Sipas tij, duhet njė pėrfshirje e gjėrė e shoqėrisė dhe masa drastike pėr uljen e varfėrisė, forcimin e kufijve dhe luftėn ndaj korrupsionit, si fenomene negative qė mbėshtesin trafikimin dhe shfrytėzimin e fėmijėve.

Korrespondenti i BBC-sė nė Tiranė, Ardi Pulaj, bisedoi me zotin Petit dhe fillimisht e pyeti se si paraqitet gjendja aktuale nė Shqipėri?

Juan Miguel Petit: Shqipėria ka hedhur hapa pėrpara dhe fillimi duket i mirė. Qeveria ėshtė angazhuar dhe ka krijuar instanca tė posacme nė strukturat e policisė, forcimin e kufijve, duke krijuar njėsi anti-trafikimi.

Por, problemi mbetet ekzistent. Mund tė shkoni nė njė lagje tė varfėr tė cdo qyteti nė Shqipėri dhe duke folur me familjet dhe fėmijėt, sheh se ėshtė njė gjė e zakonshme qė fėmijėt tė ēohen jashtė shtetit. Mbase ėshtė mėnyra e tyre pėr tė mbijetuar. Por, ata nuk janė koshientė pėr rreziqet qė paraqiten.

Fėmijėt pėrballen me trafikantė apo rrjete prostitucioni. Mendoj se pėr tė eleminuar kėtė problem ėshtė tė zhduket varfėria, sepse ky ėshtė njė nga shkaqet kryesore.

BBC: Cilėt fėmijė janė mė shumė tė ekspozuar ndaj trafikimit apo shfrytėzimit tė tyre?

Juan Miguel Petit: Ėshtė njė njė koincidencė e pėrgjithshmė qė popullsia rome apo egjiptiane nė Shqipėri janė mė shumė tė ekspozuar, por ėshtė e vėrtetė se nė cdo lagje tė varfėr, ka fėmijė qė shkojnė nė vende tė tjera. Mjafton tė shkosh nė njė shkollė e tė pyesėsh fėmijėt: a keni shokė qė kanė shkuar jashtė?

Dhe ata do tė thonė - po. Ne kemi pasur raste qė fėmijėt kanė shkuar nėpėrmjet maleve pėr tė hyrė nė Greqi, duke kontaktuar trafikantė. Nga ana tjetėr, vajzat e vogla janė tė ekspozuara, pasi ato mund tė bien pre e rrjeteve tė prositucionit apo pedofilisė.

Ato nuk kanė njė tė ardhme nga komuniteti i tyre, nėse shkollat nuk funksionojnė, nėse duhet tė kujdesen pėr familjen, nėse do t’u duhet tė martohen qė nė moshė tė vogėl, atėherė njė trafikant mund t’i ofrojė njė tė ashtuquajtur ėndėrr. Njė ėndėrr qė do tė kthehet nė tmerr.

Tė mbyllura nė njė apartament tė ndonjė vendi fqinj, tė shfrytėzuara dhe tė keqtrajtuara. Ne duhet tė veprojmė pėrpara trafikantėve. Shteti duhet tė jetė mė efiēent sesa trafikantėt apo mafia, duke ofruar mundėsi, punė dhe t'i ndihmojė tė vegjlit tė shpalosin vlerat e tyre.

BBC: A konsiderohet Shqipėria njė vend origjine apo tranziti pėr trafikimin e fėmijėve pėr nė vendet perėndimore?

Juan Miguel Petit: Trafikimi dhe lėvizja e fėmijėvė ėshtė njė realitet. Njė natė ne shkuam nė pikėn e kufirit tė Shqipėrisė me Greqinė dhe aty po riatdhesoheshin nė atė moment rreth 50 emigrantė, mes tė cilėve edhe njė fėmijė. Ka pasur raste qė janė rikthyer edhe pesė apo gjashtė. Tė dhėnat e organizatave ndėrkombėtare flasin se zyrtarisht nė vitet e fundit, janė rregjistruar cdo vit rreth 400-500 raste tė kthimit tė fėmijėve.

Por, ekspertėt e tė drejtave tė fėmijėve do tė thonin se nė tė vėrtetė rastet janė tre apo katėr herė mė shumė nga tė dhėnat zyrtare. Ne mund tė mendojmė se ēdo gjashtė orė njė fėmijė shqiptar, i pa shoqėruar, shkon nė Itali apo Greqi, duke kaluar kufirin. Nė disa raste trafikantėt rregullojnė kushtet qė kėta fėmijė tė lypin pėr familjen e tyre.

BBC: Cili ėshtė rreziku qė i pret kėta fėmijė kur shkojnė nė vendet e tjera?

Juan Miguel Petit: Pikėsėpari fėmijėt nuk ndjejnė se ata duhet tė shkojnė nė shkollė, tė pėrgatiten pėr punė, tė shijojnė kohėn e fėmijėrisė dhe mė pas tė bėhen tė rritur. Varfėria dhe dėshpėrimi ku ata jetojnė, i bėn ata tė mendojnė se duhet tė punojnė dhe tė pėrfitojnė tė ardhura pėr familjet e tyre.

Dhe ata rriten shumė shpejt. Njė vajzė nėntė vjecare pėrshembull mund tė lypė nė rrugė, por me kalimin e viteve kur ajo tė jetė 13 apo 14 vjeē, rreziqet pėr t’u pėrfshirė nė prostitucion janė tė mėdha dhe pėr tė do tė jetė e vėshtirė pėr t’u larguar nga kjo. Mund tė them se rreziqet janė tė mėdha.

BBC: Cfarė duhet bėrė mė shumė pėr tė ndaluar kėtė fenomen?

Juan Miguel Petit: Mendoj dy gjėra kryesore duhen bėrė. E para, duhet implementuar njė demokraci e shėndetshme pėr tė luftuar korrupsionin, modernizimin e policisė dhe forcimin e sistemit gjyqėsor. Dhe gjithashtu duhen ndėrmarrė strategji tė shumta sociale nga ana e qeverisė pėr zonat e lėna nė harresė si dhe tė pėrfshihen organizatat jo qeveritare dhe shoqėria.

BBC: Pas Shqipėrisė ju do tė nisni njė vizitė nė Greqi, vend nė tė cilin ėshtė raportuar se shumė fėmijė shqiptarė janė trafikuar pėr t’u shfrytėzuar, duke lypur nė rrugė, apo tė pėrfshirė nė aktivitete tė tjera ilegale. A po hetoni ju pėr kėto raste?

Juan Miguel Petit: Lėvizjet e popullsisė dhe migrimi i fėmijėvė pėr tė gjetur rrugė mbijetese, ndodhin nė njė hapėsirė gjeografike qė i kalon kufijtė, ndodh nė Itali, Greqi, Maqedoni. Nė kėtė mision ne jemi pėrqėndruar tek Shqipėria dhe Greqia. Mesazhi qė ne duam tė pėrcjellim ėshtė se kėto ēėshtje nuk i interesojnė vetėm njė vendi. Pėr fėmijėt duhet tė mendojnė qeveritė e tė gjitha vendeve.

Pra, ēėshtja qė nga Shqipėria janė trafikuar fėmijė nė Greqi, ėshtė ēėshtje qė duhet t’i interesojė edhe autoriteteve greke. Jam i sigurt se autoritetet greke do ta kuptojnė kėtė. Ne duam tė ndajmė me ta informacionin e mbledhur nė Shqipėri dhe idetė dhe tė shohim drejt njė pėrgjegjėsie tė ndarė mes dy vendeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.