|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tiranė: QSHRT, tri ēmime pėr gazetarinė hulumtuese nė shėndetin mendor

 
 

 
12 nėntor 2005 /TN
 
Pranvera Skana*
 
Qendra Shqiptare pėr Rehabilitimin e Traumės dhe Torturės (QSHRT) organizon pėr here tė parė konkursin kombėtar pėr gazetarinė investigative ku do tė jepen tri ēmime nė njė ceremoni tė veēantė nė muajin dhjetor tė kėtij viti.
 
Konkurimi merr shkas nga njė veprimtari e paradokohshme e QSHDNJ-sė, e cila organizoi dhėnien e tre ēmimeve nė fushėn e tė drejtave tė njeriut. Nė kėtė veprimtari gazetari Marin Mema i kanalit televiziv Top-Chanel, gazetarja Bruna Prifti i sė pėrditshmes “Shekulli” dhe gazetarja Zirina Llambro e sė pėrditshmes “Panorama” kanė qenė fitues tė ēmimeve tė para.
 
Konkurimi i QSHRT-sė pėrfshin periudhėn janar-nėntor
 
2005 dhe fokusohet nė problematikė qė lidhen me shėndetin mendor. Gazetarėt e rubrikave tė aktualitetit, tė kronikės apo tė atyre sociale nė organe tė pėrditshme ose tė pėrkohshme, ndryshe nga ēdo vit tjetėr, kanė dhėnė njė ndihmesė tė ndjeshme nė problemet e shėndetit mendor. Gjendja e rėndė nė spitalet psikiatrike, dhunimi i grave dhe fėmijėve, moszbatimi i ligjit tė shėndetit mendor dhe mosintegrimi nė shoqėrinė e sotme tė ish tė pėrndjekurve politikė, kanė zėnė faqe tė tėra nė shtypin shqiptar dhe nė disa revista tė pėrkohshme.
 
Kėto tema dhe probleme tė tjera qė lidhen me shėndetin mendor do tė jenė si bazė nė pėrzgjedhjen e shkrimeve mė tė mira pėrgjatė njė viti.
 
Nė kėtė konkurim marrin pjesė tė gjithė gazetarėt e medias sė shkruar, (kryredaktorė, redaktorė, reporterė, analistė) si dhe tė gjithė korrespodentėt.
 
Shkrimi (raport investigative, reportazh, kronikė e gjatė) duhet tė jetė botuar nė njė tė pėrditshme gjatė periudhės janar –nėntor 2005.
 
Njė kopje e shkrimit me titull, me emrin e autorit, me kohėn e botimit dhe gazetėn pėrkatėse dėrgohet me postė elektronike nė adresė tė QSHRT-sė.
 
Si edhe nė konkurimin e QSHDNJ-sė edhe nė kėtė konkurim, gazetarėt e pėrzgjedhjes sė shkrimeve fituese janė tė pėrjashtuar nga pjesėmarrja nė konkurim.
 
Dy konkurimet mendohet qė tė zhvillohen edhe gjatė vitit 2006.
 
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pranvera Skana,
*Anėtare e rrjetit tė gazetarėve hulumtuesė (investigativė)
 
Adresa
QSHRT - Rr. “Kont Urani”
No. 10, Tirana, Albania
www.arct.org
E-mail: info@arct.org


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.