|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

A ka tė drjetė njeriu tė kėrkojė ndihmė pėr t'i dhėnė fund jetės?

 
 

 

14 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (13.11.2005) - Gjykata e Lartė amerikane e filloi sesionin e saj pėr kėtė vit me njė ēėshtje shume delikate. Bėhet fjalė pėr tė drejtėn pėr tė vdekur. Gjykata dėgjoi argumentet kundėr njė ligji tė shtetit Oregon qė ka ngjallur polemika, nė bazė tė tė cilit lejohen vetėvrasjet e mundėsuara nga ndihma e doktorėve. Shumė vetė mendojnė se i sėmuri ka tė drejtėn tė vendosė qė tė vdesė me dinjitet, ndėrsa tė tjerė kėmbėngulin se vetėvrasja e ligjėruar ėshtė njė praktikė e rrezikshme.

Gjykata e Lartė e drejtuar nga kryetari i saj i ri po shqyrton njė ēėshtje qė mund tė ketė ndikim tek shumė amerikanė: A i shkel dispozitat federale pėr ilaēet njė ligj i shtetit Oregon, i cili lejon mjekėt tė pėrdorin ilaēe pėr tė shkaktuar vdekjen e pacientėve me sėmundje tė pashėrueshme dhe qė e kėrkojnė njė gjė tė tillė?

Administrata e Presidentit Bush ėshtė kundėr vetėvrasjes me ndihmėn e mjekut dhe po e kundėrshton ligjin e Oregonit tė ashtuquajtur “Vdekje me dinjitet”, duke argumentuar se ta afrosh artificialisht vdekjen, kjo pėrbėn njė pėrdorim tė paligjshėm tė barnave.

Por pėrkrahėsit e ligjit tė Oregonit thonė se qeveria federale nuk ka pse tė ndėrhyjė nė vendimin e pacientit pėr t’i dhėnė fund jetės. Doktor Paul Spiers punon nė njė organizatė tė quajtur “Alternativat e vdekjes”. “Ndoshta jo tė gjithė ne do tė bėjmė abort, apo do tė votojmė, por tė gjithė do tė vdesim njė ditė. Kėshtuqė pyetja qė shtrohet ėshtė a do tė na lihet nė dorė tė zgjedhim se si do tė vdesim”?, shpjegon zoti Spiers.

Oregoni e miratoi ligjin “vdekje me dinjitet” nė vitin 1994 dhe vazhdon tė jetė i vetmi shtet qė lejon vetėvrasje me ndihmėn e mjekut. Qė nga viti 1997, 208 pacientė kanė kėrkuar ndihmė pėr t’i dhėnė fund jetės.

Por administrata e Presiedentit Bush dhe tė tjerė thonė se ilaēet duhet tė pėrdoren pėr ta zgjatur jetėn, jo pėr ta shkurtuar atė. Jim Bopp, jurist i komitetit kombėtar pėr tė drejtėn pėr tė jetuar thotė se mjekėt nuk duhet tė luajnė asnjė rol nė vetėvrasjet e pacientėve. “Nuk ėshtė kurė mjekėsore, ėshtė mungesė e ndihmės mjekėsore. Kėshtu i bėhet dėm pacientit”, thotė zoti Bopp.

Shumė vetė po i kushtojnė vėmendje tė madhe diskutimeve nė gjykatė. Mes tyre ėshtė Greg Yaden i cili prej vitesh vuan nga leuēemia. Ai thotė se e ka siguruar dozėn e ilaēit qė i duhet pėr t’i dhėnė fund jetės, nėse i mbushet mendja.

Ndėrkohė Charlene Andrews vazhdon udhėtimet e saj, pavarėsisht se vuan nga kanceri i gjirit. Tė dy ata thonė se kura mė e mirė pėr tė sėmurėt qė nuk kanė shėrim ėshtė t’u lejohet tė marrin vetė vendim pėr momentet e fundit tė jetės. “Gjithkush e kupton kur i afrohet vdekja. Unė dua qė tė vdes me dinjitet dhe e rrethuar nga dashuria e tė afėrmve”, thotė Charlene.

Tė tjerė mendojnė se vetėvrasja e ligjėruar ėshtė njė praktikė e rrezikshme qė mund t’u japė tė drejtėn mjekėve tė vendosin se kush duhet tė jetojė e kush tė vdesė. Diane Coleman qė bėn pjesė nė grupin e aktivistėve me aftėsi tė kufizuara fizike thotė se nėse ligji i Oregonit shfuqizohet, edhe shtete tė tjera mund tė miratojnė praktika tė ngjashme qė mund tė rrezikojnė jetėn e shumė personave me paaftėsi fizike, nevojat e tė cilėve pėr kujdes shėndetėsor kėrkojnė shumė shpenzime. “Kjo mund tė jetė shenjė pėr ndryshime mė tė mėdha dhe prandaj ėshtė arėsye pėr t’u shqetėsuar”, thotė zonja Coleman.

Analistė ligjorė thonė se pėrfundimi i kėsaj sfide do tė varet nga fakti se ēfarė mendon gjykata e lartė: se shtetet duhet tė vazhdojnė tė kenė kontroll mbi aktivitetin e mjekėve, apo qeveria federale mund tė ushtrojė autoritetin e saj pėr tė ndaluar vetėvrasjet e ndihmuara nga mjekėt.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.