|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pirja pasive e duhanit, njėsoj e dėmshme pėr shėndetin

 
 

 

12 nėntor 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (12.11.2005) - Shumė qytete dhe shtete kėtu nė Amerikė e kanė tė ndaluar pirjen e duhanit nė vende publike si zyra, restorante dhe bare. Synimi ėshtė ndalimi i ekspozimit tė atyre qė nuk e pinė duhanin - qė ekspertėt thonė se ndeshen me tė njėjtin rrezik sikur ta pinin vetė, nėse arrijnė tė thithin nė mushkėritė e tyre tymin e tė tjerėve.

Duhani lejohej dikur pothuajse kudo nė Shtetet e Bashkuara – pėrfshi zyrat, baret dhe restorantet. Por pas njė numri studimesh mbi rrezikun e pirjes pasive tė duhanit, gjėrat filluan tė ndryshojnė. E ashtuquajtura pirje pasive, quhet tymi qė thith njė person qė vetė nuk pi duhan, por qė ekspozozhet ndaj tymit tė cigareve, purove, e llullave tė personave tė tjerė. Dhe nė se ekspozimi ndodh pėr njė kohė tė gjatė studimet tregojnė se ai ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e tyre.

Kėshtu qė disa qytete dhe shtete amerikane e kanė ndaluar pirjen e duhanit nė vende publike. Kjo masė jo vetėm ka arritur synimin pėr tė pakėsuar pirjen pasive tė duhanit, por sipas mjekut Stanton Glantz tė Qendės pėr Kontrollin e Duhanit, ėshtė ulur edhe pirjen e duhanin nė pėrgjithėsi: "Kur e ndalon duhanin nė vendet e punės, nė mjediset publike, restorante dhe bare, njerėzit do tė pinė mė pak".

Dr. Glantz thotė gjithashtu se thjesht ndalimi i duhanit nė vendet e punės ka treguar njė ulje tė komsumimit tė cigareve me 30 pėrqind. Mė shumė se 2 mijė qytete amerikane kanė nė zbatim ligje qė ndalojnė duhanin.

Nė qytetin e Nju Jorkut, nuk lejohet duhani nė restorante, bare dhe zyra. Gjatė katėr vjetėve tė fundit rreth 500 mijė njerėz e kalė lėnė duhanin. Nė San Francisco, studimet tregojnė se ndalimi i duhanit ka ndihmuar nė uljen e rasteve tė kancerit tė mushkėrive me 6 pėrqind. Shumė kompani nė mbarė Amerikėn ndalojnė pirjen e duhanit.

David Spalding ka pirė duhan pėr 20 vjet por e la atė kur punėdhėnėsi i tij, kompania e siguracionit shėndetėsor Blue Cross/Blue Shield nė Minnesota ndaloi pirjen e duhanit edhe pėrreth zyrave tė saj. Ai thotė se do tė ishte ende duke e pirė duhanin nė se kompania e tij nuk do tė vinte kėtė kufizim. "Do tė mė duhej t’i hipja makinės dhe tė ikja larg zyrave pėr tė pirė njė cigare. Kėshtu qė nuk ia vlente".

Nėnpresidenti i kompanisė Dr. Marc Manley thotė se zoti Spalding nuk ėshtė i vetėm. MARC MANLEY Kur e vendosėm kėtė rregull rreth 18 pėrqind e punonjėsve pinin duhan. Pas njė viti rreth 15 pėrqind e tyre hoqėn dorė. Nė shumė zona ku ėshtė ndaluar cigarja nė restorante dhe bare, pronarėt kanė qėnė kundėrshtarėt kryesor me frikėn se duke humbur klientėt duhanxhinj do tė humbnin fitime. Por studimet nė pesė shtete me kufizime pėr duhanin nuk tregojnė asnjė ndryshim nė tė ardhurat e bareve dhe restoranteve.

Disa njerėz, si Gretchen Morrison e ndalojnė duhanin edhe nė shtėpitė e tyre. "Nuk e bėj vetėm pėr erėn dhe tymin por pėr shėndetin", thotė ajo. Zonja Morrison thotė se rregullat qė i ka vėnė vetes e kanė detyruar tė pakėsojė duhanin me shpresėn se njė ditė do tė arrijė ta lerė. 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.