|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervistė me Atin Sava Janjiē nga Kisha Ortodokse Serbe

 
 

Sava Janjiē:"Statusi i Kosovės ėshtė i ndėrlidhur me integrimin evropian tė rajonit”

 
 

 
12 nėntor 2005 /TN
 
E premte, 11 nėntor, 2005 / Evropa e lirė
Intervistoi: Arbana VIDISHIQI
 
RADIO EVROPA E LIRĖ : Sė shpejti pritet tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Ēfarė konkretisht prisni ju prej kėtyre bisedimeve?


SAVA JANJIĒ:
Gjatė bisedimeve duhet tė gjendet njė lloj kompromisi nė dialog. Bisedimet duhet tė mundėsojnė afrimin e qėndrimeve nė mes tė palėve tė ndryshme dhe njė mirėkuptim tė ndėrsjelltė.
 
Ajo qė nuk duhet tė ndodhė ėshtė qė periudha e bisedimeve tė mos shndėrrohet nė njė periudhė, gjatė sė cilės dikush mund tė preferojė dhunėn pėr arritjen e njė zgjidhjeje politike. Zgjidhja politike mund tė jetė stabile nėse ėshtė rezultat i bisedimeve dhe marrėveshjeve, dhe si e tillė duhet tė pėrmbushė kėrkesat e gjithė atyre qė kanė nevojė pėr tė.


RADIO EVROPA E LIRĖ :
Sipas jush, nė cilin delegacion duhet tė jenė tė pėrfaqėsuar serbėt e Kosovės, nė atė tė Prishtinės, tė Beogradit apo nė nje delegacion tė posaēėm, sikur qė ėshtė paralajmėruar?
 
 
SAVA JANJIĒ: Ėshtė vėshtirė tė thuhet. Para sė gjithash, mendoj se ėshtė nė interes tė serbėve qė tė jetojnė nė paqe dhe tė sigurtė, kėshtu qė ndoshta do tė pajtohesha me disa serbė tė Kosovės, tė cilėt mendojnė se do tė ishte mirė tė paraqiteshin me njė delegacion tė veēantė. Si tė tillė, ata mund tė insistojnė nė zbatimin e disa elementeve, tė cilat do tė mundėsonin njė jetė normale pėr ta, pavarėsisht se cila zgjidhje politike nė fund pranohet.


RADIO EVROPA E LIRĖ :
Cili do tė jetė roli i Kishės Ortodokse Serbe nė procesin e pėrcaktimit tė statusit, duke marrė parasysh qėndrimet e fundit tė Sinodit tė Shenjtė tė kėsaj Kishe?


SAVA JANJIĒ :
Kisha Ortodokse Serbe, si njė institucion shpirtėror, para sė gjithash nuk mund tė jetė njė krijues i drejtpėrdrejtė nė procesin e pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar pėr Kosovėn. Prandaj, mendoj se Kisha nuk do tė marrė pjesė drejtėpėrdrejt nė bisedime.
 
Ajo mund tė angazhohet nė njė nivel ekspertėsh rreth ēėshtjeve tė caktuara, tė cilat kanė tė bėjnė me interesat e saj tė drejtėpėrdrejta. Mendoj se Kisha nuk mund tė vendosė vetėm dhe tė japė ndonjė qėndrim pėrfundimtar pėr statusin, qė cili duhet tė jetė rezultat i bisedimeve dhe dialogut. Megjithatė, ajo mund tė insistojė nė mbrojtjen e vendeve tė shenjta nė kėtė hapėsirė.


RADIO EVROPA E LIRĖ :
Ju shpesh insistoni nė pajtim dhe kėrkim - falje tė ndėrsjelltė nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve. A mendoni se njė kėrkim falje paraprake nga pala serbe, mbi tė cilėn insiston pala shqiptare, mund tė lehtėsojė procesin e gjithėmbarshėm?


SAVA JANJIĒ :
Nė kėto hapėsira, kėrkim - falja shpeshherė konsiderohet si njė lloj i nėnēmimit apo dėshtimit. Mendoj se njė formė e kėrkim - faljes, pėrkatėsisht solidaritetit me viktimat e pafajshme tė luftės, ėshtė diēka qė paraqet njė vlerė tė posaēme.
 
Nė krishtėrizėm, tė njohėsh pėsimet e dikujt tjetėr, posaēėrisht tė atyre qė janė tė pafajshėm, ėshtė njė gjest madhor. Personalisht mendoj se gjestet e kėtilla tė pajtimit, kėrkim - faljes dhe tė tė pranuarit, se e dimė se ka pasur pėsime dhe se bashkėndiejmė me tė gjithė ata qė kanė humbur, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike dhe fetare, janė tė nevojshme. Dhe nėse kėto gjeste do tė vinin nga personalitetet mė tė larta, atėherė ata do t’i kontribuonin njė mirėkuptimi.
 
Sa pėr Beogradin, atje tash nė pushtet ėshtė njė strukturė, e cila gjatė periudhės sė regjimit nė kohėn e luftės, ka qenė nė opozitė. Kėta njerėz kanė madje edhe, nėse mund tė them kėshtu, njė autoritet mė tė madh moral nė kėtė drejtim. Presidenti Tadiē ka dalė me qėndrime tė ngjashme nė Bosnjė dhe Hercegovinė dhe mendoj se ka pasur efekt mjaft pozitiv.
 

RADIO EVROPA E LIRĖ :
A prisni njė hap tė ngjashėm tė zotit Tadiē edhe pėr Kosovėn?


SAVA JANJIĒ : Kjo ėshtė vėshtirė tė thuhet. Ju e dini se udhėheqėsit politikė janė ata qė duhet vetė ta vlerėsojnė njė gjė tė kėtillė. Sidoqoftė, Kisha nė mbledhjen e saj tė fundit ka bėrė thirrje pėr falje dhe mirėkuptim. Kjo ėshtė diēka qė ne, si institucion shpirtėror, duhet tė bėjmė gjithmonė. Ne nė kėto hapėsira shumė herė kemi folur pėr pėsimet e shqiptarėve, por edhe tė tjerėve, pra nuk e kam kėtu fjalėn vetėm pėr humbjet e serbėve, sepse e dimė se edhe tė tjerėt kanė pėsuar, shqiptarėt nė veēanti.
 
Mendoj se kjo detyrė ėshtė njė detyrė e krishterė, sepse janė vėrtetė tė tmerrshme pėsimet dhe humbjet e popullatės civile nė veēanti, gjatė konfliktit tė armatosur, vetėm pse i ka takuar njė etnie apo pse ka folur njė gjuhė tjetėr. Kėtyre njerėzve duhet t’u shprehim nė njė mėnyrė njohje dhe respekt pėr pėsimet e tyre.


RADIO EVROPA E LIRĖ
:Ēfarė mendoni ju pėr pavarėsinė e kushtėzuar, si njė prej opsioneve tė pėrfolura si rezultat i mundshėm i bisedimeve?


SAVA JANJIĒ :
Nė fakt unė nuk e kam tė qartė pavarėsinė e kushtėzuar, si njė koncept dhe ēfarė nė tė vėrtetė nėnkupton. Unė sinqerisht nuk do tė dėshiroja tė komentoj atė ose kėtė status pėrfundimtar pėr Kosovėn. Mendoj se pėrcaktimi i statusit tė ardhshėm tė Kosovės do tė jetė njė proces, i cili nė masė tė madhe do tė jetė i ndėrlidhur me procesin e integrimit tė rajonit nė institucionet evropiane. Kėto dy procese janė thjesht tė pandashme.


RADIO EVROPA E
LIRĖ :Disa udhėheqės serbė nė Kosovė, por edhe nė Serbi, kanė tėrhequr vėrejtjen se nėse Kosova bėhet e pavarur, atėherė popullata serbe do tė shpėrngulet nė mėnyrė kolektive. A mendoni ju se diēka e kėtillė vėrtet mund tė ndodhė?

SAVA JANJIĒ:
E dini, ėshtė shumė vėshtirė tė thuhet dhe tė flasėsh nė emėr tė dikujt tjetėr. Njė numėr i madh i serbėve tė Kosovės kanė frikė se Kosova e pavarur do tė thoshte njė shtet i pastėr etnik, i cili do t’i takonte vetėm popullit shqiptar. Fatkeqėsisht, nga pala shqiptare nuk ka edhe aq shumė tregues qė do tė dėshmonin tė kundėrtėn.
 
Prandaj, ėshtė e rėndėsishme qė tė gjithė njerėzit tė jenė tė informuar mirė pėr gjithė procesin e bisedimeve dhe qė me ēdo kusht tė parandalohet ēfarėdo shpėrngulje. Interesat e secilit duhet mbrojtur aq sa tė jetė e mundshme. Thjesht, ēdo shpėrngulje, ēdo krijim i territoreve kompakte dhe ēdo ndarjeje territoriale janė shumė tė dėmshme dhe mund tė nxisin pasoja tė paparashikueshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.